Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Epilepsi Neden Olur?

  Epilepsi neden olur, diğer adıyla sara olarak bilinen epilepsi beyindeki hücrelerin beklenmedik bir anda elektriksel boşalması sonucu oluşur.  Epilepsi neden olur epilepsi sinirsel (nörolojik) bir hastalıktır. Epilepsi hastalığı her yaşta görülebilir ve cinsiyet açısından da bir farklılık göstermemektedir. Epilepsi hastalarında herhangi bir zeka geriliği ya da zihinsel problemler yoktur. Epilepsi neden olur epilepsi hastaları kriz denilen epilepsi nöbetleri geçirirler. Epilepsi neden olur epilepsi beynin elektriksel aktivitesinin sinir hücrelerinde geçici olarak oluşturduğu durumdur.

  Epilepsi krizlerine epileptik nöbetler de denilmektedir. Epilepsi nöbeti geçiren hastada geçici olarak bilinç kaybı oluşur. Bilinç kaybıyla birlikte hasta istemsiz bazı hareketlerde yapabilir. Epilepsi nöbetleri her hastada farklı şekilde olmaktadır. Epilepsi nöbetleri hastanın yakınları tarafından ok iyi gözlemlenmelidir çünkü hekime bilgi verme sırasında gerekebilir. Epilepsi tedavisi nöroloji uzmanı tarafından yapılmaktadır.

  Epilepsi Nedenleri

  Epilepsi neden olur, epilepsi kesin nedeni bilinmemekle birlikte epilepsiye neden olan durumlar:

  • Genetik faktörler

  • Beyinde oluşan tümörler

  • Gebelikte olan olumsuzluklar

  • Beyin zedelenmesi

  • Travma geçirme

  • Ateşli havale geçirme (menenjit)

  • Sinir sistemi enfeksiyonları

  • Beyin damarlarındaki bozukluklar

  • Beynin oksijensiz kalması

  Epilepsi nedenleri arasında yer alır.

  Epilepsi Tanısı

  Epilepsi tanısında hastanın ailelerine büyük görev düşmektedir. Çünkü hekime verecekleri bilgi ile hekim tanı koyacaktır. Epilepsi nöbetlerinin ne sıklıkla oluştuğu, nöbet sırasında hastanın nasıl davranışlarda bulunduğu hasta yakınları tarafından hekime aktarılacaktır.

  Hekimin epilepsi hastalığının tanısını kesin olarak koyabilmesi için bazı testleri de yapması gereklidir. Bu testler MR, EEG, beyin tomografisi gibi testlerdir. Bu testlerin yapılmasıyla kesin tanı gerçekleşir.

  Epilepsi Tedavisi 

  Epilepsi tedavisi nöbetlerin durdurulması amacıyla uygulanan bir tedavidir. Burada uzmanlar hastalara ilaç tedavisi önerirler. İlaç tedavisi her hasta için farklı uygulanmaktadır ve kullanılan ilaçta farklılık gösterebilir.

  Aynı zamanda hastanın yaşı, cinsiyeti, başka hastalıkların var olup olmadığı ve doğurganlık durumu gibi faktörlerde tedavi planlamasında oldukça önemli olan faktörlerdir. Hastaların yapması gereken ilaçları düzenli olarak ve aksatmamaktır. İlaç tedavisi ile başarı sağlanıp nöbetlerin tekrar yaşanması engellenir. Diğer yöntem ise cerrahi operasyondur.

  Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217