Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bağışıklık Sistemi Nedir, Nasıl Güçlenir?

Sağlıklı ve zinde bir hayat için bedenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek oldukça önemlidir. Son yıllarda meydana gelen çok çeşitli virüsler sebebiyle zorluk çeken bağışıklık sistemi, dışarıdan desteklenen ek besinler ve vitamin takviyesi ile güçlü hale gelebilir, hastalıklarla mücadelede vücuda büyük katkı sağlayabilir.

‘’Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?’’ sorusunun cevabından önce bağışıklık sistemi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bağışıklık sistemi vücudumuzda bulunan organlardan, hücrelerden, dokulardan ve proteinlerden meydana gelir. Bütün bu ögeler, enfeksiyon ya da hastalıkları oluşturan mikroplar, bakteriler ve patojenlerle mücadele eden bedensel devamlılıkları hayata geçirir.
Bağışıklık sistemi bir patojenle birleştiği zaman, bağışıklık tepkisini harekete geçirir, patojenlerdeki antijenlere yapışmış ve onları öldüren antikorları özgür bırakmaktadır. Belli başlı besinleri diyete eklemek, bir bireyin bağışıklık tepkisini kuvvetlendirir.
Bağışıklık sistemi tüm diğer beden yapıları ile bağlantılı fonksiyonlarını gerçekleştirdiği için yalnızca beslenmeye değil, tüm sağlık tavsiyelerine ve kişisel temizliğe dikkat edilmesi gereklidir. Aşağıda belirtilen yaşam şekli stratejileri bir bireyin bağışıklık sistemini daha kuvvetli hale dönüştürebilir;

 • Sigara kullanmamak
 • Düzenli spor yapmak
 • Sağlıklı kiloda kalmak
 • Alkolden uzak durmak ya da aşırı kullanmamak
 • Düzenli uyku
 • Olabildiğince stresten uzak kalmak
 • Kişisel temizliğe dikkat etmek

Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocuklar yetişkin bireylere göre daha fazla hastalanmaktadır. Çocukların bağışıklık sistemi oldukça önemlidir. Çocukların yoğun olarak hasta olma durumunun engellenmesi gerekir. Ebeveynler çocuklarının bağışıklık sistemlerinin güçlü olması için bazı kurallara uymalıdır. Eğer kurallara özen gösterilmez ise; bağışıklık sisteminin güçsüz olması, küçük çocuklarda farklı enfeksiyonlara neden olur. Çocuğun bağışıklık sisteminin kuvvetli olabilmesi için özen gösterilmesi gerekli bazı kuralları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uykunun düzenli olması
 • Ek olarak D vitamini tüketilmesi gerekir
 • Mevsim ve hava koşullarına uygun kıyafetler giydirilmeli
 • Çocuklar dört mevsim açık havaya çıkarılmalı
 • Sağlıklı ve düzenli beslenme
 • Kahvaltı alışkanlığı oluşturulmalı
 • Omega3 içeren besinlerin alınması
 • Taze meyve ve sebze tüketimi
 • Gerekli bütün aşıların yapılması
 • Kişisel bakıma özen gösterilmeli
 • Çocuklar bilhassa iki yaşına gelinceye kadar anne sütü tüketmeli
 • Yaş uygunluğuna göre spor alışkanlığı olmalı

