Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Yoga Nedir? Nasıl Yapılır?

Yoga, son yıllarda egzersiz ve meditasyon yöntemleri arasında en popüler egzersiz metotlarından biridir. Bedensel duruşları, kontrollü nefes almayı ve meditasyonu birleştirirken, sağlıklı yaklaşımların da tümünü kapsamaktadır. Kadın ve erkek fark etmeksizin isteyen herkesin yapabileceği bir uygulamadır ve Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Yüzyıllardan beri dünyada pek çok farklı yerlerde milyonlarca insanın uyguladığı bedensel, ruhsal ve zihinsel bir uygulamadır.

“Yoga nedir? Nasıl yapılır?” sorusuna cevap bulabilmek için öncelikle zihninizi arındırmalı, doğru düşünmeyi öğrenmeli, bedeninizin ve kendinizin farkında olmalısınız. 
Ruhun ve bedenin bir yolculuğu olarak tanımlanabilen bu uygulamanın, kendi içerisinde birçok tekniği, egzersizleri ve nefes çalışmaları bulunmaktadır. “Yoga nasıl yapılır?” sorusunun cevapları şu şekildedir: 
Nefes Açma Egzersizleri: Ağız kapalı olacak şekilde burundan nefes alarak başlanmalı ve bu işlem sırasında bütün kötü düşüncelerden uzaklaşılmalıdır. Rahatlayın ve yalnızca nefesinize odaklanın. Nefes alıp verirken vücudunuzda bulunan kötü enerjilerin vücuttan çıktığını ve bunların yerine pozitif enerjilerin aldığını ve vücudunuza girdiğini hissedin. 
Fiziksel Egzersizler: Nefes çalışmalarından sonra ise hareketlere başlanmalıdır. Hareketlerin yapıldığı sırada vücudunuzu iyi dinleyin, ruhunuza saygı gösterin ve sizi yönlendirmesi konusunda serbest bırakın.
Dinlenme: Fiziksel egzersizler ve hareketler bittikten sonra rahatlamaya ve meditasyon adımına geçin. Huzurlu bir ortamda dinlenin ve yapılan egzersizlerin şifasını hissetmeye çalışın.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Pek çok kişi tarafından merak edilen sorulardan biri de yapılan uygulamaların faydalı olup olmadığıdır. Bedensel etkinliklerin kişilere uygun bir şekilde yapıldığı zaman faydası kesinlikle olacaktır. Bu nedenle yöntemler doğru bir şekilde ve kişiye göre uygulandığında bedene ve zihne çok fazla fayda sağlar. “Yoganın Faydaları Nelerdir” sorusunun cevabını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kan basıncını azaltarak tansiyon hastalığı, kalp ve damar hastalığı gibi riskli durumları azaltabilir.
 • Kas sağlığını ve eklemleri desteklediği gibi bulunan ağrıları da hafifletir. Kas gücünün artmasını sağlar.
 • Uyku kalitesinde artış sağlar. Melatonin hormonunu destekleyerek uyku problemi yaşayan kişilere fayda sağlar.
 • Nefes ile ilgili bir egzersiz sistemi olduğundan solunum işlevlerinin ilerlemesine yardımcı olur. Akciğer ve astım hastalığı bulunan kişiler için pek çok solunum tekniği bulunmaktadır.
 • Yapılan araştırmalara göre migren üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu görülmektedir.
 • Kişinin esnekliğini ve dengesini artırır. Kas kütlesinin artmasına ve kemik yapısının güçlenmesine destek olur.
 • Omurgayı desteklediği gibi doğru duruşun ne olduğunu gösterir.
 • Sistemli ve sürekli olarak devam edildiğinde bağışıklık sistemini destekler.
 • Kişi, stresten uzaklaşır. Depresyona son derece iyi geldiği gibi kaygı ve endişeyi ortadan kaldırır.
 • Kişinin odaklanma sorunu varsa ortadan kalkar ve konsantrasyon yeteneği gelişir. Farkındalık artarken zihinsel sağlık da gelişir.

Yogaya Başlamadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Kişinin bedensel ve ruhsal yolculuğu ile ilgili birçok deneyim kazanabileceği bir uygulamadır. Başlamadan önce yapılabilecekler şu şekildedir;

 • Vücudunuzdaki enerjiyi pozitif yönde doldurabilmek için kendinize uygun bir zaman bulun; sabahın erken saatleri bu uygulama için doğru bir zaman olabilir. Ayrıca yoğun ve stresli bir günden sonra rahatlamak için de yapılabilir.
 • Başkaları tarafından rahatsız edilmeyeceğiniz bir alan bulmalısınız ve düz bir zemin üzerinde hareketlerinizi rahatça yapabileceğiniz bir yerde olmalısınız.
 • Uygulanan egzersiz esnasında odağınızı yitirmemek için başka şeylerle ilgilenmeyin ve bir şeyler yemeyin. İhtiyaçlar seans öncesi giderilmelidir.
 • Hareketlerin kısıtlanmaması adına rahat ve ince kıyafetler seçilmelidir.
 • Enerji akışını daha rahat hissedebilmek için ayaklarınız çıplak olmalıdır.
 • Zemin üzerinde daha rahat uygulanması için bir mat kullanabilirsiniz.
 • Size iyi gelen ve rahatlatan müzikler arka planda çalabilir.

