Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Selülit Nasıl Geçer, Neden Olur?

Selülit özellikle kadınların rahatsız olduğu bir cilt problemidir. Portakal kabuğu büyüklüğünde oluşan selülit, tıp teriminde hidro lipodistrofi olarak adlandırılır. Bireylerin yapılarında oluşan farklılıklar, doğum süreci, kiloda ani değişimler ve düzensiz beslenme yüzünden meydana gelen selülit için tedavi önerileri ise merak edilen konular arasındadır.

Yağ hücreleri insan teninde derinin tabakalarının arasına çıkar. Bundan dolayı ciltte yumru ve çukur oluşmaktadır. Bu çukurun oluşması selülit olarak adlandırılır. 
Selülit, genel olarak portakal kabuğuna benzeyen bir görünüm elde eder. Selülit hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Ancak kadın ve erkeklerde yağ, kas ve bağ dokusunun anatomik olarak farklı dağılımları mevcuttur. Bu yüzden kadınlarda daha sık ve kolay meydana gelebilir.

Selülit Neden Olur?

Bazı kısımlarda bağ dokusu bantları vardır. Bu bantlar yağ hücreleri arasında dikey şekilde uzanırlar ve tenin üst bölgelerini bedeninin daha derin yapılarına bağlar. Bantlar, olağan boyuttaki yağ hücrelerinin yeteceği oranda boş bölgede bulunan odalar ya da ufak cepler meydana getirir. Yağ hücrelerinde genişlik meydana geldiği zaman bantlar, yağ yapısını bir file gibi sıkıştırır, girintili ve çıkıntılı selülit oluşmasına sebep olmaktadır. Genişlemiş olan yağ hücreleri ufak şişlikler meydana getirirken, sıkı ‘septa’ yağ dokusunu sıkıştırarak çukur meydana gelmesine sebep olur. Tenin epidermis ve dermis olarak tanımlanan üst kısımlarının alt tarafında yoğun oranda yağ hücresi depolanır. Böylelikle pürüzlü bir görüntü meydana gelir.
Selülit gelişimi için belirli genler gereklidir. Genetik etkenler bir bireyin metabolizma yoğunluğunu, yağın derinin alt kısmına dağılımını ve dolaşım seviyelerini etki altına alabilir ve bu durumlar selülit gelişmesine neden olabilir.
Yoğun yağ oranına sahip kişilerde selülit daha fazla gözlemlense de zayıf ve fiziksel olarak fit kişilerde de selülit meydana gelebilir. Selülitin gelişme yaşı 25 olarak belirlenmiştir ancak daha genç kişilerde de oluşabilir.

Selülit Dereceleri Nelerdir?

Birinci derece selülitler: Kişinin bedeninde meydana gelen selülitler portakal kabuğuna benzetilmektedir. Bu portakal kabuğu görüntüsü kişinin cildinde inişli çıkışlı görüntüye neden olur ve cildin sıkışmasıyla daha belirginleşir. Ancak ayakta dururken ya da yatar pozisyonda selülit görüntüsü belli olmaz.
İkinci derece selülitler: Bu tarz selülitler uzun süreli ayakta iken ve bacak bacak üstüne atıldığı zaman ciltte kendini belli eder. Sıkışmış olan tende, portakal yüzeyi tümsekleri meydana gelir.
Üçüncü derece selülitler: Bu tarz selülitler, otururken ve sıkışmış durumdayken kendini belli etmez, ancak yatay pozisyonda kendini belli eder. Bu selülitler ağrı oluşumuna neden olabilir. Kadınların menopoz dönemlerinde ağrılı bir duruma neden olabilir. Genellikle bacakların uyluk kısmında, karın, kol basen ve kalça bölgelerinde meydana gelmektedir.

Selülitten Korunma Yolları Nelerdir?

Selülit oluşumu tamamen engellenemez. Ancak bir takım tedbirler uygulanarak selülit oluşması azaltılabilir. Aktif bir hayat biçimi ve sağlıklı besinler tüketme, selülit görünümünü az bir seviyeye indirebilir. Bununla birlikte sağlıklı beden ağırlığını korumak, uyluk ya da karın bölgesinde meydana gelen çukurlukların seviyesini en aza düşürmede fayda sağlar. Uyluk ve göbek bölgesi için kasları güçlendiren hareketler de selülitin belli olduğu kısımları şekillendirmeye ve daha az belirgin olmasına katkı sağlayabilir.
Fazla kiloya sahip olan kişilerin kilo vermesi selülit görünümünü minimum seviyeye indirmeye katkı sağlayabilir. Fakat kilo kaybetme, bazı kişilerde olayın daha belli hale dönüşmesine de sebep olmaktadır. Genel olarak hızlı ve önemli kilo kaybettikten sonra meydana gelen gevşemiş cilt, selülitlerin görüntüsünü daha fazla belli eder. Bu yüzden belirli aralıklarla ve cildin kilo kaybına göre esnemesine imkan sağlayacak bir zayıflama programı uygulanabilir.
Kişi eğer cildine iyi bakarsa selülit görünümü azalabilir. Sigara kullanmamak, cildin daha pamuksu, daha temiz ve daha sıkılaşmış kalmasına katkı sağlamak için güneş koruyucu ürünler tercih etmek faydalı olabilir.

Selülit genellikle uyluk, kalça ve karın kısmındaki deri ve deri altı yağ yapısını etkiler. Portakal kabuğu görünümündedir. Bölgesel metabolik bozukluk olarak ifade edilebilir.
• Yeterli miktarda su tüketmeye özen gösterin. • Sirkeli su tercih edebilirsiniz. • Kafein, kızartma ve hazır gıdalar tüketmeyin. • Selülit oluşan kısmı düzenli olarak fırçalayın. • Kahve ve şeker peelingi tercih edebilirsiniz. • Düzenli olarak egzersiz yapın.
Kilo verildiğinde selülit sorunu büyük derecede hafifler. Çünkü yağ dokusu küçüldüğünde cilde yapılan baskı düşer. Bu durumda portakal kabuğu görümü daha az belli olur. Fakat bu selülit problemi ortadan kaldırmayabilir.
Günde 2-3 litre su tüketmek selülit oluşmasını engellemektedir. Buna ek olarak, düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmak selülit oluşumunu engeller.
Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2022
Yayınlama Tarihi: 08 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,