Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Serebral Palsi Nedir?

Serebral palsi; immatür beynin hasarı yani oksijensiz kalması sonucu oluşan ilerleyici olmayan üst motor nöron hastalığıdır. Diğer bir adı; Statik Ensefalopati’dir. 

Serebral Palsi Nasıl Oluşur?

Serebral palsi’ nin çocukluk dönemindeki sakatlıklar en sık sebebidir. Beynin oksijensiz kalması sonucu üst motor nöronların hasarlanmasıyla oluşur. Beyni oksijensiz bırakan birçok sebeple meydana gelebilir. Serebral palsi için en sık neden; prematüritedir.  Diğer nedenler; prenatal ıntrauterin faktörler,  perinatal enfeksiyonlar (TORCH), menenjit, malformasyonlar ve geçirilmiş beyin travmasıdır. Serebral palsi Fizyolojik ve anatomik olarak sınıflandırılmaktadır. Fizyolojik sınıflama; spastik( en sık tip), atetoid, ataksik, miks ve hipotonik olmak üzere 5 tiptir. Anatomik snıflama; kuadriplejik, diplejik ve hemiplejik olmak üzere 3 tiptir.

Serebral Palsi Belirtileri Nelerdir?

Serebral palsi tonus kaybı, spastisite ya da hipotoni şeklinde olabilir. Denge kaybı, denge sağlamada güçlük. Kontraktür dediğimiz eklemlerde sertlik, üst ekstremite deformiteleri, kalçalarda zamanla oluşan çıkıklar, omurga ve ayak deformiteleri, yürüme bozuklukları ve ilerleyen dönemde görülen kırıklar başlıca semptomlardır.

Serebral Palsi Nasıl Anlaşılır? Önlenebilir Mi?

Serebral palsi tanısını koymak zaman alır. Ağır vakalarda hemen doğum sonrası tanıyı koymak mümkün olabilirken hafif formlarda tanıyı koymak 2 yıla kadar uzamaktadır. Örneğin spastik diplejik tipte olan serebral palsi’ nin tanısını koymak ortalama 18 ay sürmektedir. Tanıyı koymada kullanılan spesifik bir test ya da yöntem yoktur. Aileler çocuklarının yaşla uyumlu gelişim aşamalarında bir gecikme ya da eksiklik fark ettiklerinde mutlaka bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Serebral palsi tanısının konması, çocuğun bundan sonraki gözlem ve tedavisi açısından son derece önemlidir.

Tedavi Edilebilir Mi? Ne Tür Tedavi Seçenekleri Vardır?

Serebral palsi hastalığının kendisi tedavi edilemez yani immatür beyindeki hasar geri döndürülemez ancak hastalığın tipine göre çocukta görülen semptomlar tedavi edilir. Tedaviler cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak 2 gruba yarılır.  Cerrahi olmayan tedaviler; fizik tedavisi, breys ve ortez kullanımı ve spastisite için uygulanan madikal tedavileri içerir. Serebral palside cerrahi tedaviler 4-5 yaşlarından sonra yapılmaktadır. Bu süreye kadar olan zaman zarfında eklem spastisitesini azaltmak için  kas içi Botoks enjeksiyonları ve intra-tekal Baklofen uygulamaları yapılmaktadır. Bu durumun tek istisnası kalça çıkığı görülmesidir. Eğer kalça çıkığı mevcutsa 4-5 yaşını beklemeden cerrahi tedavi ile kalçanın yerine konması gerekmektedir. Cerrahi tedavi olarak istemli kas kontraksiyonları olan aynı zamanda spastisitesi olan çocuklarda 4-5 yaşlarından sonra yumuşak doku gevşetmeleri, tendon uzatma ve tendon transferleri yapılmaktadır. İlerleyen çocukluk yaşlarında görülen kemik ve eklem deformitelerine yönelik kemik amelyatları ve deformiyeti düzeltici amelyatlar yapılmaktadır.

Akraba Evliliği Etken Midir? 

Akraba evliliği Serebral palsi’ ye  neden olan birincil risk faktörleri arasında yer almamaktadır ancak; akraba evliliğinin Serebral palsi gelişmesine neden olan birçok prenatal, metabolik ve genetik hastalığın görülme sıklığını arttırdığı da bilinmektedir.

Görülme sıklığı nedir?

Serebral palsi görülme sıklığı 1000 canlı doğumda 2-3 tür.

Ergoterapi ve Duyu Bütünleme Merkezi:

Ergoterapi ve Duyu Bütünleme Merkezimiz, Serebral Palsi tanısı konmuş çocukların kendileri için anlamlı olan aktivitelerde başarı elde etmelerine katkı sağlamaktadır. Duyu Bütünleme Merkezimiz ile ilgili detaylı bilgi için: https://npistanbul.com/cocuk-ergen/ergoterapi-ve-duyu-butunleme sayfamızı ziyaret ediniz.

 
 
Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2023
Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

Kategori: Nöroloji

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217