Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

El yıkama süresi 30 saniyeden kısa olmamalı

  Güçlü bağışıklık sistemi için el hijyeni şart!

  Kış mevsiminin gelmesi nedeniyle kapalı ve kalabalık alanlarda daha  fazla vakit geçirmek, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını hızlandırıyor. Özellikle bulaşıcı enfeksiyonlardan korunmak için el hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, ellerin sık sık yıkanmasını önererek yıkama süresinin en az 30 saniye olması gerektiğini vurguluyor.

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, içinde bulunduğumuz kış mevsiminde bulaşıcı hastalıkların yaygınlaştığını belirterek el hijyeninin önemini vurguladı.

  El hijyeninin yeteri kadar sağlanamadığı takdirde enfeksiyonlara davetiye çıkarıldığını ifade eden Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, el yıkama ile belirli oranda enfeksiyonların önüne geçilebileceğini söyledi.

  El temasından sonra eller yıkanmalı

  El hijyenini sağlamak için fırsat buldukça ellerin yıkanması gerektiğini söyleyen Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, özellikle sosyal hayatta el temasını gerektiren alışveriş, toplu taşıma araçlarını kullanma, para alıp verme gibi tüm rutin işlemlerden sonra  el temizliği için su ve antimikrobiyal olmayan katı/sıvı  sabun kullanılabileceğini belirtti.

  İdeal el yıkama nasıl olmalı?

  Günlük aktiviteler sırasında cilde bulaşan mikroorganizmaların, sabun ve su ile ellerin yıkanması  durumunda ciltten tamamen uzaklaştırılabileceğini ifade eden Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat KOCA, şunları söyledi: “Eller mutlaka uygun sabunla yıkanmalı ve yıkama süresi en az 30 saniye olmalıdır. Ayrıca ellerde gözle görülür bir kirlenme olduğunda da antimikrobiyal sabun kullanılabilir. Önce eller su ile ıslatılarak yıkanmaya başlanmalı. Ellere 3-5 ml sabun alınıp en az 15 saniye süre ile eller ovalanmalıdır. Ellerin ve parmakların tüm yüzeyinin sabunla kaplanmış olmasına dikkat edilir. Eller su ile durulanır ve tam olarak kurulanır.”

  Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217