Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Şeker Bağımlığından Nasıl Kurtulunur?

Şeker bağımlılığı; bireyin tükettiği bir madde, alkol, nesne veya yapmakta olduğu bir davranış biçiminin kontrol ve dengesini kuramamasıdır. Kontrolsüzce hareket edilerek gerçekleştirilmiş olan her davranış biçimi bağımlılık oluşturma riskine çağrıda bulunmaktadır. Şeker bağımlılığı birçok etkenin birlikte meydana getirdiği bir oluşumdur. Birey dünyaya geldiği süreçten itibaren öğrenmeye açık ve dış dünyanın etkilerinden gelebilecek herhangi faktörlere karşı dirençli bir şekilde kendini korumaya başlamaktadır. Bütün süreç boyunca, maruz kalındığı koşullar karşısında kendisini korumak için bir başa çıkma yöntemi olarak geliştirilmiştir. Geliştirdiği bu başa çıkma yollarının sağlıklı ya da sağlıksız olmasını; bulunduğu yer, ailenin tutum ve davranışları, sosyokültürel çevreleri birebir etkilemektedirler. Ailelerin çocuklarına karşı istikrarsız davranışlar göstermesi, aile bireylerinin herhangi birinde bağımlılık geçmişi var olması, bireye zarar veren arkadaş seçimleri, başarılı olmayan bir eğitim hayatı ve bulunduğu toplumun bağımlılığa karşı bakış açılarını risk meydana getirebilecek etkenler arasında yer almaktadır.

  Şeker Bağımlılığından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  Şeker bağımlılığı; insana kendisini iyi hissetmemizi sağlayan hormonlardan oluşur. Bu hormonların vücutta sürekli salgılanması da şeker bağımlılığına yol açmaktadır. Eğer şeker bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız yapmanız gerekenler aşağıda sıralanmaktadır;

  • Kendinizi şeker bağımlılığınızdan kurtulmak istediğinize dair beyninize komut gönderin ve istikrarlı olun.
  • Kalori açığı oluşturun. Yediğiniz öğünlerin arasına birkaç saat aralık oluşturmanız tatlı isteğinizin azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Yumurta, peynir, baklagiller, et, tavuk, balık tüketerek her öğününüze mutlaka protein eklemeye çalışın.
  • Domates, patates, kabak, patlıcan gibi doğru karbonhidratları tükettiğinizden emin olun.
  • Omega 3, ceviz, balık, avokado gibi sağlıklı yağları her öğününüzde mutlaka tüketmeye özen gösterin.
  • Gluten ürünleri ve süt ürünlerini tüketmemeye özen gösterin, bu ürünleri tüketmediğiniz zaman vücudunuz şişkinliklerinden kurtulacaktır ve böylece şeker isteğiniz azalmaya başlayacaktır.
  • Strese girdiğiniz zaman vücudunuzda kortizol seviyesi yükselir ve bu doyum noktanızın azalmasına ve açlık hissi yaşamanıza sebep olur. Bu nedenle stresinizi yönetmeniz size yardımcı olacaktır.
  • Gece 23.00 - 02.00 saatleri arasındaki uykunuza önem gösterin ve 8 saatten az uyumamaya çalışın.

  Şeker Bağımlısı Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

  Tatlı bir şey yemek istediğinizde, sadece küçük bir miktar sizin için yeterli olmuyorsa şeker bağımlısı olabilirsiniz. Bunu fark ettiğimiz anda ilk yapmamız gerekenlerden biri, şeker tüketim miktarını azaltmaktır.

  • Baş bölgesinde ağrı; fazla isteklilik, halsizlik, depresyona yönelik belirtiler ve kaygı eksikliği şeker eksikliğinde meydana gelir. 
  • Az miktarda da olsa karbonhidrat tüketme isteğiniz meydana geliyorsa; bağımlılığın başlangıç evrelerinde, ara sıra karbonhidrat yeme isteği oluşur ve bunun sıklık derecesi aniden değil azar azar artmaya başlar. Özetle; günlük hayatımızda beslenme düzenimize sağlıklı yiyecekleri ve lift oranı yüksek olan meyve ve sebzeleri eklemek elzem bir konudur.

  Şekerin Vücuda Verdiği 6 Önemli Zarar Nelerdir?

  • İç organlarınızın yağlanmasına sebep olur.
  • Diyabet hastalığına yol açar.
  • Kalp hastalıklarının başlangıcı olarak bilinir.
  • Damarlarınızın sertleşmesine sebep olur.
  • Tip 2 diyabet hastalığına yol açar.
  • Buruşmuş ve sarkmış bir cilt yapısına yol açar.

