Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kronik Yara Nedir?

  Kronik yara, geç ya da güç iyileşen ya da iyileşmeyen tüm yaralara verilen isimdir. Bir yara tedaviye rağmen 4-6 hafta içinde iyileşmiyorsa bu ismi alır.

  Altta yatan hastalıklar; diyabet, damar tıkanıklığı, yatak bası yaralarıdır.Eşlik eden faktörler ise obezite,sigara kullanımı,genel durum bozukluğu,ileri yaş, kanser, kullanılan bazı ilaçlardır. Ayrıca uygun olmayan ayakkabı ve ayak şekil bozukluğu artırıcı nedenlerdir.

  Diyabet Hastalarında Kronik Yara Nasıl Oluşur?

  Dokunun yeterince beslenmemesine bağlı olarak iyileşmeyen bölgeye ayrıca enfeksiyon yerleşmesi sonucu tedavisi daha da güçleşir.

  Diyabet hastalarında bacak sinirlerinin bozulması(nöropati) ,damarların tıkanması, savunma sisteminin zayıflaması sonucu yaraların iyileşme sorunu artar.

  Diyabetik hastalarda başlayan  küçük bir kızarıklık,başlayan yara bile çok önemlidir. Dikkatli bir takip ve tedavi gerektirir. Bu durumdaki hastaların çogunda ayakta kronik yaralar oluşur. Kronik yara oluşan hastaların yarısında yeterli tedavi yapılmazsa amputasyona kadar ulaşan kötü sonuçlar görülür.

  Diyabet Hastaları Kronik Yara Oluşumundan Korunmak İçin Neler Yapmalıdır?

  1.   Şekerini kontrol altında tutmaları gerekir.

  2.   Bu hastalarda koruyucu his duygusu kaybolacağı için her gün dikkatli ayaklarında yara kontrolü yapılmalı (Ayna yardımı, yakınlarının yardımı ile).

  3.  Hergün ayak ılık su- sabunla yıkanıp,yumuşak beyaz havlu ile kurulanıp, yumuşatıcı krem ile bakımı yapılması gerekir.

  4.  Tırnaklar dikkatli düz kesilmeli , lastiksiz pamuklu dikişsiz çoraplar günlük değiştirilmeli.

  5. Ayakkabıları yumuşak, yuvarlak ve kapalı burunlu, sıkmayan modelde olmalı. Parmak arası terlik, yüksek topuklu, dar önü açık ayakkabı giyilmemelidir. Mutlaka çorapla (en az iki ayakkabı dönüşümlü) giyilmelidir.

  6. Oluşan nasır, tırnak batığı, mantar hastalıklarını kendisi tedavi etmemeli , uzman hekim  yardımı almalı.

  7. Kesinlikle çıplak ayakla dolaşılmamalı. Isıtıcılara, sıcak su torbalarına temas etmemeli.

  8. Uzun süre oturmalarda ayak yukarı kaldırılmalıdır (iki üç saatte bir), istirahat ve egzersiz dengesi iyi sağlanmalıdır. (Uzun yürüme, uzun oturma süreleri uygun degil)

  8. Antibiyotikli kremler kontrolsüz uygulanmamalı. Kesinlikle  flaster, yara bantı ile kapatma yapılmamalıdır.      

   

  Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217