COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Otizm hakkında

  Otizm, gelişimsel bozukluklar sonucu ortaya çıkan yaşam boyu süren erken çocukluk döneminde belirtileri görülen bir hastalıktır.

  Otizm Nedir?

  Otizm eski adıyla yaygın gelişimsel bozukluklar olarak bilinir günümüzde otizm spektrum bozuklukları olarak adlandırılmaktadır.

  Otizm çok küçük yaşlarda başlayan bir hastalıktır. Birey yaşadığı sürece otizm onunla birlikte yaşar. Otizm iletişimi ve sosyal etkileşimi olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

  Gün geçtikçe otizm daha çok gün yüzüne çıkmakta ve otizmli bireyler daha çok hayata kazandırılmaktadır.

  Otizm Alt Tipleri Nelerdir?

  Otizmin türleri asperger sendromu, atipik otizm, rett sendromu ve çocukluğun dezintegrafik bozukluğudur.

  Asperger Sendromu; bu türdeki çocuklar normal ve üstün zekaya sahiptirler. İlgi alanları dardır. Sosyal etkileşimleri yetersizdir. Dil ve zihinsel gelişimlerinde herhangi bir gerilik söz konusu değildir.

  Atipik otizm; otizm tanı ölçütlerinin yetersiz kaldığı durumda atipik otizm söz konusu olur. Bu çocuklar gerekli eğitimi aldıklarında otizm belirtileri zamanla kaybolur. Dil gelişimlerinde problemler varsa kısa sürede düzelir. Dar ve yoğunlaşmış ilgi alanları vardır.

  Rett sendromu; 5, 6 ay kadar bir süre sağlıklı bir bebek gibidirler. Bu süreden sonra otizm belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Sadece kız çocuklarında görülen bir otizm türüdür.

  Çocukluğun dezintegrafik bozukluğu; bu çocuklarda hayatlarının en az iki yılında herhangi bir gelişimsel bozukluk görülmez. Bozukluğun başlamasıyla şu ana kadar öğrendikleri her şeyi çok kısa bir zamanda unuturlar ve otizm belirtileri göstermeye başlarlar. İleri seviyede zihinsel engel görülür.

  Otizm En Erken Ne Zaman Fark Edilir?

  Otizmin bebeğin doğumundan birkaç ay sonra bile fark edilmesi mümkün olabilir. Burada en önemli belirtiler bebeğin göz teması kurmaması ve seslenildiğinde size dönüp bakmamasıdır. Otizm olan bebekler sağlıklı bebekler gibi sizinle göz teması kuramaz, seslere tepki veremez. Bu belirtilerle aile bir sorun olduğunun farkına varabilir ancak yakın çevre bir problem olmadığı konusunda anne babaya baskı yapabilir. Bu durum elbette ki erken tanıyı engellemektedir. Her ne kadar engellese de altı aydan sonra yapılan tanılar içinde hiçbir zaman geç değildir. Bebeğin nesnelere olması gereken ilgisinin olmaması, ağladığında kucağa alınınca ağlamaya devam etmesi, çevreyi gözlemlemeye çalışmaması gibi belirtiler bebeğin altı aylık olmasıyla kendini gösterir. Bu belirtiler aileyi daha çok tedirgin edebilir ve bir uzmana danışmayı gerekli bulabilirler.

  Otizm genetik paneli WES (Whole Exome Sequencing) Nedir?

  Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım