Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kronik Yara Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Bu hastalarda yara oluşunca multidisipliner bir yaklaşımla tedavi edilmelidir. İlerleyen kronik yara hastalarının tedavileri hastanede yatarak yapılır.

  Bu kronik yara hastalarında öncelikle şeker düzeltilir,yara tedavisi yapılır. Kültür sonucuna göre antibiyotiğe başlanır. Yara bakımında günlük pansuman ve debritmana ek olarak vakum tedavisi, hiperbarik O2 tedavisi gibi ek tedavileruygulanır. Hastaların damar yapısı gerekli tetkiklerle USG, BT, anjiyografi  gibi girişimler yapılıp araştırmalıdır.Bu konuda girişimsel radyolog işlem yapar. Gerekirse damar cerrahı uzmanı müdahale eder. Daha sonra kontrol altına alınan yara gerekirse greftler ile kapatılır.

  5 yıl içinde %75 tekrar yaraların oluşma riski vardır. Bu nedenle çok sıkı takip edilmeli.

  Klinigimizde multidisipliner bir yaklaşımla canlı dokuları korumak,enfeksiyonu eredike etmek,iyileşmeyi hızlandırıcı müdahaleler ile sorunu çözmek amacıyla yatarak tedavi uygulanmaktadır.

  Kronik yarada öncelik debritman yani ölü dokunun temizlenmesi uygulanmasıdır. Gerekirse amputasyonlar(ölü doku-kararmışdokularda) uygulanır.Debritmanda nekroze dokular,yabancı maddeler ,enfeksiyona yol açan bakteri ve ürünleri ortamdan çıkarılır. Kas dokusunda kanlanma görülünceye kadar debritman uygulanır.

  Enfeksiyon yara iyileşmesini geciktiren temel nedenlerden olduğu için yapılan kültür sonucuna göre antibiyotik tedavisine başlanır.Dahiliye ,intaniye uzmanları tarafından degerlendirilir.

  Hastanın diyabet tedavisi sağlanır.(Dahiliye uzmanlarınca ).Diyetisyen tarafından beslenmeleri düzenlenir.

  Psikolojik destek sağlanır.(Psikiyatri uzmanı,psikolog)

  Vakum tedavisi uygulanabilir. Lokalize negatif basıncın uygulandığı bir pansuman yöntemidir. 2-3 günde bir pansuman değiştirilir.Ayrıca bu hastalara gerekli durumlarda bu tedavilerin yanısıra hiperbarik oksijen ,ozon uygulanması saglanmaktadır.

  Hiperbarik O2 tedavisi 0 O2 solutarak özel merkezlerde yapılır. Kan ve dokularda oluşan hiperoksijenizasyon temel etki mekanizmasıdır.HBO tedavisinde temel olarak yara çevresindeki damarsal bağ doku bölgesine yeterli O2 saglayıp yara bölgesinin düzeltilmesidir. Erken dönemde oldukça faydalı iken ileri dönemlerde etkinliği azalmaktadır.

  kronik yara

  Bölgesel olarak Oksijen uygulaması ise  tartışmalıdır.

  Medikal ozon uygulaması %0,5-5 arası ozon /O2 gaz karışımının bölgesel yada sistematik uygulanmasıdır. Bölgesel olarak ozonlanmış meteryal yal bölgesel olrak 15-20 dakika uygulanır. Bazı büyüme faktör üretimini artırır enfeksiyonu tedaviye yardım etkisi var.. Sistemli olarak hastanın kanının alınıp ozonlayıp verilmesidir. Rectal yoldan da uygulanabilmektedir.

  Halen araştırma aşamasında olan bazı  tedavi yöntemleri takip edilmektedir.

  Growth faktör yaralar üzerinde güçlü etkisi vardır. Araştırmalar sürüyor.

  Gen tedavisi, kök hücre uygulamaları halen erken faz aşamasındadır. Bu tedavilerin etkinlik ve güvenilirlikleri uzun süreli çalışmalar sonucunda anlaşılacaktır.

  Basınçlı su ,ultrason ile radyofrekans yöntemleride çeşitli merkezlerde denenmektedir.

  Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217