Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Sürekli Deprem Oluyormuş Hissi Neden Olur?

Depremin ardından meydana gelen en büyük problemlerden biri de sürekli deprem oluyormuş gibi hissetme durumudur. Depremden sonra gelen bu duygu uzun zaman sürebilir. Sürekli olarak deprem oluyormuş gibi hisseden kişilerin içerisinde bulunduğu durum, psikolojik olabileceği gibi önemli bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir.

Depremi yaşayan kişiler depremin ardından hem sağlık hem de psikolojik olarak sorunlar yaşamaktadır. Yaşanan stres ve endişe duyguları pek çok sağlık problemine yol açabilir. Bireylerin devamlı olarak deprem oluyormuş gibi hissettiklerini belirtmesi bu duruma örnektir ve bu durumun en büyük sebepleri arasında vertigo hastalığı bulunmaktadır.

Vertigo Nedir?

Vertigo tıpta baş dönmesinin genel adıdır. Dönme hissi, tüm hareket halüsinasyonları vertigo olarak tarif edilir. Bunlara ek olarak; etraftaki cisimlerin dönüyor olması, boşlukta kendini güvensiz hissetme, yerin ayağın altından kayıyormuş gibi hissedilmesi, deprem oluyor gibi hissetmek tanımlamaları vertigo için kullanılmaktır.

Vertigo hastalığında önemli olan gerçek tanının konmasıdır. Patolojinin nerden kaynaklandığının bulunmasının ardından tedavi süreci başlar. Çünkü tedavi hastalığa göre farklılık gösterebilir. Tanı ve tedavi kesinlikle uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Baş dönmeleri bunun ile birlikte önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Vertigoya Yol Açan Hastalıklar Nelerdir?

Menier Hastalığı: Kulak kaynaklı baş dönmesinin en önemli nedenlerinden biri menier hastalığı olarak belirtilir. Kulakta basınç dolgunluk hissi, tekrar eden baş dönmesi, kulak çınlaması gibi şikayetlerle hastaneye başvuran her kişide menier hastalığının öncelikli olarak düşünülmesi gerekir. İç kulak hastalığı olarak belirtilen menier, genel olarak evhamlı, stresli kişilerin yaşadığı bir hastalıktır. 

Bu hastalığın nedenleri; bağışıklık sistemi, viral rahatsızlıklar, travma öyküsü ya da alerjik durum olabilmektedir. En önemli belirtisi ise baş dönmesinin ataklar şeklinde gelmesidir. İlk atak daha uzun olursa, baş dönmesi 20 dakikayla 1 gün arasında devam eder. Baş dönmesi ile birlikte kişinin kulağında uğultu basınç hissi çınlama meydana gelir.

Bu belirtilere bulantı kusma eşlik edebilir. Böyle bir durumda kişi hemen hastaneye başvurmalıdır. Hastalığın uzun süre devam etmesi sonucu kişi de kalıcı işitme kaybı meydana gelebilir. İşitme kaybı ilk olarak atak esnasında olur ve bu dönemde uygulanan işitme testi oldukça önemlidir, ancak yıllar geçtikçe kayıp kalıcı hale dönüşebilir.

Benign Pozisyonel Vertigo: Baş hareketi ile gelen baş dönmeleri mevcuttur. Teşhisi oldukça kolay bir manevra ile (başa uygulanan çeşitli hareketler) belirlenir ve tedavisi oldukça basit manevralar ile gerçekleştirilir. Bu manevralara ek olarak, çeşitli ilaçlar ile hasta şikayetlerinden tamamı ile kurtulabilir.

Vestibüler Nörinit: Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdikten sonra iç kulaktaki denge sinirinin iltihabından sonra görülen baş dönmesidir. İşitme normal sınırlarda olup, baş dönmesi 21 güne kadar görülebilir.

Labirentit (İç Kulak İltihabı): Mikroplara bağlı iç kulağın tamamını tutmakta olan iltihap olarak belirtilir. Baş dönmesi ile birlikte işitme kaybı da mevcuttur.

İç Kulak Fistüli (İç Kulaktan Dışarı Açıklık): Genellikle travma hikayesi mevcuttur. Basınç yükselten hareketlerin (öksürme, ıkınma, ağır kaldırma) ardından şiddetli baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve işitme kaybı görülür. Kalıcı işitme kaybı tehlikesi bulunmaktadır, zaman kaybetmeden müdahale edilmeli ve teşhisin kesinleşmesinin ardından cerrahi olarak fistül yerinin kapatılması gerekir.

Genellikle tansiyona bağlı vertigo hastalığının yol açtığı bir durumdur. Nabız ile gelen sallanma hissi, orta kulakla alakalı problem yaşama olasılığı fazla olan durumdur. Büyük ihtimalle vertigo hastalığı yaşayan ancak bunu fark etmeyen bireylerin yaşamış oldukları histir.
Uzmanlara göre psikojenik vertigo olarak da bilinen ''fobik postural vertigo, genellikle panik bozukluk ve rahatsızlığı (dışarı çıkma, topluma karışma korkusu) yaşayan bireylerde görülmesine rağmen, korkulu bir olay (deprem gibi) yaşandığında meydana gelen bir rahatsızlıktır.
Deprem bölgesinde sağlık birimlerine acil başvuran kişilerde baş ağrısı, mide bulantısı, göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, kolit, astım, baş dönmesi gibi agorofobi semptomlara genel olarak rastlanmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 28 Şubat 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,