Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

İnme Tedavisinde ERGOTERAPİ

İnme tedavisinde ergoterapi, bilişsel fonksiyonlarını iyileştirmeye yönelik kognitif rehabilitasyonu destekleyici aktivite planı oluşturarak bireyin terapilerden sonraki günlük yaşamında terapötik olarak tedaviye devam ettirmesini sağlamaktadır.

İnme, beynin kan damarlarının ani gelişimli, belli bir yerde ve nontravmatik bir şekilde tıkanmasıyla  ortaya çıkan nörolojik bir sendromdur.  Kişi inme sonrasında hareket kaybı, denge kaybı, duyusal bozukluklar, bilişsel kayıplar,  günlük yaşam aktivitelerinde zorluklar, sosyal ve mesleki yönden kayıplar yaşayabilir.

Ergoterapi inme  geçirmiş bir bireyin tedavi sürecinde iyileştirici, tamamlayıcı ve yenileyici bir etkiye sahiptir. Ergoterapist danışanlarının hasar görmüş duyusal ve motor yeteneklerini, koordinasyonunu, görsel algılarını, bilişsel fonksiyonlarını, kas kuvvetlerini  geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu sayede, beynin  yeniden programlanması ve kas kontrolünün yeniden kazanılmasına yardımcı olunur.

Ergoterapist inme rehabilitasyonundaki tedavi planında;

Kısa süreli tedavi planı ile yakın zamanda alınabilecek iyi oluş durumuna yönelik tedavi planı oluşturur ve bununla birlikte uzun süreli tedavi ile ileriye yönelik kazanımları ile maksimum seviyede bağımsızlığı için terapi planı oluşturup aileyi bu konuda bilgilendirir.

Bilişsel fonksiyonlarını iyileştirmeye yönelik kognitif rehabilitasyonu destekleyici aktivite planı oluşturarak bireyin terapilerden sonraki günlük yaşamında terapötik olarak tedaviye devam etmesinde uygun zemini oluşturur.(örneğin verilen çalışma hareketlerini yapmak istemeyen bireyin kişisel özellikleri ve aktivitenin yapılabilirliği gibi ölçütleri değerlendirerek aktivite zamanı, süresi, zorluğu gibi durumları ayarlar.)
Kognitif çalışmalarla bireyin pozisyon algısı , kas hareketleri, refleksif hareketlerinin ortaya çıkmasında yardımcı olur.
Duyusal his kayıplarında bir takım masaj teknikleri ile birlikte duyusal uyarımlar vererek nöroplastisiteyi destekleyici çalışmalar düzenler.
Günlük yaşamında zorlandığı aktiviteler için yeni stratejiler geliştirir. Bu aktivite içerisinde ki araçları danışana özel modifiye etmekte olabilir veya aktiviteyi hastaya uygun bir hale getirmekte kullanır.
Bireyin günlük yaşamında bağımsızlığını kazandırmak için hem bireye yönelik hem de bireyin bakım verenine yönelik eğitim verir. Özellikle güvenlik en önemli esaslardandır, yapılan öğretimlerle güvenlik en üst düzeye çıkarılıp ikincil komplikasyonu en az düzeye indirir.

Bireyin ev, iş, okul gibi yaşamında en çok zaman geçirdiği yerlerde bireye uygun mekânsal düzenlemeler yapar. Sadece eskiden yapılabilen aktivitelerin öğretiminin yanı sıra danışana yeni bir hobi, iş edindirilerek yeni bir yetenek kazandırabilir.
Yardımcı cihaz (tekerlekli sandalye, walker, koltuk değneği) kullanıyorsa kişiye uygun olanı seçmesinde ve kullanımını öğrenmesinde yardımcı olur. Ergoterapist bu yaklaşımlarla bireyin yaşam kalitesini ve bağımsızlığını en üst düzeye ulaştırarak kişinin motivasyonunu, moralini artırıp iyileşme sürecine önemli bir katkıda bulunur.

Detaylı bilgi için: https://npistanbul.com/eriskin-psikiyatri/ergoterapi-is-ve-ugrasi-terapisi

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 03 Aralık 2018

Kategori: Nöroloji

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217