Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Üşütme Belirtileri Nelerdir?

Üşütme, genellikle havaların soğuması ile kişilerde; burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş ve ishal gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Günlük hayatta da çok fazla karşılaşılan soğuk algınlığı ve grip benzeri şikayetlerdir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin ev ortamında yapabileceği ve üşütmeye iyi gelen birçok yöntem bulunmaktadır. Nane-limon, ballı zencefil gibi evde hazırlayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri ile bu hastalığın etkilerinden kurtulmak mümkün olabilir.

Kadın, erkek, çocuk fark etmeksizin herkeste görülebilen bu hastalığın belirtileri, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Birtakım hastalıklarla ve soğuk algınlığı gibi belirtiler ile kendini gösterse de zaman içerisinde önemli sağlık sorunlarına yol açabilecek durumlara gelebilir. Üşütme belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Burun akıntısı veya tıkanıklık
 • Boğazda ağrı olması
 • Baş ağrısı
 • Ateş
 • Hapşırma ve öksürme
 • Halsizlik, yorgunluk 
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Eklemlerde ve kaslarda oluşan ağrılar

Ayrıca bazı kişilerde; nefes almada sorun, göğüste ağrı, yüksek ateş, çok fazla halsiz olma, yoğun kas ve eklem ağrıları gibi şikayetlerin görülmesi, farklı rahatsızlık ve hastalıklara yol açabileceği için kişinin zaman kaybetmeden uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Genellikle sonbahar ve kış aylarında soğuk havaların etkisiyle ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Kişi soğuklara karşı kendisini koruyarak bu hastalığa yakalanma riskini en aza indirebilir. 

Bu durumu yaşayan kişilerin kendi kendine yapabileceği ve hastalığın iyileşmesini sağlayacak birtakım öneriler ve tavsiyeler bulunmaktadır. Kişi bol bol su ve sıvı tüketmeli, sıcak çay, bitki çayları, çorba tüketebilir. Tuzlu su ile gargara yapılmalı, hastalık dönemlerinde sindirimi kolay yiyecekler alınmalı ve istirahat edilmelidir.

Bazı durumlarda kendiliğinden düzelmeyen ve iyileşme göstermeyen bu rahatsızlığın belirtileri ve etkisi uzun süre devam etmesi halinde kişi, uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. 
Genellikle ciddi bir soruna yol açmayan bu hastalık kısa bir süre içerisinde kendiliğinden de geçebildiği gibi evde ya da iş ortamında hazırlanabilen bazı doğal yöntemlerle de iyileşme görülmektedir. “Üşütmeye ne iyi gelir?” Sorusuna yönelik yapılabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • C vitamini
 • Bitki çayları
 • Nane limon karışımı
 • Tarçınlı ve ballı süt
 • Ballı zencefil
 • Ihlamur çayı
 • Boğaz pastilleri
 • Zencefil tarçın
 • Tavuk ve paça çorbası

Bebeklerin, çocukların ve yaşlıların bağışıklık sistemi sağlıklı ve normal kişilere oranla düşük olduğu için üşütme, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskleri daha fazladır. Bu durumda bu kişilerin bağışıklığını güçlendirmek için düzenli ve ölçülü bir şekilde C vitamini tüketmeleri gerekmektedir. Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü alması bağışıklık sistemine çok fayda sağlamaktadır. 

Üşütme Neden Olur?

Genellikle kişilerin bağışıklık sisteminin zayıflaması ile mikroplara karşı direncin düşmesi durumunda bu hastalık görülmektedir. Bu gibi durumlara bağlı olarak burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyona bağlı maddeler kana karıştığı sırada vücut sistemi, bu maddelerle savaşmak ve mücadele etmek için ısıyı artırır ve ateş yükselir. Kana salgılanmış olan maddeler vücutta bazı belirtilere yol açmaktadır. 

Bu belirtiler; halsizlik, yorgun hissetme, eklemlerde ağrı, kaslarda ağrı gibi belirtilerdir. Diyabet, böbrek hastalıkları, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkların meydana gelmesi durumunda da kişinin vücudunda yoğun derecede halsizlik ve yorgunluk belirtileri oluşabilmektedir.

Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında en çok karşılaşılan durum soğuk algınlığıdır ve bu durumun oluşmasında görülen belirtiler, bağışıklık sistemi tarafından kontrol altına alınmaktadır. Bunlarla beraber, iyileşmenin tamamen oluşmadığı ve tedavinin eksik olduğu zamanlarda soğuk algınlığına eşlik eden farklı rahatsızlıklar ve enfeksiyon durumları meydana gelebilir. Bu durumlar şu şekildedir: 

 • Orta Kulak İltihabı: Vücut salgılarının artması ile birlikte vücut boşluklarında sıvı oranı da artmaktadır. Artış ile birlikte biriken sıvılar üzerinde ikincil enfeksiyonların oluşması kolaylaşır. Orta kulak iltihabı oluşması durumunda kişide; aşırı kulak ağrısı, yüksek ateş, kulakta dolgunluk, duymada zorlanma gibi semptomlar görülebilir. 
 • Sinüzit: Orta kulak iltihabına benzerlik göstererek, sinüs boşluklarında sıvı artışı üzerine ikincil enfeksiyonların oluşması durumunda sinüzit meydana gelmektedir. Sinüzit durumunun oluşması ile birlikte kişide; aşırı ve yoğun baş ağrısı, baş dönmesi, yüksek ateş ve geniz akıntısı görülmektedir.
 • Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu: Üst solunum yolunda enfeksiyon gelişimi alt solunum yolu üzerinde görüldüğünde ve ikincil enfeksiyonların etkileri üzerine zatürre olarak da adlandırılan akciğer enfeksiyonları meydana gelebilir. Bu durumu yaşayan kişilerde; öksürme problemler, nefes almada zorluk, göğsün daralması ve ağrıması, ateş gibi belirtiler görülebilir. 
 • Astım: Alt solunum yollarında iltihap oluşması ve tepkimeler nedeniyle akciğerin hava yolu olarak adlandırılan bronşlarda daralma oluşabilir. Kişi nefes almada zorluk yaşayabilirken, öksürük ve farklı astım ataklarının gelişmesi kolaylaşır.