  Şeker Bağımlılığının Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

  Şeker bağımlılığı dediğimiz şey uyuşturucu madde bağımlılığı kadar tehlike içerir. Amerikan Kalp Birliği'nin araştırmalarına göre her kadından birinin gün içinde yaklaşık 6 çay kaşığı şeker kullandığı tespit edilmiştir. Erkeklerde ise gün içinde yaklaşık 9 çay kaşığı şeker kullanıldığı tespit edilmiştir. Rafine şeker tükettiğimizde, vücudumuzda gerçekleşen kan dolaşımının, diğer besinlerden çok daha çabuk bir şekilde yayıldığı görülmektedir. Bu noktada bedenimiz rafine şekeri kan dolaşımından dışarı çıkarmak amacıyla insülin hormonunu devreye sokar. İnsülin hormonu ise şekerin yağ olarak vücudumuza yerleşmesine neden olur.
  Şeker bağımlılığı; obezite hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı, istikrarsız kan basıncı, melankolik ruh hali, baş dönmesi ve halsizlik gibi birçok hastalığa neden olmaktadır. Şeker tükettiğimizde kan dolaşımında dopamin meydana gelir ve dopamin beynimizin ödül mekanizmasını devreye sokarak haz alma seviyesini arttırır. Bu nedenle daha fazla şeker tüketmek isteriz.

  Tatlı Krizi Olan Kişilerin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

  • 200 ml su bardağı yoğurt kasesinin içine, bir avuç kabak çekirdeği ve 3-4 adet badem ekleyerek tüketin.
  • 1 bardak kefirin içine 1 avuç kara mürver koyarak tüketin.
  • Soğanlı ve sarımsaklı tavuk suyu çorbası tüketin.
  Rafine şekeri hayatınızdan çıkarmak; fazla kilolarınızdan kurtulmaya, cilt bozukluklarını gidermeye, stres ve kaygıyı yok etmeye, beden yorgunluğunuzu gidermeye yardımcı olacaktır. Şekerli tatlıların insanda bağımlılık yaratabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu nedenle günde 2-3 porsiyon meyve tüketerek tatlı ihtiyacınızı giderip şeker bağımlılığından kurtulmanıza yardımcı olabilirsiniz.
  Beyninizle bir oyun oynayın ve kendinize 5 gün boyunca şeker yememeniz gerektiğini söyleyin. 5. Gün şekeri bırakma noktasında önemli bir yol ilerlemiş olacaksınız. 5. Günden itibaren vücudunuzda meydana gelen reaksiyonlarda (baş ağrısı, öfke problemleri, ani değişen ruh halleri) azalma olacaktır.
  • Çayınıza, kahvenize şeker koymuyorsunuz diye onun yerine bal koymayın. • Beyaz şeker tüketmiyorsunuz diye esmer şeker kullanmayın. • Çikolata yerine incir, hurma, kuru üzüm tüketmeyin.
  Yapılan araştırmalara göre, şeker tükettiğimizde beynimizde bize iyi hissetmemizi sağlayan hormonlar mevcuttur. Bu hormanların isimleri seratonin ve dopamin hormonlarıdır. Bu hormonların vücutta sürekli salgılanması bağımlılığa yol açmaktadır. Fakat bu hormonları farklı yollarda salgılamak mümkündür. Örneğin, spor yaptığınızda veya cinsellik yaşadığınızda seratonin hormonu salgılarsınız.
  Şeker de diğer uyuşturucu maddeler gibi beynimizin ödüm merkezinde yer alan dopamini salgılayan bir etkendir.
  Şeker kullanmayı bıraktığınız zaman vücudunuzda gözle görülür birçok değişim meydana gelir. Bunlardan birkaçı; selülitlerin azalması, ciltte akne ve leke oluşumunun azalması yüzde oluşan canlılık, mimik çizgilerinin azalması gibi değişimlerdir.
  Öncelikle yediğiniz besinlerin içerisinde rafine şeker olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Daha sonra, kendinize 3-4 gün hedef belirleyerek şeker detoksunuza başlangıç yapabilirsiniz. Bu süre zarfında olabildiğince sebze yemeniz gerekmektedir. Hiç meyve tüketmemek doğru bir tercih değildir, günde en fazla 2-3 porsiyon, tatlı ihtiyacınızı gidermek için yeterli olacaktır. 3. Haftadan itibaren beslenme düzeninize ek olarak her gün 3 parça bitter çikolata tüketebilirsiniz.
  Bir konuda alışkanlık kazanmak istiyorsanız 21 gün kuralını uygulamanız gerekir. Bu nedenle, eğer 21 gün boyunca şekersiz beslenirseniz vücudunuz bağışıklık kazanacaktır ve tatlı tüketme isteğiniz azalacaktır.
  Beyaz ve esmer unlu gıdalar (ekmek, poğaça, simit) yenmemelidir. Paketli gıdalar ve abur cuburlar (kek, kurabiye, hazır meyve suyu, cips, bisküvi) tüketilmemelidir. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Şeker olarak sadece günde 2-3 porsiyon meyve yenebilir ve 10 gram bitter çikolata tüketilebilir.
  Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2022
  Yayınlama Tarihi: 25 Mayıs 2022

  Kategori:

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,