Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı cerrahi bir operasyondur ve bu ameliyat genellikle egzersizle ve diyetle kilo veremeyen ve kilo sınırı obezite aralığında olan kişilere uygulanan bir yöntemdir. Mide küçültme ameliyatı olan kişiler, mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmelerine doktorlarının verdiği beslenme listesine göre yapmalıdır. Mide ameliyatı sonrası tam iyileşme bir yıl sonra gerçekleşmektedir. Mide ameliyatı olan kişiler, sağlıklı bir beslenme şekli ve sporu ameliyat sonrasında iyileşmeden sonra hayatlarına dahil etmelidir.

Mide kucultme ameliyati nedir?

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Obezite / şişmanlık / kilo fazlalığı sorununun cerrahi olarak çözülebilmesini amaçlayan tedavi yöntemidir. Uygun hastalara belli endiksiyonlar / uygunluklar durumunda uygulanır.

Genelde laparoskopik (kapalı) cerrahi yöntemiyle midenin %70-80’lik kısmı alınarak yapılan bir ameliyattır.

Mide Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı / sleeve gastrectomy veya halk arasında tüp mide / muz mide ameliyatı denilen cerrahi işlem obezitenin / kilo sorununun daha kalıcı olarak çözülebilmesi için yapılır. Uzun zamandır diyet, ilaç tedavileri ve diğer yöntemlerle kalıcı kilo veremeyenlerde; Kilo sorunu yanında ( yüksek tansiyon, şeker hastalığı, uyku apnesi, kolesterol yüksekliği…. vs ) obezite bağlantılı sağlık sorunları olan uygun kişilerde güvenle uygulanır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı işin ehli multidisipliner bir kalifiye ekibin ( bariatrik cerrahi uzmanı, dahiliye / endokrin uzmanı, radyoloji uzmanı, anestezi uzmanı, psikolog, diyetisyen, koordinasyon asistanı ..) adayı değerlendirmesi ve geniş kapsamlı tetkikler yapıldıktan sonra gerçekleştirilir. Ameliyata uygun kişi hastaneye yattıktan sonra genel cerrahi servisinde gerekli hazırlıkları ve premedikasyon dediğimiz ilaçların uygulanmasından sonra obezite ameliyatları için hazırlanmış donanımlı ameliyathanede Kalifiye uzman ekip tarafından Laparoskopik ( kapalı ) cerrahi yöntemiyle cerrahi işlem gerçekleştirilir.

Ameliyat esnasında Kamera görüntüsü altında özel aletlerle midenin dış kısmı serbestleştirilerek %70-80’lik kısmı alınarak mide küçültme işlemi gerçekleştirilir. Küçültme gerçekleştirilen mide kesi ve zımba hattı bir kat daha gömme dikişle riskler azaltıla amacıyla dikilerek işlem sonlandırılır. Ameliyattan 24 saat sonra mide kontrol / sızıntı kontrolü yapılır.

mide kucultme ameliyati süreci

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Ameliyattan 4 saat sonra hasta yürütülür / mobilize edilir. 24 saat sonra kontrol / sızıntı kontrolü sonrasında sıvı beslenmeye başlanır. Hastanede hastaya gerekli eğitimler ve diyet programı verildikten sonra 2. veya 3. gün taburcu olabilir.

Verilen diyet programında hasta devamlı ekibimizle bağlantı halindedir. 

Mide küçültme ameliyatından sonra ilk 15 gün sıvı beslenme; Daha sonraki 15 gün püre ve yumuşak gıdayla beslenme ve 1 aydan sonra diyet listesi dâhilinde normal kalori ayarlı beslenme dönemindedir. Bu dönemse sıvı gıdalar ve katı gıdalar aynı anda alınmamalıdır, aksi takdirde takılma hissi yaratır. Sıvı ve katı beslenme arası en az 25-30 dakika olmalıdır.

Unutulmaması gereken diğer nokta, asla doktor takipleri aksatılmamalı, diyet ve psikolojik destek uyulmalıdır. Ameliyattan 1, 3, 6 ve 12 ay sonra kontrol ve tetkikler yapılmalıdır. Eğer hastaneye gelebilme durumları yok ve uzakta yaşıyorlarsa ( yurt dışı ) aile hekimleriyle bağlantılı takipleri yapılmalıdır. Ancak bu sayede en iyi sonuca ulaşabiliriz.

Mide Küçültme Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatı sleeve gastrectomy veya tüp mide ameliyatı denilen yöntemdir. Gastrik Bypass veya Transpozisyon ameliyatları ve diğer yöntemlerde hem küçültme hem de bağırsak geçişi değiştirilerek Malabsortif yöntemle emilim bozulması da sağlanır.

Sleeve Gastrectomy

Volüm azaltıcı yöntem

Gastric Bypass ve Diğer

Volüm azaltıcı ve Malabsortif yöntem

 

 

Doğru değil, her ameliyatta olduğu gibi belli riskler vardır ancak bunlar kabul edilebilir olmasından dolayı ameliyat yapılır. Risk %02-3 arasındadır ve bu pek çok ameliyattan çok daha azdır. Obezitenin ve eşlik eden hastalıkların riskleri (%20 üstü) çok daha yüksektir.
Belli kriterlere uyan ve tetkikler sonrası uygun kişilere yapılabilir.
Hayır, mide küçültme ameliyatından sonra genelde destek gerekmez. Nadir olarak gerekirse 1-2 aylık tedaviyle normalleşebilir. Ancak Gastric Bypass ve benzer yöntemlerde uzun süre hatta ömür boyu destek gerekebilir.
Yanlış çünkü kilo verme sürecinin en iyi şekilde olabilmesi için belli gıdalardan kaçınılması gerekir. Eğer dikkat edilmez ve Umursamaz olunursa kilo verme yavaş, kısıtlı olabilir veya uzun vadede verilen kiloların bir kısmı geri alınabilir. Onun için takip çok önemlidir.
Ameliyattan en erken 18 ay sonra hamilelik olabilir.
Yanlış, ameliyat sonrası toparlanma ve normal hayata dönüş süresi daha hızlıdır. Kapalı ameliyat yönteminin avantajlarındandır. Elbette hastanın ameliyat sonrası yeni hayatına ve yeme alışkanlıklarına alışması için birkaç haftaya ihtiyacı vardır.
Hayır aksine öz güvenin düzelmesi ve sorunların çözülmesine yardımcı olur.
Yanlış, ameliyat açlık hissini tamamen ortadan kaldırmaz azalmasına ve az yemeye yardımcı olur.
Bariatrik ve Genel Cerrahi Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217