Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ada çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ada çayı, ballıbabagiller ailesinden gelen aromatik bir bitki türüdür. Dünya üzerinde binden fazla türlü çeşidi bulunmaktadır. Orta Doğu ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Uzun yıllardır insanlar ada çayını ağrılarda, sindirim sistemi sorunlarında, grip ve ruhsal problemlerin tedavisi için kullanmıştır. Yapılan araştırmalara göre ada çayı, menopoz zamanı semptomlarından olan sinirli ruh hali ve sıcak basması gibi belirtileri azaltmaktadır, ayrıca; kolesterol ve kan şekeri oranını azaltıp, bol oranda antioksidan içermektedir. Alzheimer gibi beyin hastalıklarına da koruyucu olduğu düşünülmektedir. Bunlar birlikte ada çayı, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da etkilidir.

Ada çayı Latince’de Salvia officinalis olarak tanımlanmaktadır. Bu şifalı bitki yaşam boyu şifa dağıtan bir bitki olarak değerlendirilmiştir. Çeşitli rahatsızlıklardan korunmak ve tedavi sağlanmak için baharat, çay ve yağ şeklinde hazırlanıp tüketimi sağlanmıştır. Ada çayının aromatik kokusu mevcuttur. Bundan dolayı parfüm ve sabun yapımında da kullanılmıştır. Ayrıca bu şifalı bitkinin yaprakları ilaç yapmak için de kullanılmaktadır. Ayrıca adette düzensizlikler gibi regl sorunlarının da iyileştirilmesinde de etkilidir. 

Ada Çayı Yararları Nelerdir? 

Ada çayı, İstanbul bölgesine ilk defa Marmara Adası’ndan getirilmiştir. Bundan dolayı adaçayı olarak adlandırılmıştır.  Bu şifalı bitki Ege’de acı elma şeklinde de bilinmektedir. Bu aromatik bitkinin yaprakları kaynatıldığı zaman çay şeklinde tüketilebildiği gibi esansı şeklinde de kullanılır. Ada çayının diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Anksiyeteyi düşürür ve strese iyi gelir.
 • Zarar veren toksin maddelerin bedenden atılmasına katkı sağlar.
 • Beyin işlevlerinin geliştirilmesine katkı sağlar.
 • Diş hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 • Cilt lekelerini azaltır.
 • Menopozdan sonra gelişen semptomları hafifletir.
 • indirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.
 • Çok fazla terlemeyi engeller.

Ada Çayı Zararları Nelerdir?

Ada çayının çok fazla miktarda tüketilmesi sağlıklı değildir. Ada çayını günlük 1-2 bardak şeklinde tüketmek gerekir. Bilhassa emziren anneler için fazla tüketmek tehlike oluşturur. Yoğun miktarda adaçayı tüketmek anne sütünün kalitesini düşürebilir. Bundan dolayı emzirme zamanında tavsiye edilmemektedir. Ada çayının diğer zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yoğun tüketimi karaciğerin işlevini olumsuz etkiler.
 • Bazı türleri thujone maddesi içermektedir. Bu madde bedene uzun süreli girerse karaciğeri ve sinir sistemini bozabilir. 
 • Yoğun miktarda ada çayı tüketmek kadın ve erkeklik hormonlarının dengesini bozmaktadır.
 • Aşırı miktarda östrojen hormonu içermektedir. Bundan dolayı, kadınların armut tipi bir bedene sahip olmalarına yol açar.
 • Erkeklerde meme büyümesi yapmaktadır.
 • Aşırı miktarda tüketimi erkeklerin sperm kalitesini düşürür.

Ada Çayı Nasıl Demlenir?

Ada çayı genel olarak kaynatılıp içilse de demlenerek tüketilmesi daha sağlıklıdır. Böylece besin değeri çok daha sağlıklı korunmuş olur ve daha fazla ada çayı tadı sağlanmış olur. Bu aromatik bitkiyi demlerken kaynamış suda çok fazla tutulmaması gerekir. Bu durum bitkinin yararlı etkilerinin yok olmasına yol açar ve çayın tadı bozulabilir. Ada çayı 60 saniyeden uzun süre kaynatılır ise toksik bileşenler meydana çıkar ve çay zararlı hale gelebilir. Yaklaşık olarak 2 gr. ada çayının üzerine 200-250 ml kaynamış su eklenerek 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Yaprakları süzüldükten sonra fincana doldurulup servis edilebilir.

Ada Çayını Kimler Tüketmemelidir? 

Ada çayını yoğun miktarda tüketmek sağlıklı değildir. Salvia türüne ait bitkilere alerjisi bulunan kişilerin ada çayı tüketmesi, alerjik tepkimelere yol açabilir. Midenin bulanması gibi sindirim problemi hastalıklarında ada çayı oldukça faydalıdır, ancak aşırı tüketildiği zaman midede yanma ve ağrıya sebep olabilir. Yan etkileri bireyden bireye değişiklik gösterebilmektedir. Gün içerisinde 3 bardak ada çayı tüketilmesi sağlıklıdır ve daha fazla içilmesi tavsiye edilmemektedir. Ada çayını tüketmemesi gereken risk gruplarını şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Tansiyonu düşük olanlar 
 • Devamlı ilaç alan kişiler
 • Diyabet hastaları
   
Adaçayı yeterli miktarda sınırında tüketildiği sürece günlük içilebilir. Ancak her gün ve bilhassa aç olarak tüketmek midenin ekşimesine yol açar.
Rahim kaslarını uyararak adetin söktürülmesine katkı sağlar. Daha rahat uyumak için adaçayı içilebilir.
Adaçayının içeriğinde olan astrojen kadınlık hormonu içermektedir. Bundan dolayı kadınlarda cinsel gücün artmasına neden olur, cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 11 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,