Boyun Tutulması Nedir? Nasıl Geçer?

Boyun tutulması, başın belirli bir yöne (sağa, sola, öne veya arkaya) hareketi sırasında zorlanma ve ağrı hissedilmesi olarak tanımlanabilir. Bazı durumlarda baş, omuz ve kol ağrısı ile birlikte görülebilen bu durumun, pek çok farklı nedeni olabileceği için kesin nedenini belirlemek zor olabilir. Ani ve keskin ağrılar ile kendini belli eden bu rahatsızlığın tedavisinde tipik kas yaralanmalarında uygulanan yöntemler kullanılabilir.

Yumuşak dokunun burkulması ya da kaslarda gerilme sonucu ortaya çıkabilen bu durum, genellikle sabah saatlerinde fark edilir ve gün içerisinde boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açar.

Boyun Tutulması Neden Olur?

Boyun tutulması, özellikle başı yana çevirmeye çalışırken, ağrı ve boynu hareket ettirmede zorluk ile karakterize edilir. Bu durum, kişinin günlük yaşantısında bazı zorluklara neden olabilir. Ani yapılan ters ve yanlış hareketler, yastık seçiminin çok yüksek olması, stres ve uzun süre hareketsiz kalma nedenleri arasında yer alabilir.

Bunların yanında, ankilozan spondilit, fibromiyalji, romatoid artrit gibi kronik hastalıkların da bir semptomu olarak ortaya çıkabilir. Rahatsızlığın ortaya çıkma nedenine bağlı olarak çeşitli ilaç tedavileri, egzersizler, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi seçenekler uygulanabilir.

Boyun Tutulması Belirtileri Nelerdir?

Boyun tutulmasının bilinen en belirgin şikayeti ve belirtisi ağrıdır. Ağrı, keskin ve şiddetli olarak görülebilirken, üç farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bunlardan ilki boynun sadece tetik noktasında ortaya çıkan, batma ve zonklayıcı türde ağrıdır. Birey eli ile boynuna temas ettiğinde yalnızca bir kısımda ağrıyı keskin seviyelerde hissedebilir.

İkinci tür genel ağrı tipi olarak ortaya çıkan boynun tamamını etkileyen bir ağrıdır. Boyun bölgesinde kol ve omuz başlarına doğru ilerleyerek yayılabilir. Bu şikayetlere sahip olan kişi ağrıyı sadece boyun bölgesinde değil, baş, ense, omuz ve kollarda da hissedebilir.

Bunların yanı sıra hareket kısıtlanması, bir tarafa dönmesi gereken kişinin tüm vücudunu döndürmek zorunda kalması, araç kullanımı sırasında ve yüz yıkama esnasında güçlük çekme ve hissedilen kısıtlılık bilinen yaygın belirtiler arasındadır.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması tedavisinde genellikle uygulanan ilk yöntem ilaç tedavisidir. Boyundaki ağrının ve tutulmanın şiddetine bağlı olarak uzman tarafından reçetelendirilen ilaçlar genellikle kas gevşetici ilaçlardır. Kullanılacak olan ilaçlar uzman reçetelendirmesi ve tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Aksi halde birtakım yan etkiler ve ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra çeşitli tedavi uygulamaları şunlardır:

  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından kişinin boynunu güçlendirmeye yönelik egzersizler uygulanır. Yapılan egzersizler ile ağrıların hafifletilmesi hedeflenir.
  • Transkutanöz elektriksel sinir uyarımı (TENS) ile ağrıların hafifletilmesi için ağrı oluşan bölgenin yakınlarına küçük elektrotlar yerleştirerek verilen uyarılardır. 
  • 2-3 saat aralıklarla yumuşak boyunluk ile boyun desteklenebilir.
  • Nadir de olsa bazı vakalarda ameliyat yani cerrahi operasyon uygulanabilir.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun kaslarında ağrı ya da tutulma durumlarında kişinin evde kendi kendine uygulayabileceği bazı yöntemler bulunmaktadır. Uygulanacak yöntemler sırasında dikkatli olunması gerekirken, şikayetlerin uzun süre devam etmesi hakinde bir uzmana başvurulmalıdır. Boyun tutulmasına iyi gelebilecek yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Dinlenmek

Tüm dokularda olduğu gibi kas dokusunun da yenilenmesi ve iyileşebilmesi için belirli bir zaman gerekir. Bu sebeple hasar gören dokuların iyileşebilmesi için kişinin birkaç gün istirahat etmesi gerekir. En az iki gün süre ile araba kullanmaktan kaçınmalı ve boyun bölgesine zarar verebilecek tüm aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Soğuk-Sıcak Kompresler Uygulamak

Boyun tutulmalarında ağrının en yoğun olduğu dönem ilk 24-48 saattir. Bu zamanlarda sıcak kompres uygulamak kan akışını artırır, soğuk uygulamak ise inflamasyonu azaltır. İki yöntem de dönüşümlü olarak kullanılabilir.

Hafif Esneme ve Egzersiz Hareketleri Uygulamak

Hafif esneme ve egzersiz hareketleri ile boyun bölgesinde oluşan sertliğin azalması ve boyunun hareket kabiliyetinin arttırılması sağlanabilir. Bu uygulamalar bir fizyoterapistten öğrenilmeli ve kontrollü olarak yapılmalıdır.

Boyun Tutulması Nasıl Önlenir?

Boyun tutulması riskini en aza indirmek ve bu durumu önlemek için yapılması ve kazanılması gereken bazı alışkanlıklar bulunmaktadır. Bunlardan ilki düzenli olarak yapılacak olan egzersizlerdir. Uzun süre hareketsiz kalmak boyun bölgesinde bazı sorunlara yol açabileceği için özellikle masa başı çalışan bireylerin belirli bir süre ile esneme hareketleri yapması ve uzun süre hareketsiz kalmaması önemlidir.

Uzun süre oturarak çalışmak zorunda olan kişilerin günün belirli aralarında kısa yürüyüşler yapması ve birtakım esneme hareketlerini yapması bu gibi durumların oluşmasının önüne geçer. Günümüzde insanlar tarafından çok fazla ve uzun süre kullanılan telefon, bilgisayar ve tabletlere gerekli olmadıkça bakılmaması yaşanabilecek ağrı ve tutulma gibi riskli durumları en aza indirebilecek önlemler arasındadır.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Uzun süre geçmeyen ve sık tekrar eden ağrılarda bir uzman başvurmalı ve gidilmelidir. Ayrıca kişide kusma ya da ateş gibi semptomların ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden uzman kontrolü sağlanmalıdır. Bu rahatsızlık genellikle bir hafta gibi bir süre ile kendiliğinden iyileşme gösterir.

Bu durumun bir haftadan uzun süre devam etmesi halinde bir uzmana başvurmalı sorunun altta yatan nedeni belirlenmelidir. Boyun tutulmasının yanında kişide; ateş, baş ağrısı, aşırı uyku hali, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerin gözlemlenmesi halinde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Boyun bölgesinde ağrı yaşayan kişilerin mümkün olduğunca sırt üstü ya da yan yatmaları önerilir. Sırt üstü yatan kişiler boyun ve omuz bölgesini desteklemek için orta sertlikte bir yastık kullanmalıdır.
Kas gerginliği veya gerilmesinden kaynaklanan boyun ağrısı genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Birkaç haftadan uzun süren boyun ağrısı genellikle egzersiz, esneme, fizik tedavi ve masaj uygulamaları sonucunda iyileşme gösterir.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217