Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Uyku Meditasyonu Nedir?

Uyku meditasyonu, uyku öncesi zihni rahatlatmak, bedeni yatıştırmak ve derin bir uykuya dalmak için yapılan tekniğine denir. Bu yöntemin düzenli bir şekilde uygulanması, kişinin daha enerjik ve dinç hissetmesine katkı sağlar. Ayrıca bazı uyku problemi ve kronik uykusuzluk sorununu yaşayan kişilerin düzenli olarak uygulaması halinde bu problemlerin azalmasını ve ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Mutluluk hormonunun da artmasını sağlayan bu yöntemle kişi, derin bir uykuya dalarak dinlenmiş ve yenilenmiş bir vücuda kavuşabilir. Temiz bir zihinle uyuma sinir sistemi ile birlikte vücutta bulunan diğer sistemler üzerinde pozitif etki gösterir. Düzenli olarak yapan kişilerde yeniden doğmuş hissi oluşturabilir. Uzun süredir uyku problemi yaşayan ve uyku sonrası yorgunluğu devam eden kişilere önerilmektedir.

Uyku Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Kaliteli uyku ve uykudan verim alabilmek için yapılan meditasyon, kişinin yaşantısında sürekli yer alması halinde büyük bir katkı sağlar. Ayrıca doğru nefes alma konusunda da kişiye katlı sağlayan bu uygulama belirlenen yöntemlerle yapılmaktadır. “Uyku meditasyonu nasıl yapılır?” Sorusu ile ilgili cevaplar maddeler halinde şu şekildedir:

Nefes Egzersizi
Meditasyonun ilk ve en önemli adımı olan nefes, meditasyon sırasında doğru bir şekilde alınmalı ve verilmelidir. Kişi aldığı nefese odaklanarak vücudunu serbest bırakmalıdır. Nefes hareketlerine odaklanma ile ilgili meditasyonun ilk zamanlarında zorlanma yaşanabilir. Nefes egzersizlerini günlük yaşantınızda da deneyerek alışma süresini azaltabilirsiniz. Nefes alıp verme sırasında uykusuzluğunuza neden olan ve sizi uykudan uzak tutan düşüncelerden temizlendiğinizi inanarak düşünmeli ve hissetmelisiniz. Bu metot ile zihninizde oluşacak olumlu değişiklikleri zaman içerisinde fark edeceksiniz.

Hayal Kurma
Meditasyon sırasında hayal kurma, zihin içerisinde çıkılan yolculuklara ve yenilenmelere yol açar. Gözlerin kapalı olması ve sessiz bir ortamda bulunmak gerekir. Olmak istediğiniz yeri hayal edin ve bunu tüm detayları ile yerine getirin. Bu şekilde yaptığınızda çok daha iyi ilerleme sağlayacaksınız. Duyularınızı birçoğunu kullanmaya çalışın. Yalnızca görmeye değil, aynı zamanda duymaya ve koku almaya da çalışın. Bu şekilde meditasyon ile bütünlük sağlayabilirsiniz.

Rahatlama
Meditasyon yapmadan önce kişinin rahat bir ortamda olması zihin ve bedenin rahatlaması bakımından önemlidir. Kişi yatağına uzanarak kendini rahat bırakmalı ve meditasyona başlamalıdır.

Teşekkür Etme
Kişi kendine, bedenine, kalbine, duygu ve düşüncelerine yönelerek bugüne kadar aldığı nefese ve görmüş olduğu günlere kadar, hayatındaki tüm pozitif olayları gözden geçirerek her birine teşekkür etmelidir. Minnet ettiği bu duygularla kişi rahatlayacak ve huzurla uykuya dalacaktır. Ayrıca stres seviyesinde azalma ve zihinde sakinleşme yaşanacaktır.

Uyku Meditasyonunun Faydaları Nelerdir?

Meditasyon yapan kişi, hayatındaki en büyük ihtiyaçlardan biri olan uykudan güzel bir verim alabilir. Ayrıca birtakım stres, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların da önüne geçilebilir.  
Sağlıklı bir uyku düzeni ile metabolizmanın işleyişi desteklenir ve sistem sağlıklı çalışır. Kişinin yaşam kalitesi ve yaşama sevinci artar. Ayrıca mükemmel bir şekilde yapmak değil süreklilik bu durumun en önemli maddesidir. 
Çoğunlukla stres ve endişelerden kaynaklı olabilen uyku sorunu, meditasyon yaparak vücudun gevşemesini ve kişinin sinir sistemini kontrol edebilmesini destekler. Bu şekilde düzenli olarak yapıldığında pek çok fayda sağlar. 
Uyku meditasyonunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Melatonin (uyku) hormonu artar
 • Serotonin (mutluluk) hormonu artar
 • Kalp ritmini düzenler ve yavaşlatır
 • Kan basıncı azalır
 • Odaklanma ve konsantrasyon artar
 • Stresten uzaklaştırır
 • Derin uykuya geçiş sağlar

Uyku Meditasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uyku öncesi yapılan meditasyon, uykunun sağlayacağı dinlenmeyi, zindeliği ve kişinin yaşam kalitesini artırır. Uyku problemleri, yorgunluk ve stres gibi birçok sorunun önüne geçilmesine ve enerjinin artmasına olanak sağlar. Bunların sağlanması bakımından meditasyon yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ve özellikler bulunmaktadır.
Kişilerin sağlıklı bir uyku ve dinlenme için uyku meditasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

 • Bulunan ortam havalandırılmalı ve temiz oksijen sağlanmalı
 • Karanlık bir ortamda yapılan meditasyon daha hızlı uykuya dalmanızı sağlar
 • Meditasyon ile bütünleşmek adına kişinin rahat kıyafetler giymesi önerilir
 • Akşam yemeği erken saatlerde yenmeli ve öncesinde tuvalete gidilmelidir
 • Uyku öncesi kafein içeren sıvılar tüketilmemeli ve mümkünse gündüz erken saatlerde tüketilmelidir
 • Meditasyon öncesi sıcak bir duş almak hem süreci hızlandırır hem de daha rahat uyumanızı sağlar
Stres, kaygı ve endişe gibi durumlardan kurtulmaya ve uyumadan önce vücudun rahatlamasını sağlayan meditasyon, düzenli olarak yapıldığında çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkar.
Çoğunlukla rahatlamaya, stresi atmaya veya huzuru bulmaya yarayan meditasyon, doğru tekniklerin uygulanması ile uyku problemlerinin önüne geçer.
Kişiler yoğun ve stresli bir gün geçirdiğinde daha zor uyumaktadır. Bu düşünceleri zihinden uzaklaştırmak ve derin bir uykuya geçebilmek için meditasyon yapabilir.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 07 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,