Endoskopi

Endoskopi yemek borusu ve midenin ucunda kamera bulunan ince bir boru yardımıyla görüntülenmesidir, hastalıkların tanılanmasında yardımcıdır.

Endoskopi Neden Yapılır?

Endoskopi yemek borusu, yemek borusu ve midenin birleştiği yer, mide ve onikiparmak bağırsağındaki hastalıkların görüntülenmesi için uygulanan bir yöntemdir. Ucunda kamera bulunan ince bir hortum ağızdan yemek borusuna oradan da mideye gönderilir. Bu sayede yaralar ya da farklı hastalıklar görüntülenip tanı konulur. Hastaya uygulanan bu işlem sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Çünkü sedasyon anestezi adı verilen anestezi uygulanır. Bu anestezi diğer anestezilerden farklıdır. Hasta reflekslerinin kontrol edebilmeyi sürdürmektedir. Endoskopi sırasında gerekli görüldüğünde aynı işlemi tekrarlamadan hastanın biyopsisi alınarak incelemeye alınır. Endoskopi inatçı olan tedavi uygulandığı halde tedavi edilemeyen hastalıklar için uygulanması tercih edilir. Endoskopinin erken yaşlarda yapılması çok tavsiye edilmemektedir, 40 yaş ve sonrasında yapılması daha uygun olabilir.

Endoskopi Nasıl Yapılır?

Endoskopi yapılmasına karar verildiğinde birkaç hafta önceden mide için kullanılan ilaçların kullanılmaması önerilir. Bu sayede tanı daha doğru olabilmektedir. Endoskopi uygulanacak hastanın aç olması gerekmektedir. 8-12 saat süreli olarak hastanın bir şey yiyip içmemesi önerilmelidir. Çünkü endoskopi aç karna yapılması gereken bir işlemdir. Hastanın takma dişleri varsa dişler çıkartılmalıdır. Hastanın dişlerine zarar verilmemesi için ağızlık adı verilen bir aparat takılır. Endoskopi öncesinde hastaya sedasyon anestezi uygulanır. Endoskopi sırasında hastanın sol tarafına yatması gerekmektedir. Bazı hastalarda genel anestezi kullanılarak endoskopi yapılır. Ağızdan sokulan boruyla yemek borusu ve mide kamerayla detaylı bir şekilde incelenir. Kameradan alınan görüntü monitöre yansıtılır ve bu sayede inceleme yapılır. Aynı zamanda hastanın vital bulgularına da bakılır. Endoskopi yapıldıktan sonra hasta bir saat kadar istirahat eder ve sonrasında evine gidebilir.

Endoskopi Neden Uygulanır?

  • Geçmeyen mide ağrısında
  • Kansızlığın nedenini tespit etmek için
  • Tekrar eden mide hastalıklarında (gastrit, reflü, ülser)
  • Nedeni belli olmayan kilo kayıplarını tespitinde
  • Uzun süreli kabızlıkta
  • Dışkıda kanama olduğunda
  • Dışkı siyah renkli olduğunda
  • Ağızdan kan geldiğinde
  • Yabancı cisimler yutulduğunda
  • Uzun süreli ishal yaşandığında endoskopi uygulanması tercih edilir.
Tıbbi Kadro
Prof.Dr. Aytaç ATAMER

Gastroenteroloji Uzmanı / Dahiliye Uzmanı

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217