Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Balkabağının Faydaları Nelerdir?

Yemeklerin renkli yüzü, kabakgiller ailesinin en tatlı gıdalarından bal kabağı kış aylarının vazgeçilmez besinidir. İçeriğinde bol miktarda; beta-karoten, C, K, E vitamini, magnezyum, fosfor ve demir bulunur, sağlığa birçok yararı vardır. Bununla birlikte bal kabağı, tatlıdan yemeğe birçok üründe kullanılabilir.

Kış aylarında mevsim değişikliği etkisiyle metabolizma yavaşlar. Bunun ile birlikte  beden direnci düşer ve enfeksiyon kapmaya daha yatkın hale gelir. Kış aylarında cildin sağlığı da kendi payına düşeni alarak; fazla kuru hale gelir, rengini ve ışıltısını yitirir. Bitkinlik ve yorgunluk yakınmaları bu dönemde çoğalır. Bedeninizde bu farklılıkları yaşamaya başladıysanız gün içerisinde beslenme öğünlerinize bal kabağını ilave etme zamanı gelmiştir. 

Bal Kabağının İçerisinde Hangi Vitaminler Bulunur?

Enerji deposu olarak isimlendirilen bal kabağının içerisinde bulunan vitaminleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yoğun seviyede alfa ve beta karoten içermektedir. Bu karatenodiler antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sisteminin en önemli destekçileridir. 
 • İçeriğinde kuvvetli bir A vitamini deposu barındırır ve içeriğinde bulunan zeaksantin adlı karotenoid ile göz sağlığını korur.
 • Yoğun miktarda içeriğinde C vitamini bulunur, bedeni bakterilere, hastalık oluşturan mikroplara karşı savunur.
 • Zengin bir lif kaynağıdır, hem kalbi korur hem de sindirim sistemini destekler. Lif tüketimi artarsa tok kalma zamanı fazlalaşır. Yaşlanmanın etkilerini erteler.
 • Cilt sağlığına faydalıdır, Cilde gerekli nemi kazandırarak daha canlı olmasını sağlar. 
 • C vitamini sayesinde ile kolajen üretimini destekler, cildin daha genç görünmesini sağlar.
 • İçeriğinde Omega-3 bulunur, hafızayı güçlendirir.
 • Kemik yapılarının iyileşmesine yardımcı olur, böbrek taşı olmasını önler.
 • Bal kabağının içeriğinde L-tryptophan adlı madde bulunur. Bu sayede anksiyete gibi psikolojik hastalıklara karşı etkilidir.
 • Potasyum açısından da oldukça zengindir, kan basıncının düzene girmesine katkı sağlar. Potasyum; kan damarı ve arterlerin rahatlamasını sağlayarak kalpte oluşan sıkıntı minimuma iner ve kan basıncı azalır.
 • Balkabağı, alerjik reaksiyonların oluşumunu engeller. Kronik astım, alerji gibi rahatsızlıkların temelini bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi oluşturur. 
 • Bağırsakların tembel olmasından şikayetçi olan kişiler, bal kabağı tüketirse bağırsaklar tekrar harekete geçer. Bebeklerde kabızlık problemi görüldüğü zamanda 6-7. aydan başlayarak püre veya çorba şeklinde tüketilebilir, yulaf ilave ederek de posadan daha yoğun şekilde yararlanılabilir.
 • Bal kabağının 100 gramında yalnızca 26 kalori bulunmaktadır, uzun süre tok tutar ve gerekli olmayan enerji alımını engelleyerek kilo verme süresinde fayda sağlar.

Balkabağı Nasıl Tüketilmelidir?

Balkabağı içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bunun ile birlikte kişinin sağlığına birçok faydası bulunur. Ancak bal kabağını doğru şekilde tüketmek önemlidir. Bal kabağı tüketilirken dikkat edilmesi gereken püf noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vitamin ve mineral kaybı yaşanmaması ve sağlığa daha yararlı olabilmesi   kabuğunun tüketileceği zaman soyulması ve doğranması gerekir. Böylece  içeriğinde bulunan el değerlerin kaybı engellenir.
 • Tüketmeden evvel yoğun miktarda ve uzun zamanlı sıcaklığa maruz bırakılmamalıdır. Fırınlanarak ya da buharda ufak zamanlı pişirilmelidir. Böylece vitamin ve mineral kaybı minimum orana iner.
 • Tatlısı yapılırken, rafine şekerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine pekmez veya bal tercih edilebilir.
 • Bal ve pekmezi, balkabağını pişirdikten sonra üzerine dökmeniz daha yararlıdır.
 • Diyabet hastaları çok fazla tüketmemelidir.

Pekmezli Balkabağı Tatlısı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
7-8 dilimlenmiş balkabağı
1,5 bardak içme suyu
Yarım su bardağı pekmez
Yapılışı:
Sıcağa dayanıklılık gösteren ve derin fırın tepsisinin içerisine yağlı kağıdı serin. Daha sonra dilimlenmiş olan balkabaklarını birbirine çok yakın olmayacak biçimde yerleştirin. Üstüne 1,5 bardak suyu ekleyin. Daha evvel ısıtılan fırının içerisinde 200 derecede 25 dakika pişirmeye bırakın daha sonra kabakların arka tarafını çevirin. 15-20 dakika daha pişirdikten sonra fırından çıkarıp üzeri için pekmez ekleyin.

Bal kabağını çorbadan yemeğe her şeye ilave edebilirsiniz. Kış aylarının vazgeçilmez besinidir. Balkabağından en çok yapılan gıdalar; bal kabağı çorbası, bal kabağı tatlısı, balkabağı salatası, bal kabağı kurabiyesi.
Balkabağı normal yemeklik kabak değildir. Adapazarı’nın meşhur besini olarak bilinir. Bal kabağından genel olarak tatlı yapılmaktadır. Bu yüzden, kabak tatlısı Sakarya’da önemlidir.
Balkabağı, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Balkabağı ender olarak çiğ de tüketilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 03 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,