Projektif Test - TAT (11 yaş ve üstü)

Tematik Algı Testi, 30 resim ve 1 boş karttan oluşan projektif bir kişilik testidir. Bu testte kişiliğin, çatışmalar, baskın dürtüler, ilgi alanları ve güdüler gibi altta yatan dinamiklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Kişilerden gördükleri resimler hakkında başı, ortası ve sonu olan birer hikaye yazmaları istenir. Danışanlar hikaye oluşturken "şuanda neler oluyor?" , "resimdeki karakterler ne düşünüyor ve ne hissediyor?" "olaylar bu noktaya nasıl geldi?" , "sonuç nedir?" gibi sorular terapist tarafından yöneltilebilir. Sonrasında hikayeler aynı şekilde terapist tarafından yorumlanarak bir takım bulgulara ulaşılır. TAT çocuklar, gençler ve yetişkinlerde kullanılmakta kişilerarası ilişki dinamiklerini en iyi veren test olarak nitelendirilmektedir.
T.A.T testindeki spesifik motivler başarı elde etmeyi, samimiyet gösterilerini ve problem çözme becerilerini içerir. T.A.T rüyaları, fantezileri, eş seçimlerini, insanların meslek seçimindeki güdülerini daha net bir şekilde araştırmamızı sağlar. T.A.T testi, kişilerin kendi özelliklerini anlamaları ve böylece hayatları ile ilgili önemli kararları buna göre almalarını sağlamakta kullanılmaktadır. Uygulanması ve yorumlanması özel bir uzmanlık eğitimi gerektirir.

TAT, terapistler tarafından birkaç farklı şekilde kullanılabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Kişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için. Test, danışanın iç dünyasını yansıtmasını sağlar ve duygusal çatışmaları hakkında bilgi verir.
  • Bireylerin duygularını ifade etmelerine yardımcı olmak için. TAT kartları danışanların duygularını doğrudan olmayan bir şekilde ifade etmelerine olanak tanıyarak bir tedavi aracı olarak kullanılır. Doğrudan ifade edilemeyen duyguların anlaşılmasını sağlar.
  • Kişinin yaşam deneyimleriyle ilgili temaları keşfetmek. İş kaybı, boşanma veya sağlık problemleri gibi sorunlardan muzdarip danışanların, belirsiz sahneleri kendine özgü bir şekilde yorumlaması ile terapi süresince daha derin keşiflere fırsat sağlar.
  • Bireyin psikolojik durum açısından değerlendirilmesi için. Test bazen kişilik veya düşünce bozukluklarını değerlendirmek için bir araç olarak kullanılır.
  • İşe uygun adayları belirlemek için. Bazen insanların belirli rollere uygun olup olmadığını, örneğin stresle başa çıkmayı veya askerlik, liderlik ve kanun uygulama pozisyonları gibi pozisyonlar için uygun olup olmadığını belirlemek için kullanılır.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217