Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Yorgunluğumuzu Nasıl Yeneriz?

Genel olarak insanlar depresyon, anemi, uyku, obezite, troid hormon sorunu, tansiyon düşüklüğü gibi problemlerle yorgun hissederler. Bunlara ek olarak bütün sorunların kaynağı olan stresi de görmezden gelemeyiz. Dikkat dağınıklığı, zihin karışması ve gergin bir ruh hali gibi semptomlara sahip olan yorgunluğun temelinde magnezyum eksikliği ve yetersiz uyku gibi sebepler de yorgunluğa neden olabiliyor.

Magnezyum, genellikle bir arada çalıştığı mineral olan kalsiyuma göre arka planda kalmaktadır. Ancak magnezyum eksikliği çok yorgun hissettirir ve kasların çalışmasında en etkili maddelerden biridir. Günde 300 miligram magnezyum takviyesi uygulamak zinde hissetmeye yardımcı olur. Magnezyum, sitrat, glisinat içerikleri daha iyi emilim ve fayda sağlar. Ancak bu takviyeler doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Yorgunluğu Gidermek İçin Neler Tüketilmelidir?

B12 eksikliği: Yorgun hissetmenin bir nedeni ise B12 eksikliğidir. Bu noktada B12 kullanımı kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Kişinin kan değerlerine bakıldıktan sonra doktor kontrolünde B12 desteği alınabilir.

Ginseng: Bu bitki yorgunluğu azaltmaktadır. Ayrıca zihinsel performans ve fiziksel performansı artırdığı gözlemlenmiştir. Fakat ginseng bitkisi uyku kaçırabilir. Bunun ile birlikte tansiyon üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.

Koenzim Q10: Mitekondriler hücre düzeyinde enerji üretirler ve koenzim Q10 bu noktada aktif rol oynar. Bu yüzden bazı zamanlarda bu antioksidandan faydalanmak gerekir.
 
Karaciğerin yorgunluk üzerinde etkisi fazladır. Çünkü bütün detoksifikasyon yani zehirden temizlenme işlemi karaciğerde gerçekleşir. Bundan dolayı karaciğerin de bazı zamanlarda dinlenmesini sağlamak gerekir. Bu yüzden bitkisel beslenme programları uygulanabilir.

Kronik Yorgunluk Sendromuna Ne İyi Gelir?

Kişinin vücut fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen durumlardan birisi de yorgunluk hissidir. Bu gibi durumlar her yaşta meydana gelebilir. Yorgunluk ve halsizlik genel olarak genç kişilerde görülür ve başlıca nedeni vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmıyor olmasıdır. Kronik yorgunluk sendromuna iyi gelen yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sağlıklı kahvaltı yapmadan güne başlamayın.
  • Bol miktarda su tüketin.
  • Meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin.
  • Düzenli spor yapın.
  • Kan ve vitamin değerlerinizi kontrol ettirin.
  • Sağlıklı protein tüketimine özen gösterin.
  • Şekerli ve hazır gıdaları tüketmeyin.
Güne başlamadan sağlıklı bir kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltısız güne başlamak yorgunluğa neden olur. Kişinin düzenli uyuması da yorgunluk hissini azaltır. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak gün boyu kişiyi daha zinde hissettirir.
Halsizlik ve yorgunluğa karşı bazı besinleri tüketebilirsiniz. Bunlardan bazıları, fındık, ceviz ve badem gibi kuru yemişlerdir. Ayrıca çörek otu tüketmek de halsizliğin azalmasına katkı sağlar.
Yorgun hissetmenin pek çok sebebi olabilmektedir. Fakat halsizliğe yol açan faktörler; bireyin yaşadığı kansızlık, tiroid bezlerinin az çalışması, metabolizma bozuklukları ve stres.
B1, b2, b3, b5, b6, b12 tüketilmelidir. Bunların yanında; folik asit, biotin, kolin, ve inositol vitaminlerinden oluşan karışımlar ek olarak önerilebilir. Tiamin (b1 vitamini) normal enerji oluşum metabolizmasına destek olur. Riboflavin (b2 vitamini) yorgunluk ve halsizliğin az hissedilmesini sağlar.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 08 Eylül 2022

Kategori:

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,