Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Erken Boşalma

Erken boşalma, birleşme öncesinde veya sırasında kişinin istemi olmaksızın boşalması ve bu olayın kişide belirgin bir sıkıntı yol açması durumu olarak tanımlanır.
Bu tanının konabilmesi için kişinin cinsel aktif olması ve belirli bir sıklıkta cinsel ilişki yaşıyor olması gerekmektedir. 
Erken boşalma erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olup, toplumda hemen her 3-4 erkekten birinde bulunmaktadır.

Erken Boşalma Nedenleri ve Tedavisi 

1.Duygusal Faktörler

  • Stres,
  • Depresyon,
  • Performans kaygısı,
  • Suçluluk hissi,
  • İlişkide yaşanan sorunlar,

2.Erektil disfonksiyonu

Ereksiyon konusunda sorun yaşayan erkeklerde erken boşalma problemi de ortaya çıkmaktadır. Yeterince ereksiyon olamayan ya da ereksiyon halinde durma konusunda sorun yaşayan erkekler endişe duyarak ister istemez erken boşalarak tepkime gösterebilirler
Bununla birlikte erektil disfonksiyonun tedavisi gerçekleşirse, erken boşalmanın ortadan kalkması da gerçekleşebilir. 

Erken boşalma tanısının konabilmesi için belirli bir cinsel deneyim gerekmektedir. İlk cinsel deneyimlerde henüz boşalma üzerinde denetim becerisi olmadığından kontrolsüz boşalma görülebilir. 

Boşalma üzerinde denetim zamanla ve cinsel deneyim ile kazanılır. Bu bir tür öğrenme sürecidir. Ancak,  cinselliğin geç yaşanması, cinsel deneyimin yetersiz oluşu, birleşmeye endeksli cinsellik, kaygılı ortamda cinsellik, boşalmayı hedefleyen cinsellik gibi durumlar boşalma kontrolünün öğrenilmesini güçleştirmektedir.  Bunlar arasında en öne çıkan etken kaygıdır.

Cinsellik yaşanırken kaygı ne kadar fazla olursa öğrenme süreci de o derece aksar. İlk deneyimlerin paralı ya da riskli cinsellikler ile yaşanılması, her an yakalanma kaygısı ile yaşanan cinselliklerde kaygı yüksek olur ve boşalma denetimi yetisi kazanılamaz. 

Ayrıca geç cinsellik yaşamak da bir etkendir. Kişi partneri ile rahat bir ortamda olsa bile kendisi rahat değilse bu denetimi kazanamayabilir. Kaygı yalnızca beden duyumlarının fark edilmesini ve öğrenmeyi engellemez aynı zamanda boşalma refleksini de başlatır. 

Erken boşalması olan erkeklerde sorun ilk başta hafif olup zamanla şiddetlenebilir. En ağır formu birleşme gerçekleşmeden birleşme denemesi sırasında ya da ön sevişmede boşalmanın olmasıdır. 

Erken boşalma zamanla hem erkeğin hem de partnerinin cinselliğini ve cinsellik dışı yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sorun genellikle başka cinsel sorunlara da yol açmaktadır. Erkeklerde cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunlarına yol açabilir. Bazı durumlarda erkekler erken boşalma sorunlarını partnerlerine hissettirmemeye çalışırlar. Bu ise çift arasında iletişim sorunlarına ve buna bağlı cinsel sorunlara yol açabilir.

Heteroseksüel çiftlerde kadınlarda cinsel isteksizlik, orgazm olamama ve erkeğin ön sevişmeye yeterli zaman ayırmaması neticesinde uyarılma bozuklukları ortaya çıkabilir. Erken boşalmanın ağır formlarında birleşme gerçekleşemez. Çiftler soruna yapıcı bir şekilde yaklaşmadıkları takdirde ciddi ilişki sorunları yaşayabilirler.

Erken boşalma sorunu olduğunu düşünen erkeklerin ilk önce gerçekten sorunlarının olup olmadığını değerlendirmeleri, gerekirse bir hekime danışmaları gerekmektedir. Durum ne olursa olsun kaygılı olmak, cinsellik sırasında boşalmaktan korkma ya da başarısız olma gibi kaygı artırıcı düşünceler taşımak sorunu artıracaktır. 


Erken boşalma çok yaygın bir sorundur. Bu hem erkek hem de partneri tarafından bilinmelidir. Bu nedenle sorun yalnızca kendisindeymiş gibi erkeğin kendini suçlaması ya da yetersiz ve değersiz görmesi gibi tutumlar ek ruhsal sorunlara yol açabilir. Partnerin yargılayıcı tutumu da kaygıyı ve erken boşalma şiddetini artırabilir. Cinsel iletişim, cinsellik sırasında rahat tutum, birleşmeyi cinsel yaşantının merkezine almama sorunun etkilerini ve şiddetini azaltabilir. 

Cinsel iletişimi iyi olan çiftlerde cinsel terapiler daha başarılıdır. 

Erken boşalmada kesin tedavi bir cinsel terapist ile sürdürülecek cinsel terapi ile mümkündür.  Kişinin partneri ile birlikte tedavi edildiği cinsel terapiler temel olarak erkeğe boşalma denetimini kazanmasını hedefler. Cinsel terapide amaç yalnızca boşalma denetiminin sağlanması değil aynı zamanda yanlış cinsel inanışların düzeltilmesi, kaliteli ön sevişmenin sağlanması, cinsel iletişimin öğrenilmesi ve birleşmeyi değil cinselliğin bütününden haz almayı hedefleyen bir cinsellik algısının oluşmasının sağlanmasıdır. Bu tedavi cinsel terapi eğitimi almış ruh sağlığı profesyonellerince yapılabilir.

Erken boşalma olarak adlandırılan bu problem sinir bozucu ve utanç verici olabilir. Hatta bazen ilişkilere bile zarar verebilir. Bu nedenle muhakkak bir çözüm yolu aramalı ve gerekli önlemleri alınmalıdır. Unutmayın ki hiç kimse bununla yaşamak zorunda değildir.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 13 Şubat 2019
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Erişkin Psikiyatrisi Tıbbi Kadro
Sera ELBAŞOĞLU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217