0216 633 0 633 Randevu Al

Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Tanı Yöntemleri için tıklayın

  Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu; çocukluk çağında başlayan, etkisi tüm yaşamına yayılabilen bir nöropsikiyatrik bozukluktur.

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukluk döneminde daha çok belli olsa da erişkinlerde de görülmektedir.

  Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu; tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Kişiye uygun tedavi planı yapılıp uzman psikiyatrist tarafından yönlendirme yapılır. Bu sayede kişi tedavi sürecinde iyileşme sağlar ve sosyal hayatında yaşamış olduğu sıkıntılardan kurtulur.

  Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülür.

  • Normal hayatında dahi detaylara dikkat etmekte zorlanır ve hata yapar
  • Bir şeye odaklandığında dikkatini o odağa vermekte zorluk ve sıkıntı yaşar
  • Bir konudan bahsedildiğinde o konuyu dinlemiyor ve ilgilenemiyor
  • İş yerinde verilen bir görevi sürdürmekte ve o görevi izlemede güçlük çeker çoğunlukla başarısızlığa uğrar.
  • Özel hayatında ve iş hayatında organizasyon yapmakta zorlanır.
  • Özel hayatında ve iş hayatında odaklanması ve yoğun düşünmesi gereken işlerden sürekli kaçma halindedir.
  • Bir yere koyduğu eşyayı bulmakta zorlanır ve çoğu zaman kaybeder.
  • Bir konuya odaklanmaya çalışırken çok hızlı bir şekilde dikkati dağılır.
  • Rutininde olan işlerini aksatır ve unutur.

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülen kişi nasıl hisseder?

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda hastalıkla alakalı hastalarımızın tanımları vardır. Örnek verecek olursak bir hastamız ‘’Beynim çok hızlı dönen bir atlıkarıncaya benziyor.” demişti. Bir hastamız ise ‘’O kadar konudan konuya geçiyorum ki sanki bilgisayarımda bir sürü sekme açık duruyor gibi.” Bu beyinde de bu şekilde olmaktadır. Beyin konudan konuya geçtiğinden hasta bir konuya odaklamaz ve sonunu getiremez. Bu durum kişide aile ve iş yaşamında ciddi sorunlar oluşturmaktadır.

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite yaşayanların en belirgin özellikleri nelerdir?

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişi sürekli fikir değiştirir, anlık olarak durumla bağlantısız şekilde bir mutlu bir huzursuz olur veya verdiği karardan vazgeçer. Hastalığa sahip kişilerin duygu durumlarında da değişkenlik görülebilir. Örnek verecek olursak kişi başladığı bir işi bitirmeden, başka işe geçebilmekte. Erişkinlerde çabuk sıkılma ve işin devamını getirememe en belirgin özellikler arasındadır.

  Erişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite yaşayanlar iş yaşamında başarılı olabilirler mi?

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişiler iyi yönetici olur veya başarılı olamaz diyemeyiz ancak işleri organize etmekte ciddi zorluklar yaşarlar ve bu nedenle sıkıntılarla karşılaşırlar. Başarısızlık yaşadıklarında ya da bir işi başaramadıklarında da öfkelerini kontrol edemezler.

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite yaşayanlar aile içinde ne gibi sorunlar yaşar?

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişilerde eş sorunu ana başvuru kaynaklarının başında gelmektedir. Bize ‘’Eşim beni dinlemiyor gibi geliyor’’ diyenler oluyor. Hastalar kişiyle göz teması kurmakta ve buna devam etmekte zorluk yaşarlar. Sevgi ile beraber anlık öfkeler de yaşamaktadırlar. Aile bireyleri bizlere ‘Eşime şunu yap diyorum yapmıyor’ diyorlar. Aslında yapmıyor değil, hasta bunu ya unutuyor ya da yapamıyor.

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite çocuklarda ve erişkinlerde hangi sıklıkla görülüyor?

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu %4 civarındadır. Çocuklarda yaygınlık %5 civarındadır. Ancak erişkinlerde daha yeni bir tanı olduğu için bilimsel çalışmalar yeni başlamıştır. Yıllar geçtikçe bu oran özellikle erişkinlerde bana artacak gibi gelmektedir.

  Çocukluk döneminde çözümlenmeyen rahatsızlık erişkinlik döneminde devam edebilir mi?

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukluktan süregelen bir durumdur. Çözümlenmemiş ve anlaşılmamış bir rahatsızlık erişkinliğe de ilerlemektedir. Bunu erişkinlik döneminde anlamak biraz daha zordur. Çocuklukta hiperaktivite belirtileri varken, erişkinlikte dikkat eksikliği ön plana çıkmaktadır. Hastanın duygu durumunda iniş ve çıkış, özgüvende azalma görülmektedir. Hasta sürekli sen yapamazsın, sen beceremezsin sözleriyle suçlanır. Bu ilerleyen dönemde depresyona da neden olmaktadır.

  Yaşananların hastalığın bir parçası olduğunu ve kişinin bu yüzden bu sebeple davrandığını anlamalıyız. Önce empati kurmak sonra ise eleştirmekten vazgeçmemiz gerekmektedir.

  Hiperaktif olanlarda öfke atakları olur mu?

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişilerde öfke patlamaları olmaktadır ve bu çok sık gördüğümüz bir durumdur. Hatta bu durum hastaların bize başvurmalarının en sık nedenlerinden birisidir. Kişide ani ve birden çıkışlar görebiliyoruz. Tahammül güçleri ise zamanla çok azalmaktadır. Bir hastamız sırf bankada beklememek için az müşterisi olan bir banka seçmiş. Sabırsızlık daha sonraki süreçte öfkeye dönüşüyor ve bu aile içinde tükenmişlik yaratıyor. Bununla birlikte ilişki sorunları ortaya çıkıyor.

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite rahatsızlığı bulunan kişiye nasıl davranılmalıdır?

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişilere baktığımızda dikkat eksikliği ve hiparaktivitenin iki ana belirti kümesinin olduğunu görürüz.

  Biri dikkat eksikliği, diğeri hiperaktivite ve dürtüsellik dediğimiz kısımdır.

  Dürtüsellikle beraber davranım sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu durum zamanla klasik öfke probleminden çıkıp suç, ceza, trafik canavarlığı gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kişinin bu durumu çok iyi yönetmesi gerekir yoksa bu noktada davranım problemleri yaşanması olasıdır. Bu her hastada olacak bir durum değildir. Sadece süreç iyi yönetilmezse ortaya çıkmaktadır.

  Hastalığın tedavisi var mıdır?

  Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi vardır. Kimse durumundan dolayı umutsuz olmamalıdır. Önce bir uzmana başvurmalı ve ayrıntılı değerlendirme sonucunda hayatının hangi alanlarında sıkıntı yaşıyorsa buna göre tedavi almalıdır.

  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Testi

  Tedavi Yöntemleri için tıklayın
  Serkan ELÇİ
  Uzman Klinik Psikolog
  Klinik Psikolog Serkan ELÇİ
  Yayınlama Tarihi:
  28 Aralık 2019
  Güncelleme Tarihi:
  01 Aralık 2021