Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefilin faydaları; kış aylarında tüketimi popülerleşen zencefil, pek çok sağlık sorunu için faydalı, şifa deposu bir bitkidir. Kökeni Güney Çin’e dayanan zencefil bitkisi alternatif tıp alanında da oldukça fazla kullanılır. Keskin tadı ve hoş kokusuyla bilinen zencefil, içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Zencefilin faydaları arasında soğuk algınlığı, ishal ve mide bulantısı gibi sindirim sistemi sorunları ve iltihaplı hastalıklara karşı etkili olması da yer almaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Zencefili taze olarak tüketebileceğiniz gibi toz ve yağ şeklinde de temin edebilirsiniz. Genellikle bitki çaylarında ve kurabiye gibi tatlılarda kullanılan zencefil, aşırıya kaçılmadığı sürece düzenli tüketilebilir.

  Zencefil Nedir, Zencefilin Faydaları Nelerdir?

  Zencefil nedir, zencefilin faydaları; Zencefil, sarı-kırmızı renklerinde çiçekleri olan, kök kısımları baharat ve ilaç olarak kullanılan tropik bir bitkidir. Dış görüntüsü yer elması ile aynıdır. Ana vatanı Çin başta olmak üzere Japonya, Hindistan, Endonezya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişir. Zencefilin kullanılan kısmı kökleri ve köklerinin öğütülmüş halidir. Sağlık alanı dışında yiyeceklerde, içeceklerde ve kozmetik alanında sıklıkla kullanılır. 

  Zencefilin faydaları nelerdir, vücut direncini artırarak hastalıklara karşı koruma sağlar. Bağışıklık sistemini düzenler ve içerdiği C vitamini sayesinde enfeksiyonlarla savaşır. Midenin boşaltılmasını hızlandırarak hazımsızlık sorunlarını giderir. Kolesterol seviyesini düşürmede etkilidir. Yatıştırıcı özelliğiyle stresi ve endişeyi azaltır. Sinir hücrelerini yeniler, sakinleştirici etkisi vardır. Kış mevsiminde popüler bir kullanım oranına sahip olan zencefil, öksürüğe iyi gelir ve balgam söktürür. Böylece solunum yollarındaki daralmayı açar ve nefes almayı kolaylaştırır. Antibakteriyel özelliği vücutta bulunan mikroplarla savaşır. Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkileri bilinen zencefil sindirim sistemindeki sorunların giderilmesinde de faydalıdır.

  Mide ve Sindirim Sistemindeki Faydaları

  • Hazımsızlık ve mide şişkinliğine iyi gelir.
  • Mide ağrısı ve mide bulantısını geçirmeye yardımcı olur.
  • Kemoterapi gören hastalar ve hamilelerde oluşan mide bulantısını geçirmede de etkilidir.
  • Ülser ve reflü hastalıklarının iyileşmesinde etkilidir.
  • Bağırsak bozukluklarına iyi gelir, ishali ve kabızlığı önler.

  Kalp Sağlığı ve Solunum Yolları İçin Faydaları

  • Düzenli tüketilirse kan dolaşımını düzenler damarlardaki yağ birikimini engeller. Bu sayede inme ve kalp krizi riskini azaltır.
  • Kolesterolün düşmesinde yardımcı olur.
  • Nefes darlığı için zencefil yağı kullanılabilir.

  Enfeksiyonlara Karşı Etkileri

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun enfeksiyonlara karşı daha hızlı tepki vermesini sağlar.
  • Antiseptik özelliği, mide ve bağırsak enfeksiyonlarının geçmesinde yardımcı olur.
  • Mantar enfeksiyonlarının iyileşmesinde en etkili bitkidir.

  Ağrılara Karşı Etkileri

  • Sinir uçlarında bulunan çeşitli hücrelere etki eder ve ağrıyı geçirir.
  • Adet sancıları ve adet kramplarının geçmesine yardımcı olur.
  • Diz ağrısı üzerinde de azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

  Zencefilin Zararları Nelerdir?

  • Fazla tüketilirse mide yanması ve mide ekşimesi gibi sorunlara yol açabilir.
  • Kan sulandırıcı özelliği bulunmaktadır. Kan inceltici ilaçlarla veya cerrahi operasyon öncesinde tüketilecekse doktora danışmak gerekmektedir.
  • Taze zencefil iyi çiğnenerek tüketilmezse bağırsak tıkanıklığına yol açabilir.
  • Ülser ve iltihaplı bağırsak hastalıklarına sahip kişiler de taze zencefilden olumsuz etkilenebilir.
  • Safra taşı olan kişilerde olumsuz etkiler oluşturabilir.
  • Yoğun aroması yüzünden deri döküntüsü, kurdeşen ve alerjik tepkimeler gerçekleşebilir. Hassas bünyeli kişilerin ve düzenli ilaç kullanan hastaların zencefil tüketimi öncesinde doktora danışmaları gerekir.
  • Hamilelik döneminde dikkatli tüketilmelidir. Fazla miktarda tüketildiğinde düşük riski oluşturabilir. Hamile ve emziren kadınlar doktor kontrolü olmadan tüketmemelidir.Aşırı tüketildiğinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bir günde tüketilmesi önerilen zencefil miktarı 1,2 gramdır. 3-4 gramdan fazla tüketilmesi olumsuz etkiler oluşturabilir.

  zencefilin faydalari

  Zencefilin Besin Değeri

  Zencefilin faydaları arasında zencefilin içerdiği besin değerleri de yer almaktadır. Bu besin değerlerini inceleyecek olursak;

  100 gram zencefil kökünde;
  79,6 kcal 
  1,8 g protein
  18 g karbonhidrat
  2,0 g lif 
  0,8 g yağ
  5 mg C vitamini
  16 mg kalsiyum
  415 mg potasyum
  43 mg magnezyum
  0,6 mg demir bulunur.

