Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Erken Ereksiyon

Erken ereksiyon, bir erkeğin cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir cinsel işlev bozukluğudur. Genel olarak “doruk” ya da orgazmın istendiğinden daha erken meydana gelmesidir.

Bu durum bazen üreme ile ilgili komplikasyonlara da neden olabildiği gibi, çiftlerin cinsel tatminini de olumsuz yönde etkiler. Son yıllarda erkeklerin cinsel işlev bozuklukları ile ilgili çalışmalar artmaya başlamıştır. Bu durumun daha çok incelenmesi de bu durumun nedenlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.

Erken ereksiyon tarzı durumlar fazla paylaşılmadığı için istatistikî tahminler değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama 3 erkenden 1’nin bu problemi bir süre yaşadığı da söylenmektedir. 

Erken ereksiyon tedavi edilmediğinde belirli bir süre sonra sertleşme sorunlarının da yaşanmasına neden olur. Bu durum nadiren olduğundan endişe edilecek bir durum yoktur. Ancak sürekli ve uzun süreli olduğu durumlarda profesyonel tıbbi yardım alınmasını gereklidir. Profesyonel bir destek alındığında ise bu durumun fizyolojik veya psikolojik nedenli olacağını bilmek ve bu noktada bir desteğe yönelmek gerekmektedir

Erken Ereksiyon Neden Olur

Erken ereksiyona kesin olarak neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak genel olarak hem biyolojik hem de psikolojik nedenleri olabilmektedir. Nedenlerinin anlaşılması tedavi için çok önemli bir adımdır. Özellikle belirli zamanlarda kişinin yaşamış olduğu stres bu duruma neden olabilir.

Genel olarak erken ereksiyon sorunlarının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
Serotonin; Serotonin sinirler tarafından üretilen doğal bir maddedir. Beyinde fazla salgılanan yüksek miktardaki serotonin bu durumu ortaya çıkartabilir. Çünkü serotoninin yüksek olması boşalma zamanını arttırdığı gibi düşük olması da bu süreyi kısaltır.
Psikolojik Sorunlar; Günlük yaşamla alakalı depresyon, stres, suçluluk hisleri, ilişki sorunları, genel güven eksikliği veya cinsel performansla alakalı gerçekçi olmayan beklentiler bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Duygusal sorunları yöneterek destek almak bu tarz durumların kontrol altına alınmasını sağlar.
Yaş; Erken ereksiyon yaşa bağlı bir durum değildir. Yani yaşlanma doğrudan bu durumun nedeni olmamakla yaşlanma ereksiyon ya da boşalma gibi sorunlara neden de olabilir.

Erken Ereksiyon Nedir

Erken ereksiyonun tam bir tanımı yoktur. Bazı uzmanlar erkeğin kendi istediğinden önce ereksiyon olması ya da ilişki sırasında eşini tatmin edemeden ereksiyon hali olarak tanımlarlar. Bazı uzmanlar ise daha ilişkiye girmeden veya girdikten hemen birkaç saniye içerisinde meydana gelen ereksiyon durumları olarak tanımlarlar.

Erken ereksiyon tedavisi bazı durumlarda çok kolay bazı durumlarda da zorlu bir süreç olmaktadır. Ancak genellikle alınan terapiler, egzersizler ile 1 seansta belirli iyileşmeler olabilmektedir. Bu süreçte çiftlerin birbirine destek olması ve hatta çift olarak terapi almaları çok önemlidir.

Genel olarak tedavide terapi ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak bası durumlarda ilaçla da tedaviler yapılmakta ancak terapi süreçleri etkin olmadığında ilaçlar kesildiğinde durum kendini tekrar etmektedir.

Bu tür rahatsızlıkların ana temeli psikolojiktir bu sebeple doğru bir uzmandan alınacak doğru bir tedavi süreci erken ereksiyon sorununun kolayca aşılmasını sağlayacaktır. NPİSTANBUL Hastanesi olarak kaliteli bir cinsel yaşam için hastalarımıza destek oluyoruz. Uzman doktorlarımız her türlü cinsel sorununuzu en uygun şekilde çözmek için her zaman sizin yanınızdadır.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 13 Şubat 2019
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
Sera ELBAŞOĞLU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217