Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Semizotunun Faydaları Nelerdir?

Semizotu, içeriğinde vitamin, mineral ve antioksidan özellikleri ile sağlığa pek çok fayda sağlayan ve uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen bir besin kaynağıdır. İçerisinde yaklaşık yüzde 93 oranında su bulunduran sebzenin yağ ve kalori bakımından düşük olmasının yanı sıra yüksek lif özelliği taşır. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan semizotunun faydaları arasında; kanser riskini azaltması, kalp sağlığını koruması ve kemik sağlığını iyileştirmesi yer alır.

Çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilen yapraklı sebze, A vitamini, C vitamini, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve kalsiyum gibi vitamin ve mineraller bakımından zengin olan sebze, çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. 

Semizotunun Besin Değeri Nedir?

Semizotu, çeşitli antioksidanlar ve faydalı bitki bileşenleri bakımından zengin bir sebzedir. Dünyanın pek çok bölgesinde yetişen ve besin değeri bakımından zengin olan semizotunun içerisinde yer alan vitamin ve mineraller şu şekildedir:

  • A vitamini
  • C vitamini
  • Potasyum
  • Kalsiyum
  • Demir
  • Manganez
  • Beta karoten

Ayrıca az miktarda B1, B2, B3 vitaminleri folat, bakır ve fosfor içerir. Yaklaşık 100 gram semizotunun besin değerleri şunlardır:

Kalori: 22
Karbonhidrat: 3 g
Protein: 1.4 g
Yağ: 0.1 g
Lif: 1 g

Semizotunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına birçok yararı olan semizotunun faydaları arasında bağışıklık sitemini güçlendirmesi, sindirim sistemi sağlığını iyileştirmesi ve kalp sağlığını koruması gibi bazı özellikler yer alır. Ayrıca kollajen içermesi ve kan damarlarını iyi durumda tutmasının yanı sıra yaraların iyileşmesine yardımcı olan C vitamini açısından da zengindir. Semizotunun sağlığa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

İnflamasyonu Azaltır: İçeriğinde bulunan antioksidan özelliği ile, serbest radikallerin yol açabileceği hasarı hafifletir ve inflamasyonu azaltır.

Kalp Sağlığını Korur: Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan sebze, kötü kolesterolü düşürür, kan damarlarını genişleterek kalp ve damar hastalıklarını önler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: C vitamini ve çeşitli vitaminler bakımından birçok özelliği barındıran semizotu, bağışıklığı güçlendirir.

Kemik Sağlığını İyileştirir: Kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Bu mineraller, kemik sağlığını iyileştirir ve güçlendirir.

Kanser Riskini Azaltır: Yapraklarının ve saplarının kırmızımsı renginden sorumlu olan beta-karotenler güçlü antioksidanlardan biridir. Vücuttaki serbest radikallerin sayısını azaltır ve kanser riskini düşürür.

Sindirim Sistemini İyileştirir: İçeriğinde yer alan yüksek lif özelliği ile sindirime fayda sağlar. Lif, sindirim problemlerinde ortaya çıkan kabızlık gibi sorunların önlenmesinde etkilidir.

Göz Sağlığına Faydalıdır: A vitamini özelliği ile bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra gözlerin sağlıklı kalmasına da fayda sağlar.

Cilt Sağlığına Faydalıdır: İçerisinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidan özellikleri ile cildin daha genç ve sıkı kalmasını sağlar. Cildin yüzeyinde ortaya çıkan kızarıklık ve sivilce gibi cilt problemlerinin hafifletilmesinde etkilidir.

Semizotunun Yan Etkileri Nelerdir?

Her gıdada olduğu gibi, herhangi bir besinin aşırı tüketimi sağlık açısından olumsuz etkilere yol açabilir. Semizotu, böbrek taşı oluşumuyla ilişkili olan oksalatlar içerir. Bu nedenle aşırı miktarda tüketilmesi böbrek taşı geliştirme riskine yol açabilir.

Oksalat bakımından güçlü olan bir sebzenin tüketilmesi vücutta kalsiyum kaybına neden olabilen kalsiyumun emilim gücünü azaltır. Bunların yanı sıra oksalat içeriği, kadınlarda çok daha fazla bulunması nedeniyle kadın bireylerde kalsiyum eksikliği görülme ihtimali daha yüksektir. 

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yetişen sebzenin, yaprakları ve sapları, çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. Çiğ olarak salatalarda ve sandviçlerde kullanılabilirken, çorbalarda ve yemeklerde pişmiş olarak da tüketilebilir.
Araştırmalar, günlük olarak belirli ölçülerde semizotu tüketilmesinin kilo vermeye yardımcı olacağını göstermektedir. Ayrıca büyüme çağındaki çocuklar için de hafıza gelişimi bakımından önemlidir. Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde vücuda pek çok fayda sağlar.
İçerdiği oksalik asit nedeniyle böbrek hastalığı veya ürik asidi yüksek kişiler tarafından tüketilmemesi önerilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte de tüketilmemelidir.
Bağırsak ve mide rahatsızlıklarına fayda sağlayan sebzenin kanı temizlediği ve idrar söktürücü özelliği bulunduğu bildirilir.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2023
Yayınlama Tarihi: 18 Nisan 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,