  Zencefil Zayıflamada Etkili Midir?

  Zencefil zayıflamada ve kilo vermede etkili bir bitkidir. Metabolizma için pek çok faydası bulunur. Hazmı kolaylaştıran zencefil, sindirim sistemini düzenler. Termojenik etkisi yağların yakılmasını kolaylaştırır. Böylece vücuttaki yağ yakma kapasitesini artırır, yağ kütlesi kaybedilirken kas oranı artar. Metabolizma hızını artırdığı için kilo vermede yardımcı olur.

  Zencefil Nasıl Tüketilir?

  Taze zencefil, sıcaklık ve oksijene karşı dayanıksızdır. Taze zencefil kökü, hava almayan serin bir yerde saklanmalıdır. Zencefil kökü soğuk algınlığına olan faydaları ile kış mevsiminde yapılan bitki çayları için vazgeçilmezdir. Ceviz büyüklüğündeki bir zencefil kökünden yapılan çay günde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Zencefil tozunun ise bir tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi önerilir. Fakat bu miktarlar bünyelere göre farklılık gösterebilir. Yemeklerde daha çok rendelenmiş zencefil kullanılır. Yoğun aroması ve kokusu nedeniyle tavuk ve balık yemeklerinde de oldukça fazla tercih edilir. Keskin bir tada sahip olan zencefili az miktarda kullanmanız yeterli olacaktır.

  Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır, Faydaları Nelerdir?

  Zencefil çayını aktardan temin edebileceğiniz taze zencefil ile evde kolayca hazırlayabilirsiniz. Kök zencefilin kabuğunda bulunan yararlar için soymadan kullanabilir, isterseniz toz zencefil de tercih edebilirsiniz.
  Zencefil çayınızı 2 bardak su ve 2-3 dilim kabuğu soyulmuş taze zencefil ile basitçe hazırlayabilirsiniz. İsteğe göre limon ve bal ile tatlandırabilirsiniz.
  Özellikle kış aylarında tüketilen zencefil çayı, grip ve soğuk algınlığının iyileşmesini hızlandırır. Zencefil çayı düzenli tüketildiğinde kilo vermede ve yağ yakmada etkilidir. Metabolizmayı hızlandırır ve sindirim sistemini düzenler. Mide bulantısına karşı oldukça etkilidir. Antioksidan özelliği kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Günde en fazla 2 fincan zencefil çayı tüketilebilir.

  Zencefil Çayının Zararları Var Mıdır?

  Bitki çaylarının sağlık açısından yararlı etkileri olduğu gibi bazı durumlarda zararlı etkileri oluşur. Bazı ilaçların zencefil çayı ile beraber tüketildiğinde yan etkileri oluşmaktadır. İlaç kullanan kişiler bitki çayı tüketirken dikkatli olmalıdır. Hamile ve emziren kadınlar da doktorları tavsiye etmediği sürece bu çayı tüketmekten kaçınmalıdır. Eğer daha önce zencefil çayı tüketilmemişse az miktarda içerek alerjik reaksiyon oluşumu gözlemlenmelidir.

  Taze zencefilin tadı oldukça keskindir. Çiğ olarak tüketmek isterseniz rendelenmiş zencefili bir bardak su ile karıştırabilirsiniz.
  Mide bulantısını yatıştırıcı etkisi vardır. Özellikle zencefil çayı içerek mide bulantısının hızlı bir şekilde geçtiği gözlemlenebilir.
  Zencefilin tansiyon yükseltici özelliği bulunmamaktadır. Fakat tansiyon ilaçları ile etkileşime girme riski bulunur.
  Sindirim sistemi güçsüz kişilerin zencefil tüketmesi önerilmez. Bağırsak hastalıkları ve ülser gibi mide hastalıkları olan kişilerin de aşırı zencefil tüketmemesi gerekir. Mide yanması ve mide ekşimesi gibi sorunlardan kaçınmak için yemek yemeden önce tüketilmemelidir.
  Metabolizmaya hızlandırıcı etkisi olan toz zencefilin özellikle kilo problemi olan kişiler tarafından tüketilmesi kişinin kilo kaybını destekleyecektir.
  Ballı ve limonlu zencefil tarifi için gereken malzemeler; 1 adet limon 1 adet taze zencefil 1 su bardağı bal 1 adet çubuk tarçın Limon ve zencefillerin kabuklarını soyarak küçük parçalara bölün. Rondo ile çekerek elde ettiğiniz karışımı bir kavanoza alarak bal ekleyin. Son olarak içine çubuk tarçın atın. Buzdolabında 1 gün bekleterek tüketebilirsiniz. Günde 1 yemek kaşığı tüketebilir ya da bitki çaylarınızda kullanabilirsiniz.
  Bebeklerde zencefil tüketimi için uygun olan yaş aralığı 8 ay ile 24 ay arasında değişmektedir. 8 aylık bebekler için zencefil tüketimine doktor kontrolünde başlanabilir. Sebze pürelerinin içine ekleyerek bebeğinize verebilirsiniz.
  Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021
  Yayınlama Tarihi: 16 Aralık 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,