Belirtiler çoğunlukla kendi içerisinde sınırlı derecede olsalar bile farklı özellikler taşıyan gruplarda aşırı bir hal alabilir ve önemli bir hastalık tablosu oluşturabilir. Bu nedenle, aşağıda belirlenen gruplarda bu rahatı belirtileri görülmesi halinde zaman kaybetmeden bir uzman doktora görünerek muayene olunmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Tedavinin ertelenmesi sonucunda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Belirlenen gruplar şu şekildedir:

 • Bebeklerde ve küçük çocuklarda solunum yolları kısa ve dar olduğu için bu rahatsızlıklar sonucunda zatürre gibi birtakım önemli enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir.
 • Bağışıklık sistemi farklı nedenlere bağlı olarak düşük olan bireylerde görülen belirtiler önemli hastalıklara neden olabilir. Şeker hastalığı olan ve bağışıklık baskılayıcı ilaçlar alan kişilerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir.
 • Dönemsel olarak grip ve zatürreye neden olan mikroorganizmalar soğuk aylarda salgına neden olabilir. Bu dönemlerde görülen belirtilerde daha dikkatli olunmalı ve tedaviye önem verilmelidir. 
 • Tütün tüketimi solunum yolları üzerinde ciddi zararlar verdiği için üşütme belirtilerinin artmasına neden olabilmektedir. 

Üşütme Nasıl Geçer?

Üşütme hastalığında kişinin bol sıvı tüketmesi çok önemlidir. Başta su olmak üzere, nane-limon, ballı zencefil, ıhlamur gibi fayda sağlayacak bitki çayları ve C vitamini içeriğine sahip meyve suları tüketmek önemlidir. 
Hastalık dönemlerinde vücut direnci düşebileceği için kişi yemek yemelidir. Bu nedenle öncelikle çorba tüketilmelidir. Tavuk çorbası, paça ve yapımında kemik suyu kullanılan çorbalar vücudun direncini artırır. 
Özellikle boğaz ağrısı yaşayan kişiler tuzlu su veya sirkeli su ile gargara yapabilir. Bu durum boğazda meydana gelen mikropların giderilmesine katkı sağlar. Ayrıca istirahat edilmeli ve dinlenmeli. 

Üşütmenin Tedavisinde Neler Yapılır?

Soğuk algınlığı olarak da bilinen bu rahatsızlığın tedavisinde, özellikle belirtilerin kaybolması üzerine bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Birtakım şikayetlerin oluşması durumunda kendini gösteren hastalık, farklı sorunlara ve ciddi hastalıklara neden olabileceği için kişide belirtiler oluşması durumunda vakit kaybetmeden bir uzmana görünmeli ve tedavi edilmelidir. Doktor tavsiyesi üzerine verilen bazı ilaçlar, ateş düşürücüler ve gargaralar bulunmaktadır.

Doktor muayenesi sonucu ve doktorun tavsiyesi üzerine, burun tıkanıklığı yaşayan ve geniz akıntısı olan kişilere bu durumun giderilmesi için dekonjestan ilacı verilebilir. Ateş sorunu ve ağrıları bulunan kişilere ise antiinflamatuarlar, ateş düşürücü ilaçlar, iltihaplanmanın giderilmesi için antiseptik içerikli ağız gargaraları verilebilir. 

Soğuk algınlığının altında yatan nedenler arasında viral enfeksiyonlar daha sık görüldüğünden antibiyotik tedavisi çok fazla tercih edilmemektedir. Ancak, soğuk algınlığında ikincil enfeksiyonun oluşması durumunda antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Belirtilerinin giderilmesinde ilaç tedavisine ilave olarak, birtakım yaşam tarzı farklılıklarına gidilmesi de çok fazla etkilidir. 

Yakınmalar çoğunlukla bir hafta sürmektedir. İlk 2 gün içerisinde şiddeti artar ve daha sonra düzelme başlamaktadır. Tam olarak iyileşme 2 haftayı bulabilir. Görülen belirtiler kişinin hayat kalitesini etkileyecek seviyelere ulaşabilir.
Hastalığın oluşması durumunda kişide ateş, halsizlik, eklem ağrıları gibi belirtiler görülebileceği için hasta, ılık bir banyo yaparak vücut sıcaklığını düşmesini sağlayabilir. Duş ardından kişide rahatlama görülebilir.
Probiyotik bakteriler taşıyan yoğurt, ayran, kefir gibi gıdalar üşütmeye bağlı enfeksiyon sorunlarını ve ishali önlemede yardımcı olmaktadır. Ayrıca haşlanmış patates ve pirinç tüketmek de üşütmeye bağlı ishale iyi gelir.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 19 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,