Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak hastalıkları, inflamatuvar barsak olarak bilinen mide ve bağırsaklarda meydana gelen sindirim sistemi ile ilgili bir hastalıklardır.

Bağırsak hastalıkları, mide ve bağırsak gibi fonksiyonlarda ortaya çıkan ve vücudumuzda sorun yaratan bozukluklardır. Bağırsak hastalıklarına, yakalanma olasılığını en çok artıran sebeplerden birisi olumsuz hava koşullarıdır.

Bağırsak Hastalıkları Belirtileri

Bağırsak hastalıkları viral ve bakteriyal gibi belirtileri mevcuttur.

  • Kabızlık ve ishal durumu
  • Şişkinlik
  • Mide bölgesinde ağrı
  • Bulantı ve kusma hali
  • Kanama
  • Ateş ve üşüme
  • Kramplar
  • Baş ağrısı

Bağırsak Hastalıkları Tedavisi

Hassas bağırsak sendromu rahatsızlığını kesinleştirebilmek için belirtilerinin yanı sıra diğer tüm araştırmalar yapılıp tanının konulması gerekmektedir. Bu tarz durumlarda doktorun rahatsızlıkları iyi incelemesi gerekli test ve tetkikleri yapması ve sonrasında bu rahatsızlığın tanısını koyması gerekmektedir. Hastalığın esas tedavisi kişinin belirtilerini ortadan kaldırmakla başlar. Kişideki belirtilerden olan ishal ve kabızlığı başlıca ortadan kaldırmak için kişinin beslenmesinde düzenlemeler yapılmaya başlanır. Özellikle ishal için lifli yiyecekler diyet listesine ve beslenme listesine eklenir.  Bu durumlarda lifli gıdalar, tahıllar, bakliyatlar ve meyveler çok idealdir.  Kabızlık için ise daha sulu gıdalar ve gerekli yerde ilaç takviyesi yapılmalıdır.

Bağırsak hastalıklarında, ağır yemeklerden kaçınmak gereklidir. Ağır yiyecekler mideyi ve bağırsakları yoracağı için kişinin bu besinlerden olabildiği kadar kaçınması gerekmektedir. Bunun dışında kişinin mutlaka stresten ve strese neden olan şeylerden kendisini uzaklaştırması gerekmektedir.

Bunların dışında kişinin sigara ve alkol gibi vücuda zarar veren şeylerden uzak kalması gerekir. Doktorun tavsiye edeceği egzersizler yürüyüşler kişinin rahatlamasını ve uzun vadede sağlığını daha düzenli hale getirmesine katkı sağlayacaktır. Bağırsak hastalıklarının belirtileri kanserde olabilmektedir. Fakat böyle durumlarda kişilerin paniğe kapılmadan önce mutlaka bir uzamana başvurması gereklidir. Özellikle dışkıdaki kan bu durumlarda önemli belirtilerden sayılabilmektedir. Tabi ki bu durum her kan oluşunda kanser olacağı manasına gelmemektedir.

Bağırsak hastalıklarında, kişinin vücudundaki D vitamini ve kalsiyum ihtiyacını karşılaması da çok önemlidir. Bağırsak hastalıklarında eğer ciddi bir durum yoksa veya çok ciddi bir ilerleme yoksa kişilerin hayat tarzlarını, beslenme şekilleri düzenlendikten sonra büyük ölçüde iyileşme sağlanabilmektedir.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217