Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Turner Sendromu Nedir?

Genetik problemler, aile ve çocuğun yaşamını önemli ölçüde etkilemekte olan önemli rahatsızlıklara neden olabilir. Sendromlar, kromozom yoksunluğu, kromzom fazlalığı ya da bozuk olması sebebiyle meydana gelen doğumsal hastalıklardır. Turner sendromu, kişiler tarafından çok fazla bilinmeyen ve kadınlarda meydana gelen bir kromozom problemi olarak meydana gelir. 

Eşey kromozomlarından birisi olan X kromozomu mevcut değildir veya yapısal olarak bozukluk vardır. Bu rahatsızlığa sahip kişilerde belirgin boyun kısa olması, kadınlık hormonunun eksik olması, kısırlık gibi durumlar meydana gelebilir. Bu durum erkeklerde oluşmaz. Turner sendromu bulaşıcı değildir. Sadece genetik problem olarak meydana gelen bir sendromdur. Kısa boyu olan kızlarda bu rahatsızlıktan şüphelenilmelidir ve uzman kontrolünde detaylıca kontrol edilmelidir. Turner sendromlu hamile kişilerde düşük riski yaşanabilir. Zorunlu hallerde uzman önerisi ile hamilelik bitirilebilir. Bundan dolayı alanında uzman kadın doğum muayenesi ve hamilelik takibi önem taşımaktadır.

Turner Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Cinsiyet kromozomlarındaki problemden kaynaklanmış olan Turner sendromu, kız çocuklarında doğumsal şekilde meydana gelebilir. X kromozomunda olan yoksunluk veya problemden kaynaklanmaktadır, genetik bir hastalıktır, bu sendromun semptomları doğum ile beraber meydana gelir. Kadınsal organları etkisi altına alan sorunların yanı sıra kalp, kemik, sinir sistemi gibi bedenin öteki kısımlarında da hastalıklara yol açabilir. Turner sendromunun semptomları her kişide görülmeyebilir.  Bu sendromun belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Boyun kısa olması
 • Kemik, kıkırdak ve omurlarda gelişimin geri olması
 • El ve ayaklarda şişme
 • Göz kapağının düşük olması
 • Görmede problem
 • Üst çenenin az gelişmiş olması
 • Alt çenenin yapısının bozuk olması
 • Damakta çukur oluşması
 • Kulakta düşüklük görülmesi
 • İşitme  problemleri
 • Hipertansiyon
 • Kemik erimesi
 • Cilt bozuklukları
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Tiroitin az çalışması
 • Şeker rahatsızlığı
 • Regl olamama
 • Benlik saygısının düşük olması

Turner Sendromu Nasıl Teşhis Edilir? 

Turner sendromu, belirgin semptomları bulunarak uzman kontrolüyle ön tanısı olan bir hastalıktır. Fakat net tanı bazı hormon testleri ve kromozom analizi ile konulabilir. Doğum olmadan evvel rahatsızlığın bulguların ultrasonda gözüküyor olmasıyla teşhis konulur.

Turner Sendromu Tedavi Edilebilir mi?

Turner sendromu, kalıtımsal bir problem olduğunda dolayı tamamı ile tedavisi olmaz. Fakat sendromun tanısına yönelik tedavi yapılarak sağlıklı bir hayatın olması mümkün hale gelir. Hormonal tedaviler, doğurganlığı tedavi etmek için uygulanan tedaviler vardır. Bu tedaviler ile kadınlar olağan bir hayat sürebilirler. 

Turner Sendromu Bulaşıcı Mıdır?

Bu sendrom genetik ile alakalı doğumsal bir hastalık olduğundan dolayı insandan insana bulaşmaz. Hava yolu ile oluşan temas sonucu veya cinsel yol ile geçmeyen bir hastalıktır. Bu sendromu taşıyan bireyler, rahatsızlık geçirme tehlikesini taşımadığından dolayı korunması gerekmemektedir. Olağan şekilde yaşamlarını sürdürebilirler.
Kalıtımsal rahatsızlıklar konusunda bilgi edinmek ebeveyn ve bebeğin ilerleyen hayatı için oldukça önem taşır. Bu sendrom tamamı ile sağlığı yerinde anne ve babadan dünyaya gelen çocuklarda da oluşan bir rahatsızlıktır. Turner sendromunu taşıyan kadınlarda da gereken tedavilerin sonunda anne olabilirler. Bundan dolayı bir uzman tarafından hamilelik kontrolü ve hamileliğin takip edilmesi gerekmektedir. 
 

Turner sendromu, kalıtımsal olarak meydana gelen genetik bir rahatsızlıktır. Bu sendrom, anne karnında oluşur. Fakat her insanda sendromun semptomları benzerlik göstermez ve semptomların meydana geldiği yaş da aynı olmayabilir. Semptomlar ilk kez bebeklik döneminde görülebileceği gibi yetişkinlik çağında da görülebilir. Bazı zamanlar anne karnında ultrason tekniği ile yöntemler görülebilir doğumun ardından ya da ileriki yaşlarda görülebilir.
Bu sendrom bedende pek çok organı ve sistemi etkilemektedir. Bu sendroma bağlı olarak gelişim gösteren rahatsızlıklar; gelişim problemi, büyüme rahatsızlıkları, sindirim sistemi problemleri, işitme ve görme sorunları, kalp rahatsızlıkları, hormon bozuklukları, tiroit bezi rahatsızlıkları, diş ve çene yapısının bozulması meydana gelebilir.
Turner sendromu yaşayan çocukların zekası normaldir. Çocuklukta ya da yetişkinlik döneminde zeka geriliği yaşanmaz. Fakat öğrenmede zorluk yaşanabilir ve bu duruma bağlı gelişen çocuklarda özgüven problemi gözlemlenebilir. Bundan dolayı sosyal hayatın kötü etkileri söz konusu olabilir.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 15 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,