Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Örümcek Korkusu (Araknofobi) Nedir, Nasıl Geçer?

Araknofobi, veya örümcek korkusu, örümceklerden veya eklem bacaklılardan yoğun korkma duygusu şeklinde ifade edilir. Örümcek veya diğer bu çeşit hayvanlar ile karşı karşıya gelen bu kişiler, yoğun korku ve panik hissine kapılırlar. Soluk alıp vermekte güçlük çekebilir, kalp atışı hızlanabilir, midenin bulanması, terleme, titreme gibi fiziki belirtiler görülebilmektedir. Örümceklerin meydana gelebileceği düşünülen veya örümcekler, zihninde canlandığı zaman bu bireyler oldukları yerden uzaklaşmak isteyebilirler. Bu durum, genellikle bireyin yaşamında olumsuz şartlar oluşturur ve çözümsüz kalınan noktada psikolojik yardım almak gerekebilir. Birçok türlü tedavi yöntemleri uygulanarak araknofobi yenilebilir. Öteki fobilerde görüldüğü gibi araknofobi de psikolojik yardım alarak tamamı ile çözüme kavuşabilir.

Örümcek korkusu, oldukça fazla görülen fobi türlerinden biridir. Bilhassa yapılan bazı araştırmalara göre var olan fobinin evrimsel seçilmesi sonucu oluştuğunu iddia eder. Bakış açısına göre bazı örümceklerin zehirli olması sebebiyle kişilerde bütün  örümceklere karşı korkma eğilimi olması gibi bir durum söz konusu olabilir.
Bu korkuya dair önemli noktalardan biri ise değişik kültürlerde araknofobi şeklinde bilinmekte olan hastalığın yaygın olmasının farklılık göstermesidir. Örneğin, Batı toplumlarında yoğun biçimde örümcek korkusu gözlemlenmektedir, ancak Afrika bölgesinde örümcek bilge bir hayvan olarak kabul edilir.

Örümcek Korkusu (Araknofobi) Çeşitleri Nelerdir?

Anksiyete bozuklukları konusunda hayvan fobisinden bahsedilebilmektedir ve bunlardan bir tanesi de örümcek fobisi şeklinde karşımıza çıkar. Kişilerin fobiyi tetikleyen faktörlerle karşı karşıya kalması durumunda yoğun ve mantık içermeyen bir kaygı yaşamaları söz konusu olabilir.
Örümcek korkusu özgül fobi türlerinden biridir ve bundan dolayı çeşitlendirmek yerine tek bir çatı altında değerlendirip tedavisi sağlanabilir. Bundan dolayı örümcek fobisi genellikle özgül fobiler ve özelde hayvan fobileri başlığı altında incelenmektedir.

Örümcek Korkusu (Araknofobi) Belirtileri Nelerdir?

Psikolojik kaynaklı hastalıklardan biridir. Araknofobi belirtileri içinde oldukça farklı durumdan bahsedile bilmektedir. Örümcek korkusunun temel semptomları şu şekildedir;

  • Örümcek ile karşılaşıldığında veya karşılaşma riski durumunda oluşan kalp çarpıntısı ve bağırma gibi tepkiler
  • Titreme
  • Panik ataklar
  • Bayılacak gibi hissetme
  • Tepkisiz kalma
  • Örümcek ya da örümcek ağı içeren resimlere bakamama
  • Açık alanda gerçekleştirilen etkinliklerden kaçınma 

Örümcek Korkusu (Araknofobi) Atakları Nasıl Olur?

Örümcek korkusu atakları baygınlık, midenin bulanması, ağızın kuruması ve titreme gibi ani tepkiler ile kendini gösterir. Belirli bir bir tetikleyen meydana geldiği zaman bu ataklar, terleme ve anlık bilinç kaybetme gibi belirtiler gösterebilir. 

Yüzün kızarması, yanması, tansiyon bozukluğu, bulanık görme ve nefesin daralması, atakların en belirgin göstergelerinden biridir. Bir yerde örümcek olmasa bile olacağına dair herhangi bir tedirginlik hissine kapılma bile atakların oluşmasına neden olabilir. 

Örümcek Korkusu (Araknofobi) Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Örümcek korkusu tedavisi gerçekleştirilirken ilk olarak öbir uzman tarafından olağan korkunun fobi olup olmadığı belirlenir ve bu duruma göre araknofobi teşhisi konulur. Daha sonra bireyin yaşamış olduğu korku durumunun yoğunluğuna göre kişinin karakteristik özelliğine göre en uygun tedavi şekli belirlenir. 

Burada yöntemi öneren ve süreci yöneten terapist ve danışandır. Aralarında gelişen iletişim de tedavinin faydalı olması için oldukça önemlidir. Bazı danışanların şiddetli korku yaşaması sebebiyle bilişsel davranışçı terapi yöntemleri ile ilerlenebilir bazı danışanlar için ise maruz bırakma terapisi gibi çeşitli teknikler önerilebilir.  Bu durum uzman terapistin kişiye özel en uygun tekniği seçmesi ve danışan ile beraber karar vermesi sonucu gerçekleşir.

Her kişide fobinin yaşanma biçimi ve şiddeti farklıdır. Bundan dolayı araknofobi tedavisinin seans aralığı bireysel özelliklere bağlı şekilde belirlenir.
Bu rahatsızlığın tedavisindeki amaç, bireyin var olan fobiden arınmış bir hayata devam etmesidir. Tedavinin belirli bir zararı bulunmaz.
Bu rahatsızlığın tedavi edilmesi için psikolog seçilirken, uzmanın özgül fobiler ile alakalı çalışmış olması ve yeterli donanımı bulunması gerekir.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 06 Ocak 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,