Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Günde Kaç Fincan Tüketilmeli?

Ülkemizin en popüler içeceklerinden biri olan Türk kahvesinin düzenli olarak tüketildiğinde cildi sağlıklı tuttuğu ve kanserle savaştığı bilinmektedir. Sağlığa pek çok faydası olan Türk kahvesi; vücuda enerji sağlar, zihinsel aktiviteleri güçlendirir ve günde 2 fincan tüketildiğinde gün boyu zinde kalmaya yardımcı olur.

Türk kahvesi yüksek kafein içermektedir. Bu nedenle günlük aşırı tüketilmesi durumunda sağlık sorunlarına yol açabilir. Ortaya çıkabilecek sorunlar arasında uyku problemine, bağ ağrısına ve vücutta su kaybına yol açabilir. Günlük sağlıklı bir insanın tüketmesi gereken kahve miktarı ortalama iki fincan olabilir.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

En çok tüketilen içecekler arasında yer alan kahve, antioksidan özelliği ile insan vücudundaki hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir, insan vücudundaki diğer yararları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 1. Kanser riskini azaltır
  Günde düzenli olarak 2 fincan kahve içmek kolon, meme ve rektum, kalın bağırsak, gırtlak ve yemek borusu kanserine yakalanma riskini azaltır.
 2. Sindirime yardımcı olur
  Metabolizmayı hızlandırarak sindirim sisteminin düzenli çalışmasına ve kilo vermede yardımcı olur.
 3. Zihinsel gerilemeye karşı korur
  Hafızayı güçlendirir ve Alzheimer hastalığı gibi belirli nörolojik durumlara karşı korur.
 4. Stresi azaltır 
  Günlük tüketimde aşırıya kaçmadan içildiğinde depresyona yakalanma riskini ve stresi azaltır.
 5. Odaklanmayı artırır 
  İçerisinde bulunan kafein, zihinsel odaklanmayı artırır.
 6. Cilt sağlığına yardımcı olur 
  Antioksidan içeriği sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirir.
 7. Enerji seviyesini artırır 
  Bol miktarda bulunan kafein, uyanıklığı artırır ve enerji seviyesinin yükseltir.
 8. Karaciğeri korur
  Karaciğerin yağlanmasını önler ve siroz hastalığına karşı yakalanma riskini de azaltır.

Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

Beyin sağlığını tehdit eder: Çok fazla tüketen kişilerin beyinlerindeki kan hücreleri risk altına girer. Ayrıca, aşırı tüketim sonucu baş ağrısı ortaya çıkar.
Yüksek tansiyon riski oluşturur: Kafein, kalp atış hızını artıran bir maddedir. Kahve gün içinde bol miktarda tüketildiğinde tansiyonu yükseltir ve kronik hale getirir.
Kalp hastalıklarını tetikler: İçerisinde bulunan kafein nedeniyle gün içerisinde çok fazla kahve içenlerin kalp krizi geçirme riski daha yüksektir.
Şeker hastalığına neden olabilir: Yemekten hemen sonra tüketildiği zaman özellikle şekerli olarak içilirse vücuttaki kan şekeri oranını yükseltebilir. Yüksek kan şekeri de zamanla şeker hastalığına neden olur.
Bağışıklık sistemi zayıflar: Vücuda gereğinden fazla miktarda kafein girmesi, vücuttaki vitaminlerin azalmasına neden olur. Vitaminlerin azalmasıyla birlikte vücudun direnci düşer ve bağışıklık sistemi zayıflar.
Uyku düzenini bozar: Yoğun olarak tüketildiğinde sinir hücrelerini uyardığı için uykuya odaklanmada ve uyku düzeninde bazı değişiklikler yaratabilir. Kahvenin olası bir zararını görmemek için ölçülü tüketim faydalı olur.
Su kaybı yaratır: Aşırı miktarda tüketilmesi vücudun su kaybetmesine neden olur. Su kaybı telafi edilmezse, dehidrasyon riski ortaya çıkar.

İnce çekilmiş kahve çekirdekleri kullanılarak süzülmeden hazırlanan bir kahve çeşididir. Yapımında cezvenin içerisine her fincan kahve için bir kahve bardağı su eklenir. Sonrasında her fincan kahve için 1 çay kaşığı kahve, isteğe bağlı olarak da 1 çay kaşığı şeker eklenmelidir. Cezveye eklenen kahve, şeker ve su iyice karıştırılmalı ve cezve kısık ateşe konmalıdır. Ardından karıştırılmamalıdır ve yavaşça kaynama derecesine getirilmelidir. Kaynadıktan sonra fincanlara dağıtılmalıdır.
İçinde bulundurduğu yüksek kafein miktarı sebebiyle günlük tüketim olarak en fazla 2 ya da 3 fincan şeklinde olmalıdır. Daha fazla tüketilen kahve sağlık sorunlarına yol açabilir.
Günlük olarak tüketildiğinde tokluk hissi sağlayarak olumlu etki sağlar. Ayrıca sindirim sistemini çalıştırarak ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermede yardımcı olabilir.
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 08 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,