Boyun Fıtığı Hareketleri

Boyun fıtığı hareketleri, boyun fıtığını tedavi etmek amacıyla yapılan hareketlerden oluşur ve boynun rahatlamasını sağlayan hareketlerdir.

Boyun fıtığı tanısı konulduktan sonra tedavi sürecinde bireyin bu hareketleri yapması boyun fıtığını iyileştirici yöndedir. Boyun fıtığı hareketleri bilinçsiz yapıldığında fıtığın daha da ilerlemesine neden olabilir ya da farklı problemlere yol açabilir. Bu açıdan boyun fıtığı hareketlerinin uzman tarafından önerilmesi gereklidir.

Boyun fıtığı hareketleri zorlanmadan yapılabilecek zor kolay hareketlerdir. Eğer bu hareketlerin yapıldığı esnada ağrı ya da yanma oluşuyorsa hareketlerin yapılmaması önerilir. Boyun fıtığı egzersizleri ayakta yapılan egzersizlerdir. Boyun fıtığı hareketleri izometrik ve izotonik olarak iki türdedir. Bu hareketlerin sabah ve akşam yapılması gerekir.

İzometrik boyun fıtığı hareketleri (egzersizleri):

  • Fleksiyorta direnç olarak adlandırılan bu harekette ilk olarak ayağa kalkıp eller alnın üzerinde birleştirilir. Baş ileri doğru itilirken eller tam tersi hareketi yapar ve başa karşı koymaya çalışır. Bu hareketi yaparken 5e ya da 10a kadar sayıp bırakılır. 5-10 kez tekrar edilmesi yeterli olabilir.
  • Ekstansiyona direnç adı verilen bu hareket ise yine ayakta yapılan bir harekettir. Ayağa kalkıp eller başın arkasında birleştirilir. Baş geriye doğru itilirken eller yardımıyla tam tersi yönde hareket edip eller öne itilir. Baş ve eller arasında bir direnme söz konusudur. Bu hareket 5e ya da 10a kadar sayılarak bırakılır. 5-10 kez tekrarlanması yeterli olacaktır. Bu hareket Fleksiyorta direnç hareketinin tam tersidir.
  • Yana eğilmeye direnç gösterme boyun fıtığı hareketlerinin üçüncüsüdür. Yine ayakta yapılan bir harekettir. Bu harekette sağ el başın sağ tarafına sol el ise başın sol tarafına konulur. Sonrasında baş sağ tarafa çevrilmeye çalışır fakat bu harekette sağ el tarafından başın sağa çevrilmesi engellenir. Sol el ile de aynısı yapılır. Sol el başın sol tarafına konulur ve baş sola çevrilmeye çalışırken sol el ile başa karşı konulur. Bu hareketleri yaparken 10a kadar sayılmalı ve karşılıklı olarak 5-10 kez tekrarlanmalıdır.
  • Döndürmeye karşı direnç gösterme egzersizi sırasında ayakta olunması gerekir. Bu harekette sağ el başın arkasına yerleştirilir. Sol el ise başın sol tarafına yani şakak adı verilen kısma yerleştirilir. Sol tarafa bakmaya çalışırken şakağınızda bulunan sol elle başın dönmesi engellenir. Aynı işlem sağ taraf içinde uygulanır. Böylece elle ve baş arasında bir direnç oluşturulur. Bu hareketi yaparken 10a kadar sayıp bırakmak gerekir. Hareket karşılıklı olarak 5-10 kez yapılmalıdır.

İzotonik boyun fıtığı hareketleri (egzersizleri):

  • Önce baş sağ tarafa yavaşça çevrilerek 3 saniye kadar beklenir. Aynı hareket sol tarafa da yapılır. Bu hareket karşılıklı olarak 5-10 defa tekrarlanmalıdır.
  • Bu harekette baş öne doğru eğilerek çenenin göğse temas etmesi sağlanır. Bu hareketi yaparken 3 saniye beklenir. Bu hareket 5 kez tekrarlanabilir. Sonrasında baş geriye doğru yatırılarak rahatlama sağlanır. Dikkat edilmesi gereken nokta başın göğse teması için zorlanmaması gerektiğidir.
  • Sıradaki harekette is baş sağ omza doğru yatırılır. Aynı hareket sol taraf içinde yapılır. Bu hareketi yaparken 3 saniye beklenir. Karşılıklı olarak 5-10 defa tekrarlanması önerilir.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217