0216 633 0 633 Randevu Al

Psikolojik Kökenli Mide Bulantısı

Tanı Yöntemleri için tıklayın

  Psikolojik kökenli mide bulantısı, kendisini fiziksel belirtilerle gösterir, temel nedeni duygu ifadelerinin net yapılamamasından kaynaklanmaktadır.

  Psikolojik Kökenli Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir?

  Psikolojik kökenli mide bulantısının en önemli nedeni, duyguların net ifade edilememesidir. Bazı bireyler, duygularını sadece duygu olarak ifade edemezler, duygular genellikle ağrılar ve mide bağırsak problemleri olarak açığa çıkar.  Bunun altında ise psikolojik olarak bir gerginliğin dışa vurumu yatmaktadır. Bu dışavurum fiziksel rahatsızlıklarla kendini gösterdiğinden tanınması güç olmaktadır. Psikolojik kökenli fiziksel hastalıklarda esas problem, hastalığın tanısının geç konmasıdır. 

  Tanının geç konması hastalar için zaman kaybına neden olup, tedavi süresini uzatır.

  Psikoloik Kökenli Mide Bulantısı Belirtileri Nelerdir?

  Psikolojik kökenli mide bulantısı genellikle; 

  • Bulantı, 
  • Kusma, 
  • İshal, 
  • Uykusuzluk, 
  • Sıkıntı hissi, 
  • Hissizlik hayattan tat alamama, 

  Bu durumlardan dolayı toplumdan uzak durma, okula gidememe, aile içine girememe gibi durumlarla ortaya çıkabilmektedir.

  Psikolojik kökenli mide bulantısı yaşayan kişiler farklı branşlardaki uzmanlara giderek tedavi olmaya çalışırlar. Ne yazık ki genellikle en son psikiyatrist görüşüne başvururlar. Çünkü psikolojik kökenli mide bulantısının nedeninin genellikle fiziksel olduğu düşünülmektedir. Bu da hastanın tedavisini aksatmaktadır. Kaybedilen zamanla birlikte hastanın tedavi süreci de uzar. 

  Bir diğer önemli detay da diğer branşlarda olan doktorların pek çok test ve tetkik yaptıktan sonra hastalığın fiziksel bir temeli olmadığına kanaat getirdiklerinde, hastayı mutlaka bir psikiyatriste yönlendirmeleri gerekmektedir. Psikiyatristlerin de bu konuda daha önce hasta tedavi etmiş olmaları ve iyi bir araştırma yaptıktan sonra hastayı yönlendirmeleri gerekmektedir. Bu tarz durumlarda eğer hasta uygun tedaviyi alamazsa tedavi daha gecikmiş olabilir hatta tedavi edilmesi daha zor hale gelmesi mümkün olabilmektedir. Bu noktada psikiyatristlerinde hastalarını uzman bir meslektaşına yönlendirmesi uygun olacaktır.

  Hastalığın tanısı konduktan sonra tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır fakat özel bir tedavi protokolü uygulanması gerekmektedir. 

  Psikolojik kökenli mide bulantısı psikiyatristlerin de sık rastladıkları bir hastalık grubu değildir. Bazen verilen ilaçlar hastada bulantı ve kusmanın daha şiddetlenmesine yani artmasına neden olmaktadır.

  Psikolojik kökenleri mide bulantısında geç tanı konulmaması için geçmeyen arı ve rahatsızlıklarda mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurmak gerekmektedir.

  Hastalara tavsiyeler:

  Bireyin mide bulantısı şikâyeti uzun zamandır devam ediyorsa ve genel kontroller yapıldığı halde hastanın şikayetleri geçmiyorsa mutlaka bu alanda uzman olan bir psikiyatriste gidilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hastalığın teşhisi yapılsa bile tedavi edilmesi için daha çok zaman harcanması gerekebilir.

  Tedavi Yöntemleri için tıklayın
  Hüsnü ERKMEN
  Psikiyatri Uzmanı
  Prof.Dr. Hüsnü ERKMEN
  Yayınlama Tarihi:
  06 Kasım 2019
  Güncelleme Tarihi:
  23 Aralık 2021