Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Reflü Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Reflü, beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle günümüzde yaygın olarak meydana gelen hastalıklarda biridir. Asitli içecekler, sigara ve alkol kullanımı, organik olmayan gıda tüketimi reflü hastalığının oluşmasında etkilidir. Midede ekşime ve yanma kişilerde görülen belirtilerin başında gelir. Kalp krizi ile benzer semptomları vardır. Bu yüzden hastalar bazı belirtileri kalp krizi ile karıştırabilmektedir. Reflü rahatsızlığının planlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Ağrıya ve gece uykusuzluğa sebep olan reflü hastalığını azaltmak için reflü diyeti önerilebilir. Ancak şiddetli durumlarda bir hekim tarafından cerrahi müdahale uygulanabilir.

  Reflü hastalığı, asit ve mukustan meydana gelen mide salgılarının yemek borusu veya ağıza kadar yer değiştirmesidir. Reflü hastalığı, ağıza kadar gelen acı tat ve yiyecek hissi ile kendini göstermektedir. Atipik reflü ise yemek borusunun iç tarafında gelişen ödem sonrasında boğazda bir yumru hissine neden olabilir. 
  Yine aynı şekilde iritasyon sonrası meydana gelen spazma bağlı olarak göğüs ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir. Özellikle göğüs ağrısı sebebiyle kalp hastalıklarıyla da karıştırılabilir. Bunun dışında ses kısıklığı, kuru öksürük, ağrılı yutkunma veya yutma güçlüğü ya da hıçkırık gibi şikayetlere de sebep olabilir.

  Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Reflü beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle günümüzde yaygın olarak meydana gelen hastalıklarda biridir. Çoğunlukla yemek borusunun ucunda bulunan bir kas, mide yardımı ile üretilen asidin yukarı doğru akmasına engel olmaktadır. Bu kas pasajı yeteri miktarda kapatmazsa reflü meydana gelir. Bu yüzden belirtiler veya komplikasyonlar oluşursa bir uzman tarafından kişiye reflü tanısı konulabilir. Belirtilerinin sadece üçte birinde agresif mide asidi yemek borusu mukozasını fazla oranda tahriş ederek iltihap oluşumuna neden olur. Bu tarz bir reflü uzun süre devam ederse, doku zarar görebilir ve yaralanabilir. Bu iltihaplanma yemek borusunun daralmasına yol açabilir.
  Reflü hastalığı, asidik ve mukustan oluşan mide salgılarının yemek borusu ya da ağıza patolojik bir geri akışıdır. Böyle bir durumda mide ile yemek borusu arasında bulunan reflüye engel olan sfinkter(halkasal kaslar) aşırı zayıf ya da çok esnektir. Ayrıca yemek borusu kasları mide salgılarını geri yöneltemeyebilir.
  Karının üst bölgesinde ve göğüs kemiğinin arka kısmında bir yanma hissinin meydana geldiği bir durumdur. Reflü hastaları, özellikle besin aldıktan sonra ve yatarken asit birikimini vücutlarında hissederler. Bu yüzden reflü belirtileri mide asit salgısını azaltan ilaçlar ile giderilebilir. Reflü, eğilirken, ağır bir şey kaldırırken ve karındaki basınç fazla olduğunda şiddetlenerek rahatsızlık verir. Atipik reflü hastalığının sık görülen belirtileri; geceleri şiddetli öksürük, tekrar eden boğaz ağrısı ya da boğazın tahriş olması gibi durumlar olarak sıralanabilir.

