Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kıskançlığın ilacı, açık ve dürüst ilişki

  Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  Habertürk TV ekranlarında yayınlanan “Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la Duygu Okulu” programının ilki beğeniyle seyredildi. Kıskançlık konusunun ele alındığı programda kıskançlığın öfke gibi doğal bir duygu olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kıskançlığın en büyük ilacı, açık ve dürüst ilişkidir” dedi. Psikiyatri ve psikolojiye dair merak edilen tüm konuların ele alındığı program, her Pazar Habertürk TV’de 11:10’da seyircisiyle buluşuyor.


  Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  “Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la Duygu Okulu” isimli yeni bir televizyon programı ile izleyicisiyle buluştu.
  Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi desteği, psikiyatrist Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar danışmanlığında hazırlanan programın ilk bölümünde kıskançlık konusu her yönüyle ele alındı. Programın ilki büyük beğeni topladı.

  [haber=kardes-kiskancligina-notr-cozum]

  Kıskançlığın ilacı ben değil, sen dili

  Kıskançlığı nükleer enerjiye benzeten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ölçülü kıskançlığın ilişkilerde lokomotif görevi üstlendiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Tarhan, “Kıskançlık evliliğe renk katan bir şey. Kıskançlık evliliği monotonluktan kurtarır. Bir ilişkide kıskançlık olmasın demek gerçekçi değil. Kıskançlığın en büyük ilacı, açık ve dürüst ilişkidir. Yalanın olduğu ilişkide güven kaybı vardır. Güvenin azaldığı yerde korku artıyor. Korkunun arttığı yerde de sevgi tesir etmemeye başlıyor. Kıskançlığın ilacı sen dili değil, ben dili” dedi.

  [haber=eriskin-psikiyatri-poliklinigi]

  Kıskançlık sanallaştı, küreselleşti

  Kıskançlığın dünyada yaşanan dijital dönüşümden sonra farklı bir şekil aldığını ifade eden Prof. Dr. Tarhan, ”Kıskançlık daha sanallaştı ve küreselleşti. Kıskançlık aslında evrensel bir duygu. Bir insan kıskanç değilim diyorsa yalan söylüyordur. Kıskançlık öfke gibi doğal bir duygudur ve hepimizde vardır. Bu duygu bizi koruyor ve eğer onu iyi yönetirsek aslında kazanım haline dönüşüyor. Kıskançlık nükleer enerji gibi, nasıl nükleer enerji iyi yönde kullanılırsa aydınlatır, kötü yönde kullanılırsa bomba etkisi yaratır” uyarısında bulundu.

  Hayatın içinden konular ele alınıyor

  Hayatın içerisinde her gün karşılaştığımız, kişiler ve çiftler arasındaki iletişimden çatışmalara kadar farklı konulara da yer verilen programda, tiyatro oyuncusu İlker Elibol öncülüğünde Eğlence Mühendisleri de skeçleriyle katkıda bulunuyor. 

  Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Stüdyolarında çekimleri yapılan “Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la Duygu Okulu” programı, Pazar günleri 11:10-11:55 saatleri arasında Habertürk TV ekranlarından yayınlanıyor.

   

  Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
  Sera ELBAŞOĞLU

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217