Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Rokanın Faydaları Nelerdir?

Roka, genellikle Akdeniz ülkelerinde yetişen, aktif içerikli, sabit veya uçucu yağlarla yapılabilen salataların baş karakterlerinden biridir. Roka, salatalarda sık tercih edildiği gibi, aromatik kokusu ve tadıyla çeşitli yemeklere de eklenebilir. Sağlık açısından da pek çok fayda sağlayan roka, içerisinde yer alan güçlü antioksidan özelliği ile vücutta bulunan hücreleri hasarlara karşı korur.

Vitamin ve mineral bakımından oldukça güçlü bir sebze olan rokanın faydaları arasında, bağışıklık sistemini koruması ve güçlendirmesi yer alabilir. Ayrıca içerisinde yer alan yüksek C vitamini özelliği ile metabolizmayı güçlendirerek, hücre yenilenmesini destekler. 

Rokanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Roka; besleyici özelliği olan, yeşil yapraklı bir sebzedir ve genellikle salatalarda, sandviçlerde, makarnalarda ve diğer yemeklerde kullanılır. İçerdiği besin öğeleri sayesinde pek çok faydası bulunan rokanın faydaları şu şekildedir:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir 
C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin içeriği olan roka, düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle mücadele eder ve sağlıklı hücrelerin korunmasına yardımcı olur.

Sindirim Sistemini Destekler
İçerisinde yer alan zengin lif özelliği ile sindirim sistemi sağlığını destekler ve kabızlık gibi mide problemlerinin önüne geçer. 

Kanser Karşı Koruyucudur
Roka, brokoli, karnabahar ve lahana ile birlikte lahanagiller familyasına ait sebzelerden biridir. Bu sebzeler lif ve antioksidanlar açısından zengindir ve ayrıca glukosinolatlar açısından da zengindir ve araştırmalar akciğer, prostat, meme ve pankreas kanseri gelişme riskini azaltabileceklerini göstermektedir.

Kemik Sağlığına İyi Gelir
Kemik sağlığı için K vitamini gereklidir. Roka, kalsiyum açısından zengin bir bitkidir ve vücudun ihtiyacı olduğu bu vitamini karşılar. Kemik sağlığını korur ve kemik erimesi gibi sorunların ortaya çıkma ihtimalini azaltır.

Göz Sağlığını Destekler
Roka, beta-karoten ve lutein gibi besinler içerir. Bu aynı zamanda göz sağlığı için de önemlidir ve görme bozukluklarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca roka, görmeyi destekleyen A vitamini açısından da zengindir.

Vücuttaki İltihabı Azaltır
Roka, vücutta inflamasyonu azaltmaya fayda sağlayan indol-3-karbinol ve izotiyosiyanatları içerir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir
İçerisinde yer alan güçlü lif oranı ile uzun süre tokluk hissi sağlar. Düzenli olarak tüketen ve kilo problemi yaşayan kişilerin kilo kaybetmesine yardımcı olabilir.

Rokanın Yan Etkileri Nelerdir?

Roka, genel olarak sağlıklı bir sebze olarak kabul edilmektedir. Düzenli ve ölçülü tüketilmesi durumunda herhangi bir zararı bulunmaz ve uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilir. 

Rokanın sağlığa birçok faydası vardır, ancak çoğu gıdada olduğu gibi dikkate alınması gereken bazı önlemler vardır. Özellikle kalp, damar ve tansiyon hastalarının bir uzmana danışarak tüketmesi önemlidir. Rokanın yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

Bağırsak Problemleri: Aşırı tüketilmesi halinde hazımsızlık, şişkinlik, ishal ve gaz gibi bağırsak problemleri ortaya çıkabilir.

Kanın Pıhtılaşması: K vitamini yönünden zengin olan sebze, kan pıhtılaşmasına yol açabilir. Bu sebeple kan pıhtılaşma problemi olan kişilerin uzman önerisi olmadan tüketmemesi gerekir.

Alerjik Reaksiyon: Besinlerin bazıları kişilerin vücudunda alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu nedenle daha önce alerjik reaksiyon yaşayan bireylerin tüketmeden önce bir uzmana başvurması önemlidir. 

Bunların yanı sıra kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylerin çok fazla miktarda roka tüketmesi önerilmez. Genel olarak roka, vücuda fayda sağlayan ancak bazı kişilerde yan etkilere yol açabilir.

Rokanın Besin Değerleri Nelerdir?

Roka, birçok besleyici besin öğesi açısından zengin bir sebzedir. İşte 100 gram rokanın besin değerleri:

Kalori: 24
Protein: 3 gram
Karbonhidrat: 4 gram
Lif: 2 gram
Şeker: 2 gram
Yağ: 1 gram

Bunların yanı sıra A, B, K ve yüksek oranda C vitamini bulundurur. Ayrıca beta karoten, kalsiyum ve folat içerir.

C vitamini ve antioksidan özelliği ile vücuttaki hücrelerin yenilenmesini destekler ve bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı korur.
Düzenli ve ölçülü miktarlarda tüketildiğinde kan şekerini düzenler ve insülin direncini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, içerisinde yer alan lif özelliği ile uzun süre tokluk hissi verir ve aşırı yeme bozukluklarının önüne geçer.
Kalp ve damar hastalıklarının yanında kansızlık problemi olan kişilerin düzenli olarak tüketmesi önemlidir. Aşırı tüketilmesi sonucunda bağırsak problemleri ortaya çıkabilir.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2023
Yayınlama Tarihi: 05 Nisan 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,