Paro Refakatçi Tedavi Robotu

Terapi için özel tasarlanmış ve görünümü, sesleri ve davranışlarıyla fok balığı yavrusu olarak modellenmiş tedavi robotu, özellikle hastanelerde ve bakım evlerinde kullanılmak üzere üretilmiştir ve bir kedi büyüklüğündedir. Bebek fok balığı görünümünde olan bu sevimli robot, otizm spektrum bozukluğunun özelliklerini analiz edebilmektedir. Olumsuz duygu ve davranışları azaltmak, sosyal katılımı geliştirmek ve olumlu ruh halinde kalmak gibi faydaları bulunmaktadır.

Dokunmaya duyarlı, insanlarla kucaklaşmak için tasarlanan bu robot, isimleri öğrenebilmektedir ve gerçek yavru foklara benzer sesler çıkartarak karşısındaki kişiyle etkileşimde bulunabilmektedir. Paro’nun olumsuz duygu ve davranışları azaltmak, sosyal katılımı geliştirmek ve olumlu ruh halinde kalmak şeklinde 3 temel faydası vardır. Ayrıca Paro’nun kaygı, stres, ağrı ve depresyonu azalttığı klinik olarak da kanıtlanmıştır.

2004 yılında Japon mühendis Dr. Takanori Shibata tarafından üretilmiştir ve tüm Avrupa’da kullanılan tasarımın 8.nesilidir. Hastanelerde ve bakım evlerinde kullanılmak üzere üretilen robot, demanslı yaşlı hastaların; stres, kaygı ve antipsikotik kullanımının azalmasını sağlayan bir bebek arp fokudur. 

Tedavi Robotu Kullanımının Faydaları

Hem yetişkin hastalar hem de çocuklar için oyun niteliği taşımasından ötürü nörolojik veya bilişsel bozukluklarla başa çıkmalarına yardımcı olarak onların iyi hissetmelerini sağlar. Paro refakatçi tedavi robotu kullanımının faydaları şu şekildedir;

  • Olumsuz duygu ve davranışları azaltmak, 
  • Sosyal katılımı geliştirmek,
  • Olumlu ruh halinde kalmak,

Paro refakatçi tedavi robotu, çift 32 bit işlemci, üç mikrofon, kürkünü kaplayan on iki dokunsal sensöre sahip dokunmaya duyarlı bıyık ile uzuvlarını ve gövdesiyle sessizce hareket ettirebilen bir kedi büyüklüğündedir. Elektrikli emziğini emerek şarj olmaktadır. Paro, kuyruğunu hareket ettirerek size yanıt verir. Dikkat çekmek için ağlar, seslere ve adına tepki verir. İnsanlarla kucaklaşmak için tasarlanan robot isimlerini öğrenebilir ve gerçek yavru foklara benzer sesler çıkartarak sizinle etkileşimde bulunur. Canlıymış gibi tepkiler vererek bacaklarını hareket ettirebilmektedir.

Hangi Hastalıkların Tedavisi için Kullanılır?

Paro bazı rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Otizmin özelliklerini analiz edebilmektedir. Robotların otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar üzerindeki etkilerini değerlendirmek için yapılan çalışma sonrasında da sayısız faydası olduğu görülmüştür. Paro refakatçi tedavi robotu onunla etkileşime girenler için sosyal arkadaş olduklarından çocuklara da fayda sağlamaktadır. Artan katılım, artan dikkat seviyeleri ve ortak dikkat gibi yeni sosyal davranışların teşvik edici etkilerini bulmuştur. Paro, bir oyun arkadaşı sosyal aktör, terapist rollerine sahip insan gibi davranma yeteneği mevcuttur. 

Paro, otizm spektrum bozukluğunun özelliklerini analiz edebilmektedir ve otizm spektrum bozukluğundan kaynaklanabilecek kaygıyı azaltmaya yardımcı olan kontrollü ortamlar oluşturarak müdahale edebilir. 

Bununla birlikte hastanelerde ve bakım evlerinde kullanılmak üzere üretilen robot, demanslı yaşlı hastalara psikolojik destek sağlamak amacıyla kullanılan bebek arp foku modelinde tasarlanmıştır. Tedavi robotunun kullanıldığı diğer hastalıklar şu şekildedir;

  • Demans, duygusal ve davranışsal sıkıntılar,
  • Bilişsel bozukluklar, 
  • Gelişimsel bozukluklar, 
  • TTSB (travma sonrası stres bozukluğu) ve sosyal izolasyon, 
  • Palyatif ve darülaceze bakımı. 
     
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217