Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Uykudan Korkma Hastalığı (Hipnofobi) Nedir?

Uykudan korkma hastalığı veya tıbbı adı ile hipnofobi, sık karşılaşılan fobiler arasında yer almaktadır. Psikolojik rahatsızlık olarak görülen bu durum bir kaygı bozukluğudur. Kadın ve erkek fark etmeksiniz her grupta ortaya çıkabilen bu rahatsızlığın nedeni genellikle çocukluk dönemlerinde yaşanan travmalara bağlı olarak görülebilir. Fiziksel ve ruhsal anlamda bireyin yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilen bu hastalığın tedavisinde farklı yöntemler bulunmaktadır.

Psikolojik bir rahatsızlık olan bu durumu yaşayan kişi veya kişiler farklı nedenlere bağlı olarak uyumak istemez ve uyku öncesi bazı endişelere kapılabilir. Hipnofobi hastaları, uyku esnasında birtakım tehlikeler olabileceğini ve buna karşılık veremeyeceklerini düşünerek çaresiz hissederler. 
Bazı durumlarda da kişi korkutucu kabuslar göreceği düşüncesiyle uyumak istemeyebilir. Bu kişiler uykuya dalsalar bile rahat bir şekilde uyuyamaz. Kişi uyuyamadığı için çok fazla yorgun ve bitkin halde olurken bu durum kişinin yaşantısında da pek çok olumsuz etkilere neden olabilmektedir. 

Uykudan Korkma Hastalığı Nedenleri

Hipnofobi hastalığının oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak birtakım hastalıkların ve korku durumlarının oluşması bu hastalığın ortaya çıkma nedenleri arasında görülebilir. Çocukluk dönemlerinde çok fazla kabus görülmesi de bu hastalığı tetikleyebilir.
Bu sorunun sürekli devam edeceğini düşünmek psikolojik yönden kişiyi etkiler ve ilerleyen dönemlerde farklı hastalık durumlarını da ortaya çıkarabilir. Kalp hastalığı gibi birtakım hastalığı bulunan kişiler de uyumaktan korkabilmektedir. Uyku esnasında nefes alamama, kalbin duracağı korkusu ve ölüm korkusuna kapılan kişiler sağlıklı bir şekilde uyuyamaz.
Uyku felci yaşamış kişilerde veya bu duruma karşı kaygısı bulunan kişilerde de bu hastalık sonradan gelişebilir. Ayrıca duygusal ve fiziksel faktörler de bu hastalığın gelişmesine neden olabilmektedir. 
Deprem gibi bazı afetlerin yaşandığı sırada uykudan ani bir şekilde kalkmak, kişide travmaya ve uyku sırasında tekrarının yaşanabileceği korkusuna neden olabilmektedir.

Uykudan Korkma Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak etkileyebilir. Bazı hastalar uyku hakkında söz ederken ve uyku durumunu düşünürken korku ve endişe duyabilir. Ayrıca bu durum, çoğunluklar bireyin uykuya hazırlandığı süreçte ya da uyumaya çalıştığı anlarda meydana gelebilir. 
Kaygı, endişe, huzursuzluk, sinirlilik ve panik hali gibi durumlarla kendini gösterebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın görüldüğü bazı kişiler, uyumamak için birtakım ilaçlar da kullanabilir. 
Bu hastalığın birçok farklı belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerin bir çoğu bireyin uykusunu tam olarak alamama ve vücudun yetersiz dinlenmesinden kaynaklı oluşmaktadır. Genellikle görülen uykudan korkma hastalığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Uyuyabilme ile alakalı anksiyete durumu
  • Duygu-durum bozukluğu
  • Uyuyamamak ve uykudan kaçmak
  • Nefes darlığı ya da çok hızlı nefes alıp verme
  • Terleme ve ağzın kuruması
  • Mide problemleri (bulantı ve kusma)
  • Göğsün sıkışması ve çarpıntı hissi
  • Yorgunluk ve halsizlik durumu
  • Depresyon ve kaygı bozukluğu

Uykudan Korkma Hastalığı Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

Psikolojik bir rahatsızlık olarak görülen bu hastalığın tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Tedavide belirleyici faktör, kişinin tedaviye ve yöntemlere ne kadar cevap verebildiği ve uyum sağladığıdır. Bu duruma göre tedavi tekniği ve yönteminde değişikliğe gidilebilir. Ayrıca hastalığın evresine göre de aynı anda birden çok tedavi uygulanabilmektedir.

