Anti HBS Nedir?

Hepatit B (HBV) mikrobu kan aracılığı ile basit bir şekilde geçebilen bir mikrop türüdür. Hepatit B (HBV) mikrobu insanlarda kendini gribal enfeksiyon belirtileri ile gösterir. Bazı insanlarda ise bu hastalığa dair hiçbir belirti gözlenmez. Bundan dolayı tespit edilmesi de güç olabilir. Anti HBS, Hepatit B virüsünün takip edilmesinde uygulanan teste verilen isimdir. Bedende anti HBS yüksekliği kolaylıkla belirlenebilir.

Hepatit B virüsü; değişik şekillerde bulaşabilir. Bunlar; cinsel yolla, kontrolü yapılmamış kan nakli, temizlenmemiş tıbbi gereçlerin kullanımı, annenin hepatit B mikrobu taşıması ve doğumda bebeğe bulaşması, diş fırçası gibi kişisel gereçlerin paylaşılması vb. durumlar ile geçebiliyor. Anti HBS kişiden kan numunesi alınarak yapılır ve bu test pozitif veya negatif sonuç verir. Test sonucunda bireyin sözü edilen mikroba karşı bağışıklığının olup olmadığının anlaşılması sağlanmış olur.
İnsan bedeni tarafından antikorlara karşı bir savunma mekanizması geliştirilir. Bu antikorlar bununla birlikte bedende kalıcı bağışıklık oluşmasını sağlar. Böylelikle beden hepatit B mikrobu ile karşı karşıya geldiğinde mikrop yüzeyinde oluşan antijenlere karşı antikor üretimine hazır hale gelir.

Anti HBS Pozitif ve Negatif Nedir?

Anti HBS testi bedendeki mikrobu etkisiz hale getiren antikorların seviyesini ölçmektedir. Bu yüzden çıkan sonucun pozitif olması bir problem oluşturmuyor. Hatta anti HBS oranının pozitif olması bedenin hepatit B mikrobuna karşı bağışıklık kazanması demektir. Test sonucunun negatif çıkması ise bireyin bedeninin hepatit B mikrobuna karşı düşük dirence sahip olması demektir. Negatif sonucu genel olarak önceden aşı olmamış olan bireylerde görülür.

Anti HBS Yüksekliği Ne Olmalıdır?

Kişiye uygulanan kan testi sonucu ile bu değerler araştırılır, bedende bulunan anti HBS yüksekliği bu şekilde belirlenmektedir. Aşı olmayan bireylerde test sonucu 5 mIU/ml seviyelerinde iken, aşı olan kişilerde ise anti HBS pozitif 12 mIU/ml seviyelerindedir.
Aşı olan fakat aşının etki etmediği insanlarda ise sonuç 5 mIU/ml ila 12 mIU/ml arasındadır ve bu test sonucu "belirsiz" olarak adlandırılır.
Anti HBS yüksekliği 100 mIU/ml hatta 1000 mIU/ml aralığında ise bu durum normal olarak değerlendiriliyor.

Anti HBS Değer Aralığı Ne Olmalıdır?

Anti HBS testi mikrobun bağışıklığını anlamak için uygulanmaktadır. Aşılanmış kişilerde yetişkin erkek ve kadın bireylerde anti HBS değerleri 10 mIU / ml den büyük olması normal olarak değerlendirilir. Bir kişi aşı olmamış olsa bile bu değer 100 mIU / ml den bile fazla olabilmektedir. Böylelikle bu kişi hepatit B enfeksiyonunu geçirmiş olabilir.

Anti HBS Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın ilk belirlendiği esnada mikrop daha yeni oluşmuştur ve virüsün sınırlandırılması gerekir, buna yönelik tedavi uygulanır. Fakat bu durum Hepatit B aşısı ile kontrol edilmektedir. Ancak ilerlemiş rahatsızlıklarda karaciğer görevini yerine getiremeyebilir. Bu yüzden oluşabilecek enfeksiyonlardan dolayı siroz veya kanser gibi hastalıklar oluşabilir.
Çok erken zamanlarda kişinin karaciğeri iltihaplanabilir. Bu rahatsızlığın tetikleyicisi Hepatit B mikrobu bedende kendi kendini temizleyemiyor olmasıdır.  Böyle bir durumda ilaçlı tedavisi uygulanır.
Tedavi süresince kan oranları devamlı olarak kontrol edilir. Mikrobun bedende yok edilmesi hastalığın tekrar etmeyeceğini göstermez. Bundan dolayı yoğun bir takip durumu ve kontrol sağlanmalıdır. Uzun bir zaman sonra oluşan Hepatit B mikrobuna karşı bedenin kendi kendine geliştirmekte olduğu bağışıklık sistemi mikrop ile mücadele edip rahatsızlığın giderilmesi sağlanmaktadır.

Anti HBS, hepatit B mikrobunun yüzey antijenidir. Bir insanın mikroba karşı bağışıklığı olup olmadığını saptayan değer olarak bilinmektedir.
Anti HBS testi yüksek çıkarsa test aynı şekilde anti HBS pozitif olarak da belirlenebilir. Bu test sonucu bireyin hepatit B mikrobuna karşı bağışıklık sisteminin bulunabilmesi anlamını taşır. Mikroba karşın vücut savunmasının var olduğunu göstermektedir.
Anti HBS mikrobunun yüksek olmasının nedenlerinden birisi bireyin Hepatit B virüsüne karşı bağışıklık geliştirmesidir. Hepatit B mikrobuna karşı bağışıklık geliştiren kişiler de bu test sonucunun oranı yüksektir. Bununla birlikte bireylerin bu mikroba çok uzun yıllar korunacağı anlamı da taşır.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217