Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bademin Sağlığa 10 Etkisi

Kabuklu yemişlerin en fazla posa içeren besinlerinden bir tanesi olan bademi çiğ tüketmek oldukça faydalıdır. Badem, E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum bakımından oldukça zengindir ve pek çok insan tarafından da tüketilmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini destekler ve bedeni hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur.

Badem ağacı, insanların yetiştirmekte olduğu en eski ağaçlardandır. Badem, badem ağacının meyvesidir ve gözyaşı biçiminde yenilebilen tohumlar olarak karşımıza çıkar. Kabuklu, kabuğu soyulmuş şekilde olabilir. İçeriğinde bol oranda magnezyum vardır; sinir ve kas işlevlerinde önemli rol oynar, kalp atışını dengeler, kemiklerin kuvvetli kalmasında etkilidir. Bunun ile birlikte bağışıklık sistemini destekleyip bedeni rahatsızlıklara karşı korumaya yardımcı olur. Gündelik bir avuç badem tüketmek faydalıdır, günlük E vitamini ihtiyacını karşılar. E vitamini bilhassa cilde etki eder ve hücrelerin erken yaşlanıp hastalanmasına neden olabilecek zararlardan korur.

Bademin Besin Değeri

Badem, badem ağacının yenilenebilen tohumlarından üretilir. Bunun yanında badem, süt, yağ, un ve macun şeklinde de tüketilebilir. Badem ezmesi de oldukça tüketilip sevilen bir gıdadır. 1 porsiyon (28 gr.) bademin besin değeri şu şekildedir,
Lif: 3.4 gram
Protein: 6,5 gram
Yağ: 13 gram
E vitamini: Önerilmekte olan gündelik alım oranının %37,5'i
Manganez: RDI'ın %33’ü
Magnezyum: RDI'nin %21’i
Bunun ile beraber bakır, B2 vitamini, fosfor içermektedir.
Fitik asit, mineralleri bedende tutar ve emilimlerini engeller, bademde fazla oranda bulunmaktadır. Fitik asit, antioksidan şeklinde bilinmektedir ve bademde olan demir, çinko ve kalsiyum oranını da azaltır.

Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem, lezzeti ve sağlığa oldukça faydası olan bir besindir. Bundan dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilir. Uygun oranda ve doğru biçimde tüketilmesi oldukça önemlidir. Badem; tok tutar, kötü kolesterolü düşürmede etkilidir, günde 20 adet, çiğ badem tüketmek sağlıklıdır. Bademin diğer faydaları şu şekildedir;

Zengin E vitamini: Güneşten gelen zararlı ışınlar cilde zarar vererek, cildin erken yaşlanmasına yol açar. Bademde mevcut olan E vitamini antioksidan içeriği sayesinde serbest radikaller ile mücadele ederek cildi korumaya alır.

Kötü kolesterol ile savaşır: Kanda kötü kolesterol (LDL) düzeyinin fazla olması kalp-damar rahatsızlıkları tehlikesi ile ilişkilendirilmektedir. Damarın sertleşmesine yol açar. Bu durumda kalp krizi ve inmeye yol açar. E vitamini içeriği sayesinde damar sertliğinin engellenmesine katkı sağlar. Günlük yaklaşık 15-20 adet çiğ badem tüketmek, kötü kolesterolü etkili bir biçimde düşürmektedir, bu durumda bireylerin kalp hastalığı tehlikesini azaltır.

Lif bakımından zengin: Badem karbonhidrat bakımından düşüktür, yağ ve posa bakımından da oldukça zengindir. Bundan dolayı tok tutmaktadır. Kan şekerini dengede tutarak, tokluk hissi verir. Bunlar ile birlikte kabızlığı engellemek gibi etkileri sayesinde kilonun kontrol edilmesine katkı sağlar

Tok tutar kan şekerini düzenlemeye yardım eder: Tok tutucu özelliği vardır. Bunun ile birlikte meyve gibi karbonhidrat içerikli besinlerin yanında badem tüketmek kan şekerindeki hızlı dalgalanmaları engeller.

Tansiyonu dengede tutar: Magnezyum eksikliğinde kan basıncının yüksek olduğu belirtilmiştir. Kan basıncının yüksek olması kronik yüksek tansiyona yol açabileceği gibi, kalp krizi ve inmeye neden olabilir. İçeriğinde magnezyum ile magnezyum eksikliğinin giderilmesine katkı sağlar ve tehlikelere karşı koruma sağlar. Fakat kan basıncını arttırmaması için tuz ile kavrulmayan çiğ badem tüketilmelidir.

Bağırsakları hareketlendirir: Yağ içerikli besinler bağırsaklardaki kasların kasılmasına katkı sağlayarak bağırsak hareketlerinin çoğalmasına yol açar. Posa bakımından zengin besinler ise bağırsağa su çekip bağırsak hareketlerini çoğaltır. İçerisinde olan yağlar ve posa sayesinde kabızlığı önler.

Kalsiyum ve magnezyumla kemikleri kuvvetlendirir: Kemiklerin sağlıklı olması için uygun oranda kalsiyum ve magnezyum tüketmek oldukça önemlidir. İleri zamanda kemik erimesine ve bununla alakalı meydana gelebilecek kırıklara engel olmak için gündelik beslenmeye badem ekleyip tüketebilirsiniz.

Vejetaryen ve veganlar için alternatif: Bilhassa süt ve yoğurt tercih etmeyen ya da vegan kişilerin badem tüketmesi, magnezyum ve kalsiyum içeriği ile eksikliklerin karşılanamsında katkı sağlayarak kemikleri güçlendirir. Badem sütünün tüketilmesi de veganlar için iyi bir seçim olabilmektedir. Glutensiz beslenmekte olan bireyler için de badem unu tüketilebilir.

Kilo vermeye katkı sağlar: İçerisinde protein ve lif bulunmaktadır. İştahı azaltır, uzun süre tokluk hissi verir. İştahı kesip, kilonun dengelenmesini sağlar.

Kansere karşı mücadele eder: Badem, kişinin kilo kontrolüne katkı sağlar. İçeriğinde antioksidan ve posa içeriği vardır. Bu özelliği sayesinde kansere karşı mücadele eder. Yapılan çalışmalara göre badem tüketmenin kolon kanseri ile mücadele etmede etkili olabileceği belirtilmiştir.

Fıstığa karşı alerjisi bulunan bireylerin bademe de alerjisi olabilir. Badem tüketiminden sonra kurdeşen, şişkinlik ve nefes almakta güçlük yaşanıyorsa hemen ilgili uzmana danışmak gerekir. Badem yemeden önce kesinlikle alerjiniz olup olmadığını test ettiriniz.
Bademi kararında tüketmek faydalıdır. Yoğun miktarda yemek sağlık problemlerine de yol açar. Fazla tüketmek; kilo aldırabilir, sindirim sorunlarına yol açabilir, böbrek taşı oluşmasına neden olabilir ve alerjinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
Her gün 25 gram yani 25 tane badem tüketmek oldukça faydalıdır. Günlük 20 adet bademi aşmamak gerekmektedir.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 28 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,