Kişinin yaşam tarzını değiştirmesi ilk evrelerde etkili bir yöntem olmaktadır. Hastaya yeni bir hobi edinmesini sağlamak, yaşadığı endişe ve kaygıları unutturmaya çalışmak, fiziksel aktivitelerle vücudu yorgun hale getirmek bazı durumlarda bu hastalığın önüne geçebilmektedir.

Yoga ve meditasyon gibi kişiyi rahatlatan ve kişinin gevşemesine yardımcı olan tekniklerde önerilebilir. Gevşeme teknikleri ile hasta hem nefesini yönetir hem de uyku sürecine odaklanabilir. Ayrıca kişide görülen ani öfke ve stres durumlarının da önüne geçilmesini sağlar. Bu tedavi tekniği ile korkunun neden olduğu panik ve gerginlik durumları da engellenebilir.

Hastalığı bulunan kişilerin tedavisinde bazı yöntemlerde birisi de uyumadan önce hastanın yanında birinin yatmasıdır. Bu şekilde kişiye güven kazandırılabilir. Tek başına yaşayan kişilerde bu teknik, kişinin evcil bir hayvanı ile uygulanabilir.

Hastanın korkmasına sebep olan kaygıların üzerine bilişsel davranışçı terapi yöntemleri tercih edilebilir. Hastaya uygulanan duyarsızlaştırma terapisi ile korku sorunu ortadan kalkabilir.

Hastanın korkularına neden olan sebebin üstüne gidilmesi için psikanalitik terapi yöntemi uygulanabilir. Hastanın uyku sırasında ölüm korkusu yaşaması ve kabus göreceği korkusu, çocukluk dönemlerinde yaşadığı travmalardan kaynaklı olabileceği için bu durum ortaya çıkarılır ve yenmeye çalışılır.

İlerlemiş olan hastalıklarda ise ilaç tedavisi önerilebilirken diğer tedavi uygulamaları ile birlikte kullanılmaktadır. Hastanın psikolojik sağlığını düzeltme hedeflenirken vücudun ihtiyacı olan uyku süresi sağlanmaya çalışılır. Ayrıca bu hastalığın neden olduğu farklı rahatsızlıkların da önüne geçilmeye çalışılır.
 

Hipnofobi durumu da diğer fobilerde olduğu gibi her yaşta ve her grupta görülebilir. Bu hastalık, genellikle çocukluk dönemlerinde önemli bir travma yaşayan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca pek çok farklı nedene bağlı olarak sonradan da oluşabilen bir hastalıktır.
Uyku korkusu yaşayan kişilerin tanıdığı bir kişinin yanında yatması güven oluşturma bakımından önerilmektedir. Bu korkunun tedavisinde kişinin yaşam tarzında, alışkanlıklarında ve hobilerinde değişikliğe gidilmesi önerilir. Hastalara bazı durumlarda terapi ile birlikte ilaç tedavisi de uygulanabilir.
Kaygı bozukluğu olan bu hastalık, birçok farklı nedenden kaynaklı görülebilir. Tam olarak nedeni bilinmese de oluşumunda etken rol olan bazı durumlar ve travmalar bulunmaktadır. Kişi çocukluk dönemlerinde travmatik olaylar yaşamışsa veya ilerleyen dönemlerde farklı rahatsızlıklar yaşadığında bu hastalık durumu kendini gösterebilir.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 19 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,