Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

  Her yıl 400 milyardan fazla tüketildiği düşünülen kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden. Kahvenin faydaları enerji artırmaktan daha fazlasıdır.

  Sağlık yararları, bazı araştırmacıların, diyabetin önlenmesine yardımcı olmaktan karaciğer hastalığı riskini azaltmaya kadar değişebileceğini söylüyor. Kahvenin faydaları sağlık için oldukça fazladır. Kafein düzeyleri, kanda yaklaşık 15-45 dakikalık tüketimle zirveye ulaşır. Daha sonra karaciğer tarafından hızlıca metabolize edilir.

  Kahvenin yararları nelerdir?

  Kahvenin faydaları saymakla bitmiyor. İnsan vücudunda oldukça fazla yararı olan kahve en çok tüketilen içecekler arasında yer alır.

  • Kahve, tip 2 diyabetin korunmasına yardımcı olabilir.

  • Kafein alımının, parkinson hastalığının görülme sıklığını önemli ölçüde düşürdüğü saptanmıştır. Ayrıca kahvede bulunan kafein, Parkinson hastası kişilerin hareketlerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

  • Kafein, sinir sistemini harekete geçiren bilinen bir ilaçtır. Vücuda girdiğinde kafein, kalp atım hızını ve kan basıncını yükseltir, enerji seviyelerini yükseltir ve ruh halini iyileştirir.

  • İtalyan araştırmacılar, kahve tüketiminin karaciğer kanseri riskini yaklaşık %40 oranında azalttığını buldu. Ayrıca, sonuçlardan bazıları, günde üç bardak içilirse, risklerin %50'den daha fazla azaldığını göstermektedir. Kahvenin faydaları özellikle karaciğer için çok etkili olduğu doğrulanmıştır.

  • Düzenli kahve tüketimi, karaciğerdeki safra kanallarının nadir bir otoimmün hastalığı olan primer sklerozan kolanjit (PSC) riskinin azalmasını sağlıyor.

  • Alkollü içeceklerden oluşan karaciğer sirozu insidansını %22 azaltabilir. Araştırmacılar her gün iki veya daha fazla fincan kahve içmenin karaciğer sirozu ölüm riskini %66 azaltabileceğini öne sürdüler.

  • Kahvenin faydalarından bir diğeri de yağ yakmaya yardımcı olmasıdır.

  • Kafeinsiz kahve karaciğer enzim seviyesini düşürüyor.

  • Kahve içmek kalp yetmezliğine karşı koruyor.  Günlük olarak kahve içenler, içmeyenlere göre daha düşük kalp yetmezliği riski taşıyor.

  Araştırmacılar kahvenin faydalarının diğer birçok şey gibi, ne kadar kahve içildiğine bağlı olduğunu söylüyorlar. Düzenli olarak kafein tüketen insanlar, etkilerini zar zor fark edebilir. Bununla birlikte, kafeine karşı çok hassas olan bir kişi için, etkiler saatlerce veya ertesi güne kadar devam edebilir.

  Diğer olası faydalar;

  • Erken ölümü önlemeye yardımcı olur,

  • Multipl skleroz (MS) riskini azaltmak,

  • Kolorektal kansere karşı korumak.

  Düzenli siyah kahve (süt veya krema olmadan) çok düşük kalorilidir. Tipik bir sade kahve sadece 2 kalori içerir. Bununla birlikte, şeker ve süt eklenirse kalori sayısı artar.

  Kahve bir numaralı antioksidan kaynağıdır. Araştırmacılar, günde sadece bir veya iki fincan kahvenin faydaları arttırdığını belirtiyor. Kafeinli ve kafeinsiz versiyonları, neredeyse aynı seviyelerde antioksidan sağlıyor.

  Bazı çalışmalar düzenli kafein alımının kalp atışlarını hızlandırdığını gösteriyor. Nadir durumlarda kalp sorunlarına, felce ve ölüme yol açabilecek yaygın bir durum. Fakat normal kafein tüketiminin sorun oluşturmadığı tespit edildi.

  Kahvenin Riskleri;

  Kahvenin faydalarının yanı sıra bazı riskleri de olduğu araştırmalar sonucu ulaşılmıştır.

  • Çok fazla kahve içmek, bazı olmayan olumsuz etkilere neden olabilir. Kafein, hastalığı olmayan bireylerde, önceden var olan anksiyete bozukluklarına sahip olanlar gibi, endişe semptomlarına neden olabilir.

  • Ek olarak, "kafein kullanımı, kendi kendine ilaç verme veya kafeinin kendisinin ruh halindeki değişimlere neden olduğu teorisi nedeniyle depresyon belirtileriyle de ilişkilidir."

  • Hamile kalmayı planlayan kadınlar dikkatli olmalıdır. Kahvenin bir kadının hamile kalma şansını azaltabileceği saptanmıştır.

  • Hafif hipertansiyonu olan genç erişkinlerde kardiyovasküler sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

  Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217