  Reflü Diyeti Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Reflü diyeti, birtakım gıdaların yenilmemesi olarak tanımlanabilir. Yenilmesi gereken gıdaların ise ne oranda yenilmesi ve öğün planlaması şeklindedir. Mide boşken reflü olmaz. Reflünün olması için midenin dolu olması gerekir. Sürekli midenin dolu olması tüm gün mide yanması, kemirmesi şeklinde ağrılar çekmek demektir. Reflü diyetinin amacı mideyi yormadan, reflü oluşturmadan porsiyon ve öğün planlamasıdır. Bu diyet reflü belirtilerini hafifletmeye ve ortadan kaldırmaya yarayacaktır. Reflü diyetinde genel olarak kızartmalar, asitli içecekler, yağlı ve salçalı yemekler, kafein yönünden zengin içecekler ve baharatlar yer almamalıdır. Reflü diyetinin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Sessiz reflüden şikayetçi olan birçok insan vardır ve belirtileri mide ekşimesi ile karıştırılabilir. Asıl sebepler farklıdır, çünkü beslenme sürecinde mide çok fazla asit üretmez, fakat yemek borusu sfinkter kası işlevselliğini kaybeder.
  • Yağlı diyet fazla yapılmışsa bu büyük oranda sindirim sistemi üzerinde sağlıklı etkisi olan besinlerle telafi edilebilir. Tam tahıl ürünler de buna dahil edilebilir. 
  • Besinlerin asit dengesine ve kuru meyvelere dikkat etmek gerekir. Sonuç olarak, az asitli bir reflü diyeti de sindirim sistemine iyi gelebilir.
  • Midenin aşırı dolmasını ve mide içeriğinin yemek borusuna girmesini önlemek için az yağlı bir reflü diyeti yapılabilir.
  • Reflüyü hafifletmek için limonata ya da kola gibi alkolsüz gazlı içeceklerden belirli bir süre uzak durulması gerekebilir.

  Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Reflü tedavisinde ilk adım kişinin yaşam tarzını değiştirmesidir. Örneğin; yemek yedikten sonra direk uzanmamak, az ve belirli aralıklarla beslenmek, gazlı ve alkollü içeceklerden sakınmak gerekir. Uzman tarafından önerilecek asit giderici, yemek borusu ve midenin düzenli çalışmasına yardım eden bazı ilaçların da kontrollü kullanılması gerekebilir.
  Reflü Tedavisinde Ameliyat: Reflü hastalığı, kişinin yaşam tarzını değiştirmesiyle ya da reflü ilaçlarının etkisini göstermediği durumlarda mide fıtığı gibi anatomik bir problemden meydana geliyorsa bu noktada cerrahi tedavi yöntemi uygulanabilir. Genç yaşta olan kişilerde uzun süreli tedavinin ardından bir sonuç elde edilemiyorsa reflü ameliyatı düşünülebilir.

  Reflü diyeti her birey için farklı olmalıdır, her hastaya aynı reflü diyeti yazılmamalıdır. Reflü diyetinden önce ve reflü diyeti sırasında hastaların yapması gereken bazı şeyler vardır. Örneğin bu fazla kilolardan kurtulmak gerekebilir. Fazla kilolar reflüye ve başka birçok sindirim sistemi hastalığına neden olmaktadır. Fazla kilolardan kurtulmak reflünün iyileşmesine yardımcı olur. Sigara, alkol ve diğer tütün ürünleri reflünün tedavisi esnasında ve sonrasında kullanılmamalıdır.
  Bazı durumlarda, reflü hastalığına karnın alt bölgesinde bulunan sfinkter kasının gevşemesi sebep olur. Bazı durumlarda yemek borusunun hareket alanı kısıtlıdır ve kendini yeterince temizleyemez. Mide asidi bundan dolayı mukoza zarı ile daha uzun süre etkileşim halinde olmaktadır.
  Reflü problemi yaşayan kişiler kırmızı pul biber ve karabiber başta olmak üzere birçok baharattan uzak durmak zorundadır. Çünkü acı ve yoğun aroma içeren keskin tatlara sahip baharatlar, midede yanma ve ekşimeye sebep olmaktadır.
  Reflü hastalığı belirtileri ile uzmana danışan kişiler için endoskopik muayene gerekebilir. Her türlü besini tüketmeleri doğru değildir. Endoskopik muayeneden sonra hekimin yönlendirmesi ile bir diyetisyen uzmanı ile görüşülebilir. Zayıflamak için yapılacak en önemli şey spor yapmak ve uzman diyetisyen desteğiyle hazırlanan reflü diyetidir.
  Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2022
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,