COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi

Sağlık Rehberi

Yara Çeşitleri Nelerdir?

Kronik Yaralar

Kronik yaralar genel olarak uzun sürede iyileşen yaralara verilen isimdir. Bir yaraya kronik yara diyebilmemiz için en az 4-5 hafta süreyle iyileşmeme durumunun gerçekleşmesi gerekmektedir.

Kronik yaraların tedavi edilmesi altta yatan hastalığın durumuna göre değişmektedir. Bu durumlarda multidisipliner bir yaklaşım içerisinde tedavi planı hazırlamak gerekmektedir.  Hastanın durumuna göre kişiye özel tedavi planlaması yapılıp bu plana göre hasta tedavi edilmektedir.

Bası Yaraları

Bası yarası 70 yaş üstü yatalak hastaların %50sinde oluşur.Özellikle ileri yaş bakım hastalarının kayıpedilmesine yol açabilen önemli bir problemdir.

Yara en az 2 saat aynı pozisyonda durmak ile oluşur. O zaman mutlaka bu hastalarda sık pozisyon değiştirme yapmamız gerekir. Sürtünme, idrar,ter,dışkı teması oluşumu hızlandırır. Oluşmasını önlemek için 2 saatte bir pozisyon değiştirme yapılmalı,uygun özellikte yataklar ,kuru ,sentetik olmayan çarşaflar kullanılmalı.

Venöz Ülserler

Venöz ülserler ileri yaşta daha fazla olmak üzere toplumun %1inde görülür. Bunlar diyabetik yara ve bası yaralarından daha yüzeysel olurlar.erken dönemde uygun egzersiz,dgro beslenme oluşumunu engellemeye yarar.Nüks oluşumu fazla oldugundan dikkatli takip gerekir. Bu hastalarda damara yönelik müdahaleler, yara takibi ve bakımı uygulanır.gerekirse cilt VAC, HB oksijen ve greftleme gibi tedaviler uygulanabilir.

Sigara tüm bu problemlerde iyileşmeyi engelleyen en önemli faktördür.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020
Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.