Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Depresyondan Kurtulmanın 15 Kolay Yolu

Hayattan artık keyif almama, mutsuzluk, durduk yere kötü hissetme, ağlama nöbetleri ve enerji düşüklüğü depresyon gibi durumların habercisi olabilir. İnsanların hayat kalitelerini düşüren ve yaşamdan beklentilerini görmezden gelen bu hastalıktan kurtulmak ise gündelik hayatta sarf edilen çabalar ile mümkün hale gelmektedir.

Depresyon, devamlı mutsuz olma durumu ve ilgili eksikliğine sebep olan bir duygudurum bozukluğudur. Bunun ile birlikte majör depresif bozukluk ya da klinik depresyon olarak da adlandırılır. His, düşünce, davranış biçimlerini etkiler ve türlü duygusal ve fiziksel problemlere neden olur. Gündelik işleri uygularken problem yaşayabilir ve bazı zamanlarda hayatın yaşamak için anlamsız olduğunu bile düşünebilirsiniz. Depresyon bir acizlik değildir ve bu durumdan kolay bir biçimde “kurtulmak zordur”. Depresyon orta ve uzun zamanlı bir tedavi süreci içermektedir.

Depresyonu Tetikleyen Nedenler Nelerdir?

Depresyon günlük hayatta yaşanılan olumsuzluklar, genetik faktörler, ruhsal etkenler gibi birçok durumun yaşanması sonucu meydana gelebilir. Bu hastalığı tetikleyen bazı nedenler vardır. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;
Biyolojik nedenler: Aileden herhangi birinde depresyon gibi bir duygudurum problemi mevcut ise böyle hastalıklara yakalanma oranı normalin üzerindendir. Şizofreni ya da alkolizm gibi farklı zihni etkileyen rahatsızlıklar bile depresyona yakalanma oranını yükseltir.
Psikolojik faktörler: Aile üyelerinden birinin ölümü, eşler arası ayrılık, ya da iş kaybı gibi kötü etkenler depresyonun yaşanmasına zemin hazırlar. Stres ve travma gibi durumların devamlı tekrar etmesi depresyon yaşama riskini daha da artırır.
Davranışsal faktörler: Alkol, madde kullanımının yükselmesi depresyonu tetikler.
Sosyal etkenler: Aile ve arkadaşlar arasında gelişen kuvvetli bağların kopması sonucu oluşan sosyal destek yoksunluğu depresyona neden olabilmektedir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen duygudurum bozukluğudur. Kişi depresyonda iken sağlıklı düşünemez, Duygusal ve fiziksel olarak da olumsuz yönde etkilenir. Depresyonun bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mutlu olamama, ağlama nöbetleri, boşlukta olma ya da umutsuzluk hissi
 • Ufak konularda bile hemen öfkelenme
 • Cinsel isteksizlik, günlük aktivitelere karşı ilgisizlik 
 • Uykusuzluk ya da aşırı uyuma 
 • Enerji düşüklüğü
 • İştahın kapanması veya sürekli yemek yeme isteği 
 • Anksiyete, kaygı ve korku 
 • Düşünürken aşırı yavaş hareket etme, konuşma bozuklukları
 • Değersizlik duygusu
 • Sürekli geçmişi düşünme 
 • Konsantrasyon bozukluğu, doğru kararlar verememe 
 • Sürekli intihar etmeyi düşünme ve girişimleri
 • Sırt bölgesinde ağrı, baş ağrısı gibi nedeni belirsiz fiziki problemler

Depresyondan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Tedavi edilmesi mümkün olan zihinsel bir hastalıktır. Hasta olan birçok kişi toplumun kendisine yönelik belirlediği önyargılar nedeni ile bu tedaviyi reddetmektedir. Oysa depresyon da diğer hastalıklar gibi tıbbi bir hastalıktır. Depresyon tedavisi önem derecesine göre belirlenir. Hafif ve yeni meydana gelmiş hastalıklarda uzman kontrolünde tedavi planlanırken, orta dereceli ve ağır depresyon vakalarında ise farklı tedbirler alınmaktadır. Ayrıca tedavinin başarılı olması için zaman tanımak da oldukça önemlidir. İlaç tedavisi ve psikoterapötik yapılan tedavinin olumlu yansımalarını göstermesi genellikle vakit alır. Gözle görülen bir iyileşme kendini genellikle birkaç hafta sonra belli eder. Ayrıca, tedavinin başarılı olması ve tekrar etmemesi için kendi kendinize alacağız tedbirler şu şekildedir;

 1. İlk olarak hastalığınızı kabul edip, harekete geçin.
 2. Arkadaş ve ailenizle etkili bir biçimde iletişim sağlayın.
 3. Uyku saatlerinizi düzene sokun. Erken uyuyup erken uyanmaya özen gösterin.
 4. Umutsuz olup, içinize kapanmayın.
 5. Uzman doktorunuz ya da psikoterapistiniz ile şeffaf bir şekilde konuşun.
 6. Gereken süre bitene kadar tedavinizi bırakmayın.
 7. Duygularınızı net bir şekilde ifade edin.
 8. Uzman psikoterapistinizin önerilerine kulak verin, uygulayın.
 9. Ufak, erişmesi mümkün hedefler tercih edin.
 10. Uykudan uyandıktan sonra yataktan hızlı kalkmaya çalışın.
 11. Bedeninizi sürekli aktif tutun.
 12. Haftalık olarak plan belirleyin.
 13. Sosyal yardım projelerinde aktif rol almaya çalışın.
 14. Alkol ve uyuşturucu kullanmayın.
 15. Sabır gösterin.
Aileniz ve arkadaşlarınız ile zaman geçirin. Sosyal medyadan bir süre uzak durun. Bol bol yürüyüş yapın. Düzenli uyuyun. Sosyal yardım projelerine katılın.
Depresyonda olan kişi ilk olarak bu hastalığı kabul edip tedavi olmalıdır. Ardından kendini rahatsız eden hangi olumsuz duygular davranışlar varsa o davranış ve duyguların üzerine çalışmalar yapmalıdır. Ayrıca tedavi süresi boyunca sabırlı olmalıdır.
Düzenli ve sağlıklı besinler tükenmek, depresyona iyi gelir. Temiz havada yürüyüş yapmak düzenli uyuyup uyanmak da depresyona iyi gelmektedir.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 04 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,