Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Beyin Sağlığı Notları

  BEYİN SAĞLIĞINI KORUMA NOTLARI

  1. Dünyada benzeri olmayan bir varlık olduğunuza ve mutlaka en az bir alanda yetenekli olduğunuza biz inanıyoruz, siz de inanın.

  2.Kendinize ve yeteneklerinize saygı duyun. Kendinizi gerçekleştirmek için içinizdeki saklı güçleri açığa çıkartabileceğinize inanmalısınız.

  3.Öfke, kızgınlık, korku, sevinç gibi olumlu ve olumsuz duygularınızı içinize almayın, bunları uygun bir dille ifade edin. Buna, güvendiğiniz bir insana içinizi dökerek başlayabilirsiniz.

  4.Acı ve mutsuzluk veren olaylardan kaçıp neşe ve mutluluğa yönelmek insan olarak hepimizin yapısında var. Sizi rahatsız eden olaylardan uzaklaşırken bu olayları görmezden gelmek, yok saymak da bir seçenek. Fakat sorunlar ortaya çıktığı zaman çözmeye çalışmalısınız. Birileriyle aranızda bir sürtüşme varsa, araya üçüncü kişileri sokmadan kabul edilebilir ölçüler içinde bu kişilerle konuşmayı deneyin.

  5.Gereksiz bir bilgi beyinden kolayca atılabilir. Önemli bulduğunuz deneyimler ise hayatınız boyunca size yardımcı olur. Zaman içinde edindiğiniz bilgilerin önemini fark edin ve bunları değerlendirin. Beyniniz size bu imkânı sunar. Bu imkânı değerlendirdikçe zekânız da gelişmiş olur.

   6.Zamanı verimli şekilde değerlendirmek için ilk şart, ruh sağlığına sahip olmaktır.

  7.Çalışıp üretken olmanızla ruh sağlığınız arasında yakın bir ilişki var. Bu bakımdan, özellikle okul veya iş dışındaki boş zamanlarınızda birtakım uğraşlarınız olursa ne âlâ! Bu sizin yapıcı ve yaratıcı olmanızı sağlayacak.

  BEYİN SAĞLIĞI NASIL KORUNUR

  1.Anlam arayışı insanın en önemli amacıdır. Bizim için anlamlı, önem verdiğimiz, bizi doyuran bir işi yaptığımızda zaman çok çabuk geçiyor; sevmeden zoraki yaptığımız bir işte harcadığımız birkaç dakika ise bize seneler gibi geliyor. Bu yüzden önce kendinizi iyi tanıyın ve özünüze uygun yetenekleri keşfedin. İlginiz ve değerleriniz doğrultusunda davranın.
  Beden sağlığınız ile ruh sağlığınız arasındaki ilişkiye dikkat etmeniz gerekiyor. Yaşınız ne olursa olsun, gerekli protein ve minerallerden yoksun bir beslenmeye dur deyin.

  2.Beden ve ruh sağlığınız için beslenmenize çok dikkat edin.

  3. Günlük hayatınıza bağlı gerginlik ve zorlanmalar yaşıyorsanız –ki bunu herkes yaşar- vücudunuzdaki kas gerginlikleri gevşetin ve uygun nefes alma yöntemlerini öğrenin. Bu şekilde gerilim ve zorlanmalara karşı uzun vadede ortaya çıkabilecek baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve sürekli iç sıkıntısı gibi olumsuz belirtilerle baş etmeniz mümkün.

  4.Sevilmeye, güven duymaya, takdir edilmeye ve kendinizi değerli görmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Her insan gibi fark edilmek, hoş vakit geçirmek, arkadaşlarınızla sohbet etmek, hayal kurmak ve müzik dinlemek isteyebilirsiniz. Bunun için kimsenin onayına ihtiyacınız olmadığını bilmeniz yeter. Sadece yaşayın ve rahatlayın.

  5.Olgunlaşmak ve olgunlaşmaya devam etmek için temel basamak: “kendini bil” kuralı! Duygu, ilgi ve yetenekleriniz; ileriye yönelik düşüncelerinizi yürüme, giyinme ve konuşma şekliniz; yalnızken veya başkalarının yanındayken takındığınız tavırlar sizin kişiliğinizi yansıtır. Kendinizi bilmeye çalışmanız, size olaylar karşısında nasıl tavır takınmanız gerektiği konusunda da yardımcı olacak. Ayrıca bu şekilde kendinizi başkalarının gözünden de kolayca görebilirsiniz.

  BEYİN SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN....

  1.Olumsuzlıkların akabinde nasıl davranabileceğinizi önceden düşünün. Ve unutmayın, sizin bir noktada başarısız olmanız, diğer tüm durumlarda başarısız olacağınız anlamına gelmez.
  İsteklerinizden vazgeçin demiyoruz ancak gerçekleşmeme ihtimallerini de göz önünde bulundurun.

  2. Bilim insanları beyninizin geleceğe dair öngörü yeteneğine sahip olduğu konusunda hemfikir. Yarın ne giyeceğinizden beş sene sonra kendinizi gördüğünüz yere kadar birçok gelecek planını zaten yapabiliyorsunuz. Bunu değerlendirmek yine sizin elinizde. Beyniniz bu konuda size imkan tanıyor.

  Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217