Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Psychiatry Advisor Prof. Dr. Kesebir'İn görüşlerine yer verdi

  Ünlü psikiyatri sitesi Psychiatry Advisor, Bipolar Bozukluk ile ilgiil makalesinde Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sermin Kesebir'in açıklamalarına yer verdi.

  Bipolar Bozukluk ile ilgili çalışmalarıyla önemli bir isim olan Prof. Dr. Sermin Kesebir, Psychiatry Advisor sitesine verdiği demeçte Bipolar Bozukluğa neden olan Genetik ve Çevresel faktörleri açıklayarak  “Metabolik sendrom ve Bipolar bozukluğun patofizyolojik birlikteliği ile ilgili olarak, önleyici ve koruyucu tedavide uyku, diyet, fiziksel egzersiz ve fotoperiyodisitenin öneminin göz ardı edilmemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.
   
  İşte Psychiatry Advisor'daki o haber

  Bipolar Bozukluk – Kalp damar sistemi

  Her ne kadar bipolar bozukluk ve kardiyovasküler hastalık (KVH) sıklıkla birlikte bulunsa da, ruh sağlığı çalışanları kardiyovasküler sisteme ait sorunları önleyemeyebilirler. Bipolar bozuklukta KVH ölümün önde gelen nedenidir.
   
  Bipolar bozukluk-KVH bağlantısının altında yatan en önemli mekanizma dokulardaki inflamasyona bağlı olarak sinir hücreleri ile birlikte damar duvarının da zarar görmesidir.

  Bağlantının tanınması neden önemli ?

  Bipolar bozukluk ergenlikte başladığında, bu bireyler bipolar bozukluğu olmayan bireylerden 17 yıl önce KVH belirtileri göstermeye başlarlar. Böyle bir durumda, her iki hastalığın seyri kötüleşir. Benjamin I. Goldstein, PhD,-FRCPC Kanada'daki Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi'nde, psikiyatri bölümünde araştırma direktörü-  diyor ki; “Literatür sadece Kuzey Amerika'da değil, dünya çapında, bipolar bozukluk-KVH bağlantısının gücü sorgulanmalı”  “Daha büyük zorluk, riskli bireylerin aynı zamanda  sigara içimi, sedanter yaşam tarzı, obezite, çoklu ilaç kullanımı gibi başka risk etkenlerini de bulundurmasıdır. 

  Bipolar bozukluk- Kalp damar sistemi ilişkisi

  Genetik ve çevresel faktörler bipolar bozukluk-KVH bağlantısında birlikte rol oynarlar. Hipertansiyon ve diyabet metabolik sendrom üzerinden bu bağlantı ile genetik yönden ilişkili diğer hastalıklardır. Çocukluk çağı travması, mevsimsel değişiklikler ve uyku gibi çevresel faktörler de metabolik sendromun ortaya çıkışında rol oynarlar.
  “Metabolik sendrom ve Bipolar bozukluğun patofizyolojik birlikteliği ile ilgili olarak, önleyici ve koruyucu tedavide uyku, diyet, fiziksel egzersiz ve fotoperiyodisitenin öneminin göz ardı edilmemesi gerektiğine inanıyorum” dedi Üsküdar Üniversitesi psikiyatri profesörü Sermin Kesebir, Türkiye.

  Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
  Sera ELBAŞOĞLU

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217