Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Soğan, sarımsakla aynı familyadan olan pırasa, pişirilip tüketilebildiği gibi çiğ olarak da tüketilebilir. Özünde olan flavonoid olan kaempherol sayesinde kan damarlarını korur. Lifli yapısı sayesinde diyet listelerinin vazgeçilmezlerinden biridir. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirme noktasında oldukça etili bir sebzedir.

Lezzetiyle soğana benzetilmektedir. Türk mutfağında genellikle zeytinyağlı yemeğiyle bilinmektedir. Pırasa, soğan ve sarımsak ile aynı familyadan gelir. Kokusuyla dikkat çeken bu sebze çiğ ve pişirilerek tüketilme özelliği taşır. Pırasanın keskin tadı ve aroması vardır. Bunu sağlayan yüksek sülfür bileşiğidir. Pırasa, bedeni kanserden korur ve inflamasyon durumundan uzak tutar. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Hem yaprakları (yeşil kısımları) hem de baş kısmı tüketilir. 

Pırasanın Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Pırasa, özünde flavonoid bulunan kaempherol içermektedir. Kan damarlarının astar kısımlarını serbest radikaller karşısında korur ve kalp sağlığı için oldukça yararlıdır. Bunlar ile birlikte pırasanın faydaları şu şekildedir;

 • Pırasada güçlü bir potasyum kaynağı olarak bilinir. Potasyum kan basıncının ayarlanması noktasında sodyum kadar etkili olmaktadır. Bundan dolayı pırasa yemek hipertansiyon tehlikesini azaltır.
 • Pırasanın özünde kalsiyum ve K vitamini vardır. Kalsiyum kemikleri güçlendirir. K vitamini ise kanın akışkanlığının düzenlenmesinde etkilidir.
 • Pırasa kalsiyum ile birlikte içerdiği magnezyum ile kemiklerin gereksinimi olan minerallerin bir bölümünü karşılar.
 • Pırasa içinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Bunlar; fosfor, kalsiyum, C vitamini, A vitamini ve B6 vitaminidir. Bundan dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Pırasa yemek kronik iltihap tehlikesini azaltır. 
 • Bedene girmekte olan enfeksiyonlu hücreler ile mücadele eder.
 • Pırasa, yağsız ve kalori açısından düşüktür bundan dolayı zayıflamak isteyen kişiler için sağlıklı bir tercihtir. Pırasanın içeriğinde yüksek lif bulunur, bundan dolayı iştahın kesilmesinde faydalıdır. Şişkinliğe iyi geldiği bilinir.
 • Pırasa idrar söktürür.
 • Pırasa, bedeni arındırır, cildin parlak görünmesine yardım eder.
 • Pırasa içeriğinde A vitamini bulunur. Bu vitamin; görmede, büyümede, üremede, Bedeni hastalıklara karşı korur.
 • Pırasa C vitamini içerir ve bu sayede bağ dokusunda hücreler bir arada kalır, kolajen üretimi kolaylaşır. Bunun ile birlikte bağışıklık sistemini kuvvetlendirir enfeksiyonlara karşı mücadele eder.

Pırasanın Zararları

Pırasa birçok vitamin ve minerali içeriğinde barındırır. Düzenli ve doğru oranda tüketildiği zaman sağlık dostudur. Fakat her gıda da olduğu gibi pırasayı da çok fazla tüketmek bazı sorunlara neden olabilir. Pırasa güçlü bir idrar söktürücüdür, bunun ile birlikte sindirim sistemini de düzenler. Eğer pırasa gerektiğinden yoğun miktarda tüketilirse bedendeki sıvı kaybında sorun oluşturur. Bunun ile birlikte sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına katkı sağlar. Bu durumda ishale neden olur. Bundan dolayı pırasa tüketirken yeterli oranı geçmemeye dikkat edilmelidir.

Pırasayı tüketilmeden evvel bol su ile yıkanması gereken bir sebzedir. Yıkanan pırasa sebzesi ister çiğ ister pişirerek kolay bir şekilde tüketilir. Pırasa suyu da en az pırasa kadar fayda sağlar ve tüketilir.
Pırasa kalorisi az bir besindir. Bundan dolayı diyetlerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Yüksek lif içeriğine sahiptir, bundan dolayı sindirim sisteminin de düzenlenmesine katkı sağlar. Fakat diyet listesine pırasa ilave edilirken çorbası ya da az yağlı yemekleri tercih edilir.
Pırasanın protein oranı azdır. Yoğurtla beraber pırasa tüketmek protein değerini yükseltebilir. Fakat pırasanın et gibi proteini fazla, yağlı ama lifsiz besinler ile beraber tüketilmesi önerilir.
Zengin lif içeriğine sahiptir ve pırasa posalı besinler listesindedir. Çiğ şekilde kolaylıkla tüketilir. Çiğ tüketilmek tokluk hissi verir ve zayıflamaya yardımcı olur. Pırasayı çiğ olarak tüketmek kabızlık problemleri için de yararlıdır.
Pırasa çiğ veya pişirilip tüketmek gibi suyu da kolaylıkla içilebilmektedir. Doğal detoks etkisi vardır ve pırasa suyunun en az pırasa kadar yararı mevcuttur.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 24 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,