Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Pankreas İyi Çalışmazsa Ne Olur?

Pankreas, bir anatomik yapı olarak tanınmaktadır. Bedende bulunan önemli bir organdır ve sindirim sisteminde görev yapmaktadır. Midenin arka kısmında olan pankreas, büyük bir salgı bezidir, iç ve dış salgı şeklinde iki türlü salgı çeşidi bulunmaktadır. Az oranda salgılanması ya da hiç salgılanmaması durumunda bazı hastalıklar meydana gelebilir.

Pankreas insan bedeninde önemli bir görev görmektedir. Büyük bir salgı bezi özelliği vardır, dış salgıları, bağlantılar aracılığı ile onikiparmak bağırsağına iletilir, sindirim sisteminde rol oynar. İç salgıları ise direkt kan ile birleşen insülin olarak bilinmektedir. Genellikle sindirim sisteminin temel sistemlerinde yer almaktadır.

Pankreas Nedir, Ne İşe Yarar?

Bedende bulunan en önemli organlardan biridir. En büyük salgı bezi olarak bilinmektedir, bedende farklı görevleri mevcuttur. Az miktarda salgılanması ya da hiç salgılanmamasına karşılık ise bedende bazı hastalıkların oluşması muhtemeldir. Oldukça önemli görevleri vardır, bedende güvenli bir alanda bulunur. Karın boşluğunun arka kısmında ve omurların ön tarafında olan pankreasın ön tarafındaysa mide vardır. Onikiparmak bağırsağı ise pankreasın baş kısmını sarmalamış bir şekildedir. 
Bedende pankreasın salgı oluşturmaması ya da oluşturulan salgının az oranda olması gibi durumlarda ise pek çok rahatsızlığa sebep olabilir. Bilhassa pankreasın dış salgı türü; yağların sindirilmesinde, proteinlerin sindirilmesinde, şeker ve nişasta barındıran gıdaların sindirilmesinde gerekmektedir. İçte gelişen salgılar ise insülin hormonu olarak belirtilmektedir. İnsülin hormonunun düşük oranda salgılandığı ya da tamamen salgılanmadığı durumlarda diyabet gelişebilir. Diyabet şeker rahatsızlığı olarak da belirtilmektedir. Dış salgı oluşturan dokuların içine yerleşmiş bir şekilde olan iç salgı yığınlarının da sağlık bakımından önemlidir.

Pankreasın Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Bedende birden fazla görev üstlenmektedir. İç ve dış salgı olmak üzere iki türlü kategoride değerlendirilir. Dış salgı bunun ile birlikte pankreasın özü olarak da bilinir, nişasta, yağ özlerini ayrıştırır. İç salgı ise insülinin salgılanmasından sorumludur. Bedende insülin salgılayıp kan şekerini belli bir oranda bulunmasında görevlidir. Kan şekerini düzenleyen ve sindirim sistemine yardım eden hormonların salgılanmasından da sorumludur. Pankreasın, önemli bir organ olmasının yanı sıra bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. İç salgılarının az olduğu zamanlarda ya da hiç salgılanmadığı durumlarda en çok görülen hastalık ise şeker rahatsızlığı olarak da bilinmekte olan diyabettir. Pankreasın bedendeki işlevi sindirim ve insülin hormonu salgılamaktır diyebiliriz.

Pankreas Sağlığını Korumak İçin Ne Tüketilmelidir?

Bedende sindirim sistemi için gereken fermentleri pankreas üretmektedir. Pankreas, kan şekerini dengeler, genel beden sağlığını korumaya yardım eder. Ancak düzenli olmayan ve sağlıklı olmayan bir beslenme şeklini benimsemişseniz pankreas bundan önemli oranda etkilenebilir, sağlığa iyi gelen gıdaları tüketmek önemlidir. Ancak pankreası yoran gıdalardan uzak durmak gerekir. Bu yüzden tüketilecek besinler şu şekildedir;

 • Sarımsak
 • Tarçın
 • Meyan
 • Karahindiba
 • Yoğurt
 • Üzüm
 • Brokoli
 • Pırasa
 • Patates

Yukarıda belirtilen besinler pankreas sağlığını korumaya yardımcı olur. Bunun yanında sağlığı korumak için uzak durulması gereken besinler şu şekildedir;

 • Tütün
 • Alkol
 • Et
 • Yağ içeren besinler
 • Şeker içeren besinler
 • Unlu ürünler 
 • Kızartmalar
 • Tatlandırıcılar
Pankreasın yer aldığı kaburga kemiği eğmeçinin alt tarafında karında yoğun bir ağrı oluşur. Bunun ile birlikte; midede bulantı, yüksek ateş gibi belirtiler meydana gelir.
Yetişkin insanlar günlük yaklaşık 800–900 cm civarında pankreas özsuyunu salgılamaktadır. Salgılanan bu su lipaz, amilaz ve tripsinojen adı verilen enzimleri içermektedir.
Bol bol meyve ve sebze tüketimi pankreası temizlemektedir. Bunun yanında hareketli olmak ve egzersiz yapmak yardımcı olabilir.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 17 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,