Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ayak Üşümesi Neden Olur?

Ayak üşümesi, kişiden kişiye farklılık gösterebilirken vücudun soğuk havalar karşısında gösterdiği doğal bir tepki olarak bilinmektedir. Bazı durumlarda tıbbi bir sorun olarak da karşımıza çıkabilir ve tedavi edilmesi gerekebilir. Vücudun sıcaklık seviyesi düştüğünde el ve ayaklarda bulunan kan damaları daralır. Kan, iç organları sıcak tutmaya çalıştığından bu durum ayakların üşümesine neden olur.

Vücut yağ oranı az olan kişilerde bu şikayetler daha fazla görülebilmektedir. Üşüme nedenleri sadece vücut sıcaklığına bağlı olmadığı için bu durum; şeker hastalığı, kansızlık ve farklı rahatsızlıkların oluşması durumunda da ortaya çıkabilir. Yaşanılan bu durumun bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenebilmek için uzman bir hekimden destek alınması ve muayene olunması gerekmektedir. Ayrıca, ayak üşümesinin nedenleri şu şekildedir:
Dolaşım Sorunları
En fazla görülen nedenler arasındadır. Dolaşımdan kaynaklı durumlarda, sıcak kanın yeterli seviyede ayaklardaki kan damarlarına ulaşmaması bu bölgelerde üşüme sorununu ortaya çıkarmaktadır. 
Anemi (Kansızlık)
Üşüme nedenleri arasında karşımıza çıkan farklı bir durum da kansızlıktır. Vücuda oksijen iletmekle sorumlu kırmızı kan hücrelerinde eksilme olması ile ortaya çıkan bu durum, vücutta farklı problemlere ve üşümelere neden olabilir.
Diyabet (Şeker Hastalığı)
Diyabet hastalığı, tedavi edilmediği durumlarda sinir dokularında sorunlara neden olabilir. Bu duruma neden olarak ayaklarda hissizlik görülebilir. Hasta ayak bölgesindeki sıcaklığı hissetmekte sorun yaşadığı için üşüme durumundan şikayet edebilmektedir.
Hamilelik Dönemi
Kadınlar, hamilelik dönemlerinde ayak üşüme sorunları ile karşılaşabilir. Bu durumu oluşturan pek çok sebep olabilmektedir. Hamilelik döneminde hormon seviyesinde farklılıklar oluştuğu için bu durum sinir sistemini etkiler ve kan akışı azalabilir. Bu gibi durumlarda kişide üşüme görülebilir.
Periferik Arter Hastalığı
Damarlarda daralma ve tıkanma gibi damar hastalıkları nedeni ile ayak bölgesine yeterli seviyede kan ulaşamayabilir. Bu durumda ayak bölgesine giden oksijende de bir azalma görülmektedir. Bu nedenle ayaklarda üşüme sorunu oluşabilir.
Karaciğer ve Böbrek Sorunları
Vücutta bulunan zararlı maddeleri temizleyen böbreklerde ya da karaciğerde fonksiyon kaybı yaşandığı zaman kandaki zararlı maddeler artar. Bu durumda dokular ve sinirler zarar görebilirken üşüme durumları veya farklı hastalıklarda meydana gelebilir.

Ayak Üşümesi Belirtileri Nelerdir?

Sürekli ve uzun süre devam eden üşüme durumları farkı nedenlere bağlı olarak gelişebileceği için kişinin uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Ayak üşümesi belirtileri şu şekildedir;

 • Soğuğa karşı hassas olma
 • Ayaklarda güçsüzlük ve ağrı oluşması
 • Üşüme durumlarında cilt üzerinde renk değişikliği
 • Ayakların ısınması ile oluşan karıncalanma ve uyuşukluk

Ayrıca bazı ciddi sorunlarda bu duruma eşlik edebilmektedir. Aşağıda verilen sorunların herhangi birinin oluşması durumunda kişinin uzman bir doktora gitmesi önerilmektedir. Üşüme durumlarına eşlik eden diğer sağlık problemleri şu şekildedir;

 • Ayaklarda ve parmaklarda oluşan ve uzun zaman düzelmeyen yaralar
 • Kişide oluşan yorgunluk, bitkinleşmek ve halsizlik hissi
 • Vücuttaki ağrıların aniden artması ve değişmesi
 • Eklemlerde ciddi ağrıların oluşması
 • Cilt üzerinde kızarıklık ve sertleşme oluşması

Ayak Üşümesi Kimleri Etkiler?

Kadın ve erkek fark etmeksizin her yaşta görülebilecek ve kişileri etkileyebilecek bir durumdur. Soğuk iklim koşullarında yaşayan kişilerde daha çok görülebilen bu durumun kişileri etkilediği diğer faktörler şu şekildedir;

 • Bağışıklığın düşük olması
 • Kan dolaşımı problemi
 • Sinir sistemi üzerindeki sorunlarda
 • Hormonlarda farklılaşma oluşması

Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir?

Kişinin ilk önce bir uzman tarafından muayene edilip hastalığın altında yatan problemin belirlenmesi ve belirlenen rahatsızlığa göre tedavisinin yapılması gerekmektedir. Üşüme sorunu, soğuk havaların etkisi ile meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda bölgenin sıcak tutulması, kalın çorap veya ayağa giyilen diğer ürünlerle desteklenmesi sonucu üşüme sorununun önüne geçilebilir. Farklı rahatsızlıklar nedeni ile oluşan üşüme sorunlarında ise bir takım egzersizler ve öneriler bulunmaktadır. Kan dolaşımının hızlanması ve normale dönmesi için bazı egzersizler yapılabilir. Yapılan egzersizler, kalp ve akciğer hastalıkları ile birlikte farklı hastalıklara da fayda sağladığı gibi bu sorunların ortaya çıkmasını önlemektedir. Anemi problemi ile oluşan üşüme sorunları, doktor tarafından önerilen bazı ilaçlarla tedavi edilebilir.

Üşüme sorunlarını oluşturabilecek bazı etken faktörler ve hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların arasında en sık görüleni ise anemi yani kansızlıktır. Anemi hastalığı, kırmızı kan hücrelerinin azalması durumlarına karşımıza çıkmaktadır.
Soğuk havalarda üşüme sorununu çözüme kavuşturabilmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Soğuk havada ayakları ısındırmanın yolları şu şekildedir; • Kalın çorap ve terlik giymek • Ayakların uzatılarak egzersiz uygulamak • Sigara ve tütün ürünleri kullanmamak • Doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması • Aşırı strese maruz kalan kişilerde de görülebileceği için stres yaşanabilecek ortamlardan uzak durmak • Doktor tarafından önerilen vitaminlerin alınması İlaç ve vitamin kullanımını doktor tarafından önerilmediği ve tavsiye edilmediği durumlarda kullanılması önerilmez ve tehlikelidir.
Ayaklarda uzun süre devam eden üşüme sorunu ortaya çıktığında bir uzman doktora görünerek muayene olunmalıdır. Ayrıca; ayaklarda iyileşmeyen ve uzun süredir devam eden yaralar, ciddi eklem ağrıları ve kızarıklık gibi durumlarda doktora gidilmesi kişinin sağlığı açısından önemlidir.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 12 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,