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Tutarlı bir diyet, zinde kalmak için oldukça önemlidir. Aşağıdaki besinler bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye katkı sağlayabilir;
Yeterli miktarda protein alımı: Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinlerin arasında protein içerikli gıdalar ilk sıralarda yer almaktadır. Bu yüzden günlük tüketilmesi gereken protein miktarını tüketin. Yumurta, et ve protein destekli diğer besinleri tüketmeye özen gösterin.
Omega 9 ve Omega 3 tüketimi: Omega, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardım eder. Bundan dolayı bu 2 grubu tüketmelisiniz. Omega 9 semizotu, badem ezmesi ve zeytin gibi besinlerde bulunur. Omega 3 ise deniz ürünlerinin hepsinde mevcuttur.
Şok diyetler uygulamayın: Bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak hastalıklardan korunmak için oldukça önemlidir. Bundan dolayı tek tip beslenmek için uygulanan diyetler yarardan çok zarar verir. Günlük karbonhidrat ve protein ihtiyacı mutlaka alınmalıdır.
Yeterli kalori alımı: Beslenme vücut kitlesine uygun olmalıdır, 1 günde alınması gereken kalorinin altında beslenmek zararlıdır. Bu sayede vücut direnci artar; buna bağlı olarak da bağışıklık sistemi güçlenir.
Yaban mersini: Yaban mersini, bir bireyin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye katkı sağlayacak antioksidan özellikleri taşıyan antosiyanin olarak adlandırılan bir flavonoid çeşidi içermektedir.
Turunçgiller: C vitamini açısından zengin turunçgillerin tüketilmesi; soğuk algınlığı, nezle, gribal enfeksiyon gibi birçok mevsimsel geçiş rahatsızlıklarının tedavi edilmesine katkı sağlar. C vitamini açısından zengin besinler tüketmek, beden direncinin artmasına ve bedenin mikroplar karşısında direnç kazanmasına katkı sağlayabilir.
Brokoli: Brokoli faydalı bir vitamin deposudur. İçeriğinde; mineral ve A, C ve E vitaminlerinden dolayı, en sağlıklı yeşil sebzelerden bir tanesidir. Aynı zamanda sülforafan gibi kuvvetli antioksidanlar içermektedir, bu yüzden beden için güçlü bir yakıt haline getirmektedir. Brokoli tüketirken önemli olan nokta, pişirme esnasında bu vitaminlerin kaybını aza indirmektir. Bu nedenle siz de, brokoliyi olabildiğince az pişirerek ya da buharda haşlayarak tüketebilirsiniz.
Kırmızı biber: Tam anlamıyla bir vitamin deposudur, İçeriğinde birçok turunçgilden çok daha yüksek miktarda C vitamini barındırır. Bunun yanı sıra, zengin beta karoten özü sayesinde bedenin ihtiyaç duyduğu kuvveti kazanmasına katkı sağlar.
Ispanak: C,E vitamini dahil olmak üzere pek çok temel gıda ve antioksidan özünden bağışıklık sistemi kuvvetlendirme için tüketilebilir. Bunun dışında ıspanak içeriğinde barındırdığı besinlerle hücre bölünmesine ve DNA restorasyonuna katkı sağlar.
Sarımsak: Sarımsak, gribal enfeksiyon ve diğer rahatsızlıkların engellenmesi için eski zamanlardan beri bilinmektedir. Sarımsağın gribal enfeksiyonlarda faydalı olup olmadığının belirlenmesi için bir çalışma yapılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmalarda bir grup hiçbir etkisi olmayan plaseboları kullanırken diğer grup sarımsak takviyeleri tüketmiştir. Araştırmalar neticesinde plasebo kullanan katılımcı grubunda sarımsak takviyeleri alan gruptan iki kat daha çok gribal enfeksiyon gözlenmiştir. Fakat araştırma yapan kişiler, sarımsağın gribal enfeksiyonu engellemeye katkı sağlayıp sağlamadığını anlamak için daha çok araştırmanın gerekli olduğunu söylemişlerdir.
Yeşil çay: Yeşil çay yalnızca ufak oranda kafein içermektedir, bu yüzden siyah çay veya kahveye seçenek olarak içilebilir. Yaban mersini gibi yeşil çay da, gribal enfeksiyon riskini azaltabilir. Bunlara ek olarak yeşil çay tüketmek, kan lipitlerini artı yönde etkiler, iyi kolesterolü yükseltir ve kötü kolesterolü düşürür.
Yoğurt: Yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Özellikle evlerde mayalanan ve eklenti şeker kullanılmayan yoğurt, özünde bulunan aktif kültürlerin sağladığı katkı sayesinde rahatsızlıklara karşı bağışıklığı güçlendirebilir.
Çekirdek: Ay çekirdekleri B6, D vitamini, fosfor, magnezyum ve zengin E vitamini içermektedir. Bağışıklık sisteminin doğru ve sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Ancak, ay çekirdeğini yüksek oranda tüketmek kilo aldırır.
Badem: Yüksek miktarda E vitamini içermektedir. Bunun yanında manganez, magnezyum ve lif kaynağı olarak da oldukça çeşitlidir. Cildin sağlıklı olmasına yardımcı olur.
Papaya: Papaya meyvesi; içeriğinde magnezyum, vitamin ve mineralleri barındırmaktadır. Papaya tercih ederek vitamin desteği alabilirsiniz, genel sağlık için de ihtiyacınız olan sindirim enzimlerinin alınmasına katkı sağlayabilirsiniz.
Portakal ve asitli meyveler: Portakal, mandalina, greyfurt, kivi vb. asitli meyveler C vitamini deposudur. C vitaminin gribal enfeksiyon gibi solunum yolu rahatsızlıkları ile mücadele etmeye katkı sağlar. Bunun yanında, soğuk algınlığında bedendeki C vitamini seviyesinin yüksek ölçüde düştüğü gözlemlenmiştir. Sonuç itibariyle C vitamini soğuk algınlığı belirtilerinin süresini düşürebilir ve kişinin bağışıklık sisteminin fonksiyonunu geliştirebilir.

Portakal C ve A vitaminleri bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Bunların yanında, sigara kullanmamak, düzenli spor yapmak, ideal kiloda kalmak, alkolden uzak durmak, düzenli uyku ve stresten uzak durmak bağışıklığın güçlenmesine katkıda bulunur.
Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunun en güçlü işareti, bireyin devamlı olarak enfeksiyon yaşamasıdır. Genellikle enfeksiyonlara yatkınlık zayıf bağışıklık sistemini gösterir.
• Turunçgiller, kırmızı biber (C Vitamini açısından çok yönlü gıdalar) • Havuç, ıspanak, brokoli (A vitamini yönünden çok yönlü gıdalar) • Yeşil sebzeler (Demir açısından zengin besinler) • Süt besinleri (Kalsiyum ve protein içeren gıdalar)
Enfeksiyonlarla savaşa bilmek için ağız yolu ile koruyucu antibiyotik ve belli zaman aralıklarında uygulanan damar içi tedavi yöntemleri ile rahatsızlıklardan korumaya katkı sağlar, daha ağır hastalıklarda, kemik iliği nakli, enzim ve gen tedavisi imkanları da bulunur.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 06 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,