Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Soğuk Algınlığı ve Grip Arasındaki Fark Nedir?

Soğuk algınlığı, nezle veya bir diğer adı ile nazofarenjit, üst solunum yollarında (burun ve boğazda) oluşan viral bir hastalıktır. Genel olarak mevsim geçişlerinde ve ani ısı farklılıklarında etkisini gösteren soğuk algınlığı, grip ile karıştırılabilmektedir. Soğuk algınlığı gribe göre daha kolay atlatılabilir.

Kış aylarında sık olarak meydana gelen soğuk algınlığı; koronavirüsler, enterovirüsler ve solunum sinsisyal virüslerin sebep olduğu bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Pandemi döneminin son zamanlarına doğru koronavirüs belirtileri ile de karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı problemi, çok daha kolay atlatılabilmektedir. İlave olarak soğuk algınlığı genellikle griple de karıştırılabilir. Bu iki hastalık arasındaki dikkat çeken fark, gripte burun akıntısı ve hapşırma yaşanır. Ayrıca gripte yüksek ateşlenme normal bir bulgu ilken soğuk algınlığında ara sıra yaşanır, baş ağrısı kemik ve kas ağrıları gripte yaşanabilir, soğuk algınlığında ise yoğun olarak görülmez. Soğuk algınlığı gribe göre daha kolay atlatılabilen bir rahatsızlıktır.

Soğuk Algınlığı ve Gribe Ne İyi Gelir?

Bu iki hastalık birbiri ile benzerlik gösterebilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik besinler tüketmek gerekir. Bu besinleri tüketmek daha hızlı iyileşmeyi sağlar. Ayrıca bulaşmayı engellemek ve daha hızlı iyileşmek için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralları şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmek için ilk olarak evde bol bol dinlenmek gerekir. 
 • Bol su içmek ve C vitamini içeriği olan meyve ve sebzeler ile beslenmek ilk yapılacak şeylerden biridir. Bunun ile birlikte boğazı ısıtan sıcak bitki çayı içmek önemlidir.
 • Aile üyelerine bulaşmasını engellemek için biraz daha izole olmak, ortak kullanılan tuvalet ve lavabolarda temizliğe dikkat etmek gerekir. 
 • Hasta olan kişinin kaldığı odayı sık sık havalandırmak, nemlendirmek oldukça önemlidir. 

Bunlar ile beraber grip ve soğuk algınlığı varlığında normalden daha fazla beslenmeye özen gösterilmesi gerekir, besin ve besin gruplarından bazıları şu şekildedir;
C vitamini içeriği olan meyve sebzeler: Kış ve yaz meyvelerinin vazgeçilmezleri arasında bulunan; portakal, mandalina, greyfurt, kivi, muz, elma ve daha pek çok meyve tüketilebilir. Bunun ile birlikte; limon, kırmızıbiber yeşilbiber, domates, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası gibi besinler de tüketilebilir.
Nane limon: 2,5 çorba kaşığı kuru nane ile birlikte 2 bardak suyun içerisine kabuğu soyulmadan ufak parçalar şeklinde yarım limon ilave edilerek kaynatılır. Kaynadığı zaman süzülüp bardağa konulur, sıcak olarak içilebilir.
Zencefilli bal: 1,5 tatlı kaşığı bal ve 1,5 çay kaşığı toz halde zencefil karıştırılıp beklemeden tüketilir.
Boğaz pastilleri: Eczanelerde bulunabilen bu pastillerin, enfeksiyonlardan arındırmada etkisi fazlasır. Ağızda emilip, tüketimi sağlanabilir.
Tarçınlı ballı ılık süt: 1,5 bardak ılık sütün içerisine 1,5 tatlı kaşığı veya 1,5 yemek kaşığı bal ilave edilerek iyice karıştırılır, üzerine ise toz tarçın eklenerek tüketilmektedir. Sütün çok kaynar olmaması gerekir.
Limonlu ıhlamur: Demliğin içerisine ıhlamurun yaprakları eklenir. Daha sonra üzerine limonlar dilimlenerek ilave edilir. Daha sonra üstüne sıcak su ilave edilir ve 10 dakika demlenmeye bırakılır, sonrasında sıcak olarak içilebilir.
Tavuk ve paça çorbası: Sıcak olarak pişirilmektedir. Tavuk suyu çorba ve paça çorbası boğazı rahatlatır. Hastalığın belirtilerini hafifletir.
Bitki çayları: Bitki çayları soğuk algınlığı zamanlarında hastalığın ortaya çıkardığı belirtilerin geçmesine katkı sağlar.

Soğuk Algınlığı ve Grip Nasıl Ayırt Edilir?

Soğuk algınlığı/nezle ile grip arasındaki en belirgin fark; soğuk algınlığında burun akıntısının var olması, gripte ise genel olarak olmamasıdır. Bunun ile birlikte soğuk algınlığı gribe göre çok daha basit ilerleyen ve büyük riskler göstermeyen bir rahatsızlıktır. Uzman bir hekim tarafından muayene ile fark edilen bu durumu semptomlara bakıldığı zaman sizde fark edebilirsiniz;

 • Soğuk algınlığında ara sıra ateşlenme yaşanır. Gripte ise ateşlenme fazladır.
 • Soğuk algınlığında baş ağrısı yaşanmayabilir veya çok azdır. Gripte baş ağrısı yaşanır.
 • Soğuk algınlığı olan kişilerde boğaz ağrısı çok görülmez. Gripte yoğun olarak yaşanır.
 • Bedenin hemen hemen her yerinde ağrı, bitkinlik ve güçsüzlük gripte daha belirginleşir.
 • Burnun tıkanması soğuk algınlığında yaygındır. Gripte böyle bir belirti görülmeyebilir.
 • Soğuk algınlığında öksürük fazla olmaz, gripte ise yaygın olarak görülür. 
 • Soğuk algınlığı yüzünden meydana gelen komplikasyonlar daha azken grip daha önemli komplikasyonlara sebep olabilir.
 • Soğuk algınlığı için bir aşı yoktur, gribin vardır.
Soğuk algınlığı ve nezle aynı şeydir ancak grip daha değişik bir rahatsızlıktır. Bu iki hastalığa at virüsler tamamen birbirinden farklıdır. Soğuk algınlığı grip olarak bilinse grip çok daha ağır seyredebilir, çok ciddi ölümcül vakalar ile karşılaşılabilir ancak soğuk algınlığı bu kadar şiddetli bir tabloda ilerlemez.
Yakınmalar genel olarak 7-8 gün sürmektedir, ilk 2-4 gün içinde ağırlaşır ve ardından düzelme olur, fakat iyileşme zamanı 1- 2 haftaya kadar devam edebilir.
Rahatsızlık sonbahar ve kış mevsimlerinde daha yaygın görülmektedir. Rahatsızlığın kuluçka zamanı 24 -72 saat olarak belirtilmiştir. Soğuk algınlığının iyileşme zamanı genel olarak 1 hafta kadar devam eder. Ufak çocuklarda bu süre uzayabilmektedir.
Grip hastalığında kişinin terlemesi ateşin düşmesine katkı sağlar. Fakat terlemenin ardından ılık duş almak ve pamuklu ince kıyafetler giymek faydalıdır.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 19 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,