Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Refleksoloji Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Refleksoloji, ayak, el ve kulaklara farklı miktarlarda basınç uygulayarak yapılan bir masaj ve terapi türüdür. Vücudun bu bölgelerinin belirli organlara ve vücut sistemlerine bağlı olduğu düşüncesi ile organ ve vücut sistemleri üzerinde etki oluşturma amacıyla yapılır. Refleks noktaları haritaları üzerinden uygulanan bu teknikte ayaklar, organ ve vücut sistemleri ile bağlantılı olduğu en yoğun bölümdür. Bir dizi tıbbi soruna yardımcı olduğu düşünülen bir uygulamadır.

Bu tekniği uygulayan kişiye refleksolog denir. Bölge terapisi olarak da adlandırılan tekniğin, stres gibi psikolojik faktörler üzerinde de etkili olduğu ve stresi azalttığı düşünülür. Uygulama sonrası vücudun daha iyi ve etkili çalıştığı düşünülür. Diğer terapiler gibi, bu uygulama da tıbbi tedavileri tamamlayıcı niteliktedir. Geleneksel bakımın yanı sıra yapılabilir, ancak bunun bir alternatifi değildir ve refleksologlar hastalıkları teşhis veya tedavi etmez.

Refleksoloji Nasıl Uygulanır? Faydaları Nelerdir?

Alanında eğitim almış uzman bir refleksolog tarafından ağrı veya rahatsızlık hissedilen bölgeye bağlı olarak, ayağın belirli noktalarına baskı ve masaj yapılarak uygulanır. Belirli noktalara yapılan masaj tekniğinin birtakım hastalıklara fayda sağladığı düşünülür. Yapılan masaj tekniği, kişinin yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak refleksolog tarafından planlanarak uygulanır. 

Birçok potansiyel fayda ile bağlantılı olduğu düşünülen tekniğin; sinir fonksiyonlarını iyileştirme, enerji seviyelerini yükseltme ve kan dolaşımını artırma gibi pek çok faydası vardır. Refleksoloji faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Stres ve kaygıyı azaltır
 • Ağrıları azaltır
 • Ruh halini iyileştirir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Sindirim sistemini iyileştirir
 • Toksinleri ortadan kaldırır
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Enerji seviyesini artırır
 • Hormonal dengesizlikleri düzeltir
 • Beyni ve hafızayı güçlendirir
 • Doğurganlığı artırır
 • Sinir fonksiyonlarını iyileştirir

Refleksoloji Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Potansiyel faydalarının oldukça fazla olması pek çok birey tarafından destekleyici tedavide tercih edilir. Tedavi edici veya tanısal bir prosedür olmasa da stres, kaygı ve anksiyete gibi psikolojik etkilerin veya belirli kronik hastalıkların semptomlarını kontrol altına almaya ve azaltmaya fayda sağlar. Refleksolojinin fayda sağladığı ve iyi geldiği düşünülen hastalıklar şunlardır:

 • Diyabet
 • Migren
 • Romatizmal hastalıklar
 • Hipertansiyon
 • Psikolojik rahatsızlıklar (Kaygı, endişe, depresyon, anksiyete, stres gibi)
 • Sindirim sistemi bozuklukları
 • Astım ve bronşit

Refleksoloji Uygulaması Nasıl Çalışır?

Refleksoloji uygulamasının tam olarak nasıl çalıştığına dair farklı teoriler bulunmaktadır. Ancak hepsinin ana konsepti, ayakların farklı bölgelerinin belirli vücut bölümleriyle bağlantılı olduğu ve ayağın bir bölgesine baskı yapmanın organ üzerinde bir etkiye sahip olabileceği yönündedir.

Bölge teorisine göre ayak, parmak ucundan topuğa uzanan beş bölgeye ayrılır. 1. bölge ayak baş parmağı ve 5. bölge serçe parmaktır. Vücut baştan aşağıya 10 bölgeye ayrılmıştır. 1. bölge, vücudun sol ve sağ merkezi, 5. bölge ise vücudun sol ve sağ tarafları ile hizalanır. Ayağın 1. Bölgesine yapılan baskı vücudun o bölge ile bağlantılı olan bölümündeki ağrıyı hafifletebilir.

19. yüzyıla kadar uzanın farklı bir teori ise bu uygulamanın sinir sistemini uyararak çalıştığı yönündedir. Ayak bölgelerine sakinleştirici bir şekilde baskı uygulamak orada bulunan sinirleri harekete geçirerek, merkezi sinir sistemine bir sinyal gönderir. Bu teknik, vücudun gevşemesine yardımcı olarak, solunum, kan dolaşımı ve bağışıklık gibi birçok sisteme olumlu etkisi vardır.

Diğer bir teori ise uygulanan bu tekniği beynin ağrıyı kaydetme biçimini dengelemeye yardımcı olduğu yönündedir. Ayaklara yapılan masaj, stresi hafifletirken, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu da ağrıyı derinden algılama eğiliminde azalmaya fayda sağlar.

Geleneksel Çin teorisine göre, stres gibi faktörlerin vücudun “hayati enerji” (qi veya chee olarak telaffuz edilir) etkilediği yönündedir. Stresi azaltmaya yönelik çalışma yapılmadığında vücudun olması gerektiği gibi çalışmayacağı ve birtakım hastalıkların ortaya çıkacağı düşünülür. Tekniğin doğru uygulanması halinde hayati enerji akışının sürdürülmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Her yaş grubundan kişiye yapılabilecek bir uygulama ve terapidir. Kişiye özel olarak yapılan bu teknikte ilk olarak kişinin yaşı ve genel sağlık durumu göz önüne alınır.
Ayak kırıkları, iyileşmemiş yaraları, enfeksiyonu, ateş yüksekliği veya ayakta aktif gutu olan hastalara uygulanmamalıdır. Ayrıca hamileliğin ilk 3 ayında olan kişiler bu durumdan kaçınmalı ve bir uzmana danışmalıdır.
Masaj vücudun genel yapısı ile çalışırken, bu uygulamanın amacı, organları ve vücut sistem işlevselliğini artırmak ve iyileştirmektir.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 27 Şubat 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Benzer Yazılar
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,