Yoga Türleri

Birçok farklı türü bulunmaktadır. Günümüzde yapılan çoğu tür, klasik yogadan türetilmektedir. Türlerin arasında bir üstünlük yoktur hepsi birbiri ile eşittir. Yöntem ve izlenilen yollar farklı olsa bile hedef hepsinde; bilinci rahatlatmak, bedensel ve zihinsel olarak güçlendirmektir. Kişi kendine has ve yararlı olan türü tecrübe ederek farkına varmalı ve o tür üzerinden kendini geliştirmelidir. Bütün türlerin temel yöntemleri; pozlar (asanalar), nefes ve meditasyondur. Ekolleri ve türleri şu şekildedir:
Karma Yoga: Kişi, yapmış olduğu hareketleri bir beklentisi olmadan yapmalı, egosundan arınarak ruhsal benliğine kavuşmalıdır.
Bhakti Yoga: Sevginin yogası olarak bilinmektedir. Karşılık beklemeden yapılan ve şartsız bir yoldur. Fiziki tutumlardan çok benlik üzerine odaklanan bir çalışmadır. 
Roja Yoga: Ashtanga yoga, kral yogası ya da bilgi yogası olarak bilinmektedir. 8 yolu simgelemektedir. Bedensel ve ruhsal öğretilerin bütününü benimseyen bir yöntemdir. Zihin kontrol edildiğinde bilincin yüksek düzeylere ulaşacağına inanılmaktadır.
Tantra Yoga: Vücutta bulunan enerji sisteminin dengeli bir şekilde tutum sağlamasıdır. İnsanın aydınlığa ulaşmasını, bilincin açılmasıyla, aklın ve kişinin kendi farkındalığını anlamasıyla gerçekleşeceğine inanılmaktadır.
Hatha Yoga: Fiziki bedenin kapasitesini artırmaya yönelik bir çalışmadır. Güneş ‘Ha’ ve ay ‘tha’ kelimelerinin oluşturduğu bir ifadedir. 
Terapötik Yoga: Duruşların, sağlık problemlerinin düzelmesi üzerine yapılan bir uygulamadır. Bedensel ve ruhsal acılardan arınmak için yapılmaktadır.

Yoga Yapma Yöntemleri

Kişinin rahatlamasını ve huzurlu hissetmesini sağlamaktadır. Uygulanan birçok yöntem ve teknik bulunmaktadır. Kişi bu yöntemleri tecrübe ederek ve deneyerek kendine has olanı ve ona en çok fayda sağlayanı seçebilir. Farklı teknik ve yöntemler ise şu şekildedir:
Pranayama: Temel özelliklerinden biridir ve nefesin kontrolünün sağlanması hedeflenmektedir. Rahat bir konumda oturun ve ayak bileklerinizi dizlerinizin üzerine yerleştirin. Gözleriniz kapalı bir şekilde bütün nefesinizi dışarıya verin. Yavaş bir şekilde burundan nefes alın ve aynı şekilde verin. Yaklaşık olarak on bir tur tekrar edilmelidir.
Asana: Kas kütlesine ve sinirlere yoğunlaşarak, yüksek bir enerji üretimine destek olur. Zihinsel ve bedensel bilincin açılmasına yönelik bir çalışmadır.
Mantra: Doğruca yapıldığında zihinsel kontrolün ele alınacağı ve odaklanmayı artıracağı söylenmektedir. 
Mudra: Belli bir bilinç durumunu ilerleten el hareketleri olarak bilinmektedir. Yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Diğer uygulamalarla birlikte yapıldığında bedensel ve zihinsel farklı alanları uyarabilmektedir.

Yoga Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadın ve erkek herkesin yapabileceği uygulamanın bazı durumlarda yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Dikkat edilmesi gereken durumlar şöyledir;

 • Hasta ve hamile olan kişiler, yapmadan önce doktora başvurmalıdır.
 • Yapılan pozlar, kişinin bedeninde kötü sonuçlar çıkarmayacak bir şekilde yapılmalıdır. Hareketler kesinlikle zorlanmadan yapılmalıdır.
 • Uygulamalardan önce kesinlikle ısınma hareketleri yapılmalıdır. 
 • Nerede ve hangi hava koşullarında yapılacağına dikkat edilmelidir. 
 • Genellikle yemek yemeden önce yapılmalıdır. Fazla bir yemenin ardından yapılmamalıdır.
Kişinin bedenine ve ruhuna pek fazla yararı bulunmaktadır. Ayrıca, birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Bu hastalıklardan bazıları; kanser, migren, astım, alerji, akciğer hastalıkları, yeme ve uyku problemleri, depresyon, HIV gibi hastalıklardır.
Doğumdan önce uygulanan yöntemler, hamileler için en iyi seçeneklerden biridir. Hamilelik esnasında yapılabilecek hareketlerin belirlenmesi için bu konuyu bir eğitmen ya da doktor ile görüşme yaparak karar verilmelidir.
Zayıflatma yönünde yapılan bir uygulama olarak görülmez. Kişi zayıflamaya yönelik tek başına bir uygulamadan fayda sağlayamaz. Ancak bireyler, düzenli olarak dengeli bir beslenme uygulayarak ve hareketli bir yaşantı sürdürerek ideal kilosuna ulaşabilir.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 03 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,