Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Öfke Kontrolü Tedavisi

  Öfke kontrolü tedavisi, öfkeli hissedip bu öfkeyi dindiremeyen bireyler için öfke kontrolünün sağlanması amacıyla uygulanan tedavilerdir.

  Öfke tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü öfkeli birey iletişim kurmaktan kaçınır, iletişim kurduğunda ise karşı tarafı dinlemekten kaçınır, kırıcı ve yargılayıcıdır. Kimi zaman öfkenin sonucunda karşı tarafa zarar verme gibi durumlarda görülmektedir. Öfke kontrolü tedavisinde amaç bireyin öfkesini yatıştırabilmeyi sağlamaktır. Bunun olabilmesi için öncelikle öfkenin neden kaynaklandığı belirlenmelidir. 

  Öfke çoğu zaman çözülemeyen sorunlardan ya da hatalardan kaynaklanır. Ama öfkenin hiçbir sorunu çözmeyeceği ya da hiçbir hatayı düzeltmeyeceği bilinmelidir. Sorunları çözmenin en iyi yolu sorun üzerinde odaklanmak ve çözüm yolları düşünebilmektir. Çünkü insanlar öfkelendiklerinde düşünmeden hareket ederler ya da konuşurlar. Bu da çok yanlış bir davranıştır. Öfkenin sonucunda birey hem kendine hem de yakınlarına zarar verebilir. 

  Öfke problemi yaşayan bireylerin muhakkak bir uzmandan yardım alması gereklidir. Çünkü öfke her zaman kendi başımıza çözebileceğimiz bir sorun değildir. Öfke kontrolünü sağlayamayıp çevredeki insanlara zarar vermeye başlamış bir bireyin tedavi olması gereklidir. Öfke kontrolü tedavisinde farklı teknikler vardır. Bu tekniklerden biri nefes alıp vererek rahatlamayı sağlamaktır. Nefes alıp verildiği esnada sizi mutlu eden şeyleri düşünmek öfkenin yatışmasını sağlayacaktır. Bir diğer teknik ise bilişsel yapılandırma tekniğidir. Burada amaç düşünme şeklini değiştirip daha pozitif düşünmeyi ve olmayı sağlamaktır. Bir diğer öfke kontrolü tedavisinde kullanılan teknik ise problem çözmedir.

  Problemi çözerek öfke kontrolü tedavisi gerçekleşmiş olacaktır. Bu tekniklerin uygulanmasıyla öfkenin önüne geçilmesi sağlanır. Bu tekniklere ek olarak hobileri yapmakta dahil edilebilir. Yoga yapmak, egzersiz yapmak, yürüyüş yapmak, spor yapmak, koşmak, resim yapmak, fotoğraf çekmek, müzik dinlemek, enstrüman çalmak, yemek yapmak, oyun oynamak, hayvanlarla ilgilenmek öfke kontrolü tedavisinde hem uzman tarafından yapılması önerilen hem de bireyin evde kendi yapabileceği faaliyetlerdir. Öfke kontrolü tedavisinde en son çarenin ilaç kullanımı olduğu bilinmelidir. 

  Öfke Belirtileri

  • Öfkenin en önemli belirtisi iletişim kurmayı engellemesidir.

  • Öfkelenen birey sinirlenir.

  • Sizi öfkelendiren durumlara karşı sessiz kalmaya zorlanmak, öfkeyi saklamak ve tutmak öfkelenmeye neden olabilir. Öfkeyi saklamaya çalışmak bir belirtidir.

  • Sizi öfkelendiren nedenlerden dolayı sosyal hayat ve aile hayatı bozulabilir.

  • Öfkeli bireyler sabırsızdırlar.

  • Öfkelendiklerinde sık sık başkalarıyla tartışmaya başlarlar.

  • Öfkelenen bireyler en ufak şeyde bile tahrik olma eğilimindedirler.

  • Öfkeyi kontrol edemeyip ses yükseltmeye başlanır.

  • Endişeli ve depresif görünürler.

  • Sinirlendiğinde fiziksel şiddet göstermek bir diğer belirtidir. 

  • Öfkelenen bireyin kalp atışları hızlanır. 

  • Öfke sonucu tansiyon yükselir.

  Bu belirtiler öfkelenen birinin hissettiği ve etrafa yansıttığı belirtilerdir